Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pusztulnak az akváriumi...

Pusztulnak az akváriumi növényeim! Hogyan lágyítsam a vizet?

Figyelt kérdés

Sziasztok, van egy akváriumom, egy hónapja üzemel. Nincsenek benne halak csak növények, de rohamosan pusztulnak.Van alattuk 6in1 táptalaj. Az anubiasaimon kívül az összes feladta a küzdelmet.A víz keménysége a ludas(teszteltem a vizet), de sajnos nem tudom hogyan lágyítsam. Vettem hozzá csapvíz kezelő szert de hiába.54l az akvárium, a fénycső benne 15w, az eladó és a doboz szerint elegendő fényt biztosít a növényeknek, hát nem tudom...

Szóval kérlek segítsetek. Hogyan tudom lágyítani a vizet? Halakat is szeretnék majd bele venni, de így biztos nem fogok, ha már a növények se birják!



2023. jan. 21. 18:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
74%
Nem lehetne desztillált vízzel, vagy eső vízzel lágyítani?
2023. jan. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Sajnos tényleg nem értek hozzá, ha lehet milyen arányban keverjem? Vagy az esővizet csak forraljam fel?
2023. jan. 21. 18:24
 3/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:
74%

Milyen növények? Milyen teszt/ mennyit mutatott?

15w nem sok, gondolom valami szett lehet. Ennyi alatt csak árnyéktűrő, szívósabb növények maradnak meg mint amilyen az anubias is. Illetve gömbmoha, békalencse, esetleg pár cryptocoryne faj marad meg. Ezeknek a keményebb (de nem szikes) víz sem okoz gondot.


Mi pontosan az a 6in1 táptalaj? Mármint értem 6 az 1-ben, de mi a neve. Linket tudsz adni?


“Csapvíz kezelő szer” alatt valamilyen vízelőkészítőre vagy klórtalanítóra gondolsz? Olyat jó használni de csodát nem tesz, önmagában nem oldja meg a gondot.


Egyébként ami az esővizes lágyítást illeti azzal csak óvatosan. Mármint a légszennyezés miatt lehet veszélyes, főleg ha van város pár kilóméteres körzetedben. De más esetben is erősen ajánlott szűrni az esővizet (aktív szénnel, szivacsokkal, perlonvattával stb, ilyesmikkel) mielőtt felhasználnád.


(Az eladóra meg ne hallgass. Sokszor vagy nem értenek hozzá vagy egyenesen félrevezetnek)

2023. jan. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
76%
Esővíz, vagy RO rendszer
2023. jan. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Aljzat:

-Dennerle NutriBasis 6in1 növény táptalaj

-Dennerle Quartz Gravel fekete dekorkavics


Sera aquatan vízelőkészítő•Klór, nehézfém, ásványi anyagokkal szemben véd


Teszt

-Easy-life 6in1 test strips (Green Aquaban dolgozó hölgy mondta, hogy ez nem fog nekem 100% tökéletes eredményt mutatni, de ha valami nagyon rossz a vízzel azt kimutatja


Eredmények:

Ph:9.5

Kh:ppm720 °dH40

GH:ppm1000 °dH56

TC:0

Nitrite:0

Nitrate:40

(Nem értek hozzá de nekem borzalmasan néz ki)


Világítás:Aqua-Glo 15w


Melegítő:Eheim thermocontrol 50w

(28°C van bent)


Szűrő: márkát nem tudom, mert egy nagyon régi darab, még apukámé volt, 250l/h


Növények:Nem tudom sajnos, felét Auchanból vettem, a többinek a papírja pedig jelenleg nincsenek a közelemben. Anubiasban biztos vagyok.

2023. jan. 23. 00:26
 6/16 A kérdező kommentje:

Aggódok, mert szükségem van növényekre, egy hím bettát szeretnék. Nekik meg kell a növényzet. Műnövény számomra kizárt! Ez az első akváriumom és kicsit el vagyok keseredve :(

Felejtsem el és inkább vegyek hím guppikat?

2023. jan. 23. 05:57
 7/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Teszt

-Easy-life 6in1 test strips (Green Aquaban dolgozó hölgy mondta, hogy ez nem fog nekem 100% tökéletes eredményt mutatni, de ha valami nagyon rossz a vízzel azt kimutatja”


Igen, ez igaz.


“Kh:ppm720 °dH40

GH:ppm1000 °dH56”


Tehát Kh: 40, Gh: 56. Uhh, igen, kemény a vized. De legalább nem szikes (azaz a Gh magasabb mint a Kh ahogy annak lenni kell) szóval lágyításnál elég lesz keverni 0-ás vízzel. Mivel kicsi az akva ezért megteheted azt is ,hogy mindig veszel vizet. Ilyen esetben oda kell figyelni ,hogy akváriumi használatra alkalmas legyen (rendszerint rajta van egy halacska logó vagy ilyesmi).


De hosszútávon jobb egy RO szűrő ahogy azt a 4-es is írta. Hogy mennyi RO vizet kell keverni mennyi csapvízhez az attól függ mekkora értéket akarsz elérni. Majd linkelek pár oldalt s azok közt az Akvarista Lexikonon van a “hasznos számítások” fülnél olyan is ahol ezt ki tudod számolni.

Szerintem egy kb közepesen kemény víz megteszi, a te arányaiddal ez kb Kh: 6-8, Gh: 22-24 jelent (merthogy ahogy nézem a Gh 16-al több, tehát ha marad ez az arány akkor kb így jön ki). Mondjuk ez még mindig kicsit magas Gh, nem szörnyű de picit magas. Esetleg tovább lehetne csökkenteni s egy kis Kh növelővel utánapótolni a Kh-t. Pl: kikevered Kh: ~1, Gh: ~16-ra s adsz kis Kh növelőt ,hogy legyen legalább 6-8 Kh. Ilyesmi.


“Nitrate:40”


Ez per pillanat kissé magas, a legtöbb halnak már túl magas. Ez legyen 30 alatt, vagy inkább 20 alatt de ez most elér még. Gondolom a sok bomló növényzet miatt megugrott.


“Világítás:Aqua-Glo 15w”


Lehet valamit benéztem de ez nem ilyen lilás árnyalatú növényes cső?

Ha az akkor jó lenne mellé egy kb ugyan ilyen erős napfényes (kb 6.500 kelvines) cső. Ha ez alapból rendes fényű akkor ebből még egy (bár lehet olcsóbb a sima napfényes, mindegy). Feltételezem lenne értelme javítani a fényerőn ha már van táptalaj meg minden.


“Szűrő: márkát nem tudom, mert egy nagyon régi darab, még apukámé volt, 250l/h”


Hát ez nem túl bíztató. Jó, gyenge szűrővel sem lehetetlen aksit üzemeltetni. Kevés hal, egészséges növényzet stb. Szóval vagy kideríted miféle szűrő, hátha mégis jó lesz (nem írja magán a szűrőn? Esetleg képet tudsz felrakni?) vagy ezt hagyod s beszerzel egy olyat ami biztos jó lesz. Mondjuk ha csak egy bettát terveztél akkor szerintem elég lesz egy ilyen is. Ha kicsi a szivacsa az még mindig ellensúlyozható növényzettel, odafigyelve a vízcserékre stb. Az áramlás meg mindegy, bettának amúgy is gyakorlatilag pangó víz kell.


Az említett oldalak:


[link] , [link] , [link] , [link]

2023. jan. 23. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

"Lehet valamit benéztem de ez nem ilyen lilás árnyalatú növényes cső?"


Igen olyan, de van egy másik fénycsövem is ami Sun-Glo 15w és sárgás fénye van(eddig az volt bent, a növények pusztulását követően megpróbáltam egy növényes csövet is hátha valami csoda történik, ezért most a lilás van berakva). Az akvárium tetőbe(amit egyébként nagyon szeretek mert nem tudnak belenyúlni a macskák,és a halak se tudnának kiugrani)csak egy fénycsövet tudok betenni. Nem tudom létezik-e olyan tető amibe kettőt is lehetne tenni.



Szűrő:


[link]

2023. jan. 24. 12:35
 9/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Igen olyan, de van egy másik fénycsövem is ami Sun-Glo 15w és sárgás fénye van(eddig az volt bent, a növények pusztulását követően megpróbáltam egy növényes csövet is hátha valami csoda történik, ezért most a lilás van berakva).”


A növényes csövek rendszerint annyival extrábbak ,hogy csak vörös és kék “sáv” van bennük. A növények főleg ezeket hasznosítják, így viszont olyan lilás színük lesz. A napfényes háromsávos csövekben a piros s kék mellett van zöld, a három keveréke ad egy normális színt. A semleges, fényhelyes színhőmérséklet olyan 6-7.000 kelvin körül van, azért elég elterjedt 6.500 kelvines csöveket használni (bár manapság egyre nagyobb teret kapnak a LED-ek). Az a Sun-Glo gondolom én kevesebb mint 5.000 kelvines ezért sárgás színű.


“Az akvárium tetőbe(amit egyébként nagyon szeretek mert nem tudnak belenyúlni a macskák,és a halak se tudnának kiugrani)csak egy fénycsövet tudok betenni. Nem tudom létezik-e olyan tető amibe kettőt is lehetne tenni.”


Nincs esetleg villanyszereléshez értő ismerős/ rokon/ akárki aki be tud szerelni plusz foglalatot/ elektronikát? Az a baj ,hogy a fénycsöveknél megvan ,hogy x hosszhoz x fényerő társul. Szóval oda csak T8 15w cső tud menni, abból lehet variálni milyen színű stb, de 15 watt az 15 watt, nem sok. Talán gyökeres növényekből (hogy legyen értelme a táptalajnak) pár cryptocoryne faj, esetleg egy-két echinodorus megél. Másból anubias, gömbmoha, páfrányok, bákalencse talán megmarad.

Egyébként ha csak ez a tető marad azzal az egy csővel akkor szerintem több értelme van normál színűt használni. Egyébként próbáltam keresni de nem találtam olyan tetőt amiben 2 foglalat van s talál egy 54 literesre.


“Szűrő:


[link]


Oké, tehát egy Aquael Fat-mini névre hallgató szűrő. Nem találtam sokmindent róla. Viszont szerintem jó lesz. Mármint lehetne jobb is de ahogy korábban írtam egy bettát VAGY 4-5 hím guppit elbír (amúgy ők is igénylik a növényzetet), az áramlás meg kb mindegy.

2023. jan. 24. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"Nincs esetleg villanyszereléshez értő ismerős/ rokon/ akárki aki be tud szerelni plusz foglalatot/ elektronikát?"


Megkérdezem apumat meg tudná-e csinálni, ő ért a legjobban az elektronikához a családban.


"Ez per pillanat kissé magas, a legtöbb halnak már túl magas. Ez legyen 30 alatt, vagy inkább 20 alatt de ez most elér még. Gondolom a sok bomló növényzet miatt megugrott."


Aljzat porszívózással és vizcserével ez lejjebb fog menni? Vagy kezdjek elölről mindent friss vízzel?



"Tehát Kh: 40, Gh: 56. Uhh, igen, kemény a vized. De legalább nem szikes (azaz a Gh magasabb mint a Kh ahogy annak lenni kell) szóval lágyításnál elég lesz keverni 0-ás vízzel."


Hány százalékos vízcserét (0-ással) csináljak hogy ne terheljem a vizet? Csinálhatok 50%osat?


"Oké, tehát egy Aquael Fat-mini névre hallgató szűrő. Nem találtam sokmindent róla. Viszont szerintem jó lesz. Mármint lehetne jobb is de ahogy korábban írtam egy bettát VAGY 4-5 hím guppit elbír (amúgy ők is igénylik a növényzetet), az áramlás meg kb mindegy."


Ha veszek egy erősebb szűrőt, de nincsen még hal az akváriumban, egyszerre járassam a kettőt?



Nagyon szépen köszönöm ezt a rengeteg segítséget! Nagyon hálás vagyok!

2023. jan. 25. 08:48
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!