Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Van olyan tízlábú rák hobbiáll...

Van olyan tízlábú rák hobbiállatnak, amelyik hosszú ideig (legalább 10+ évig) él?

Figyelt kérdés

Illetve mennyire gondozásigényes a tartása? Volt leopárdgekkónk, neki csak annyi igénye volt, hogy etessük, cseréljük a vizét, és kiszedjük az ürülékét.

A rák is olyan problémás, mint a hal, hogy rendszeresen tisztítani kell az akváriumát, meg állítgatni a PH értékét a víznek?



#rák #édesvízi #Tízlábú
2023. jún. 12. 15:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
80%
Remeterák
2023. jún. 12. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
88%

Leghamarabb ami eszembe jutott s nagyjából megfelel az elképzeléseidnek illetve viszonylag könnyen beszerezhető az a floridai kék rák (azt hiszem világító kék ráknak is szokták hívni), illetve van még például a narancs törperák (CPO rák néven is ismert) de az rövidebb életű. Na meg tarisznyarák-félék is vannak, bár olyanokat ritkábban látok a boltokban meg itt az oldalon is.


“A rák is olyan problémás, mint a hal, hogy rendszeresen tisztítani kell az akváriumát, meg állítgatni a PH értékét a víznek?”


A rákok és garnélák nagy általánosságban kicsit érzékenyebbek a vízminőségre és a hirtelen vízminőség változásra mint a halak. De egyébként igen, ők is kb olyan ellátásban kell részesüljenek. Azaz fajnak megfelelően kialakított élettét, szűrés, időnként részleges vízcsere stb.

Egy jól összerakott akvárium nem problémás. Napi-heti pár perces, max egy órás, gondozást igényel. A pH-t meg egyebeket pedig nem kell mindig bolygatni. Egyszer beállítod a keménységet amivel kb együtt jár a pH is (feltéve ha a kiszemelt állatnak nem megfelelő a csapvized vagy egyenesen valami spéci igénye van) s onnantól a vízcseréket is olyan vízzel csinálod.


Mielőtt bármit megveszel legalább az akvarisztika alapjai legyenek tiszták. Például ezeket ajánlom:


[link] , [link] , [link] , [link]

2023. jún. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ.


Floridai kék rákot találtunk, de azt mondták, hogy nagyjából 5 évig él, esetleg egy-két évvel tovább. Ezért nem vettük meg.


Tehát bármilyen rákot választanánk, komplikáltabb a tartásuk, mint a hüllőknek?

2023. jún. 12. 17:01
 4/12 A kérdező kommentje:
Illetve mennyire kézhez szoktathatóak ezek az állatok? Mert a leopárdgekkónkat rendszeresen kivettük a terráriumából, és kézben is elvolt, kereste is a tenyerünket magának.
2023. jún. 12. 17:06
 5/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Floridai kék rákot találtunk, de azt mondták, hogy nagyjából 5 évig él, esetleg egy-két évvel tovább. Ezért nem vettük meg.”


Ha még nincs mindennel felszerelt akvárium akkor jól is tettétek ,hogy nem vettétek meg. Az akvarisztika olyan ,hogy előbb minden más s csak legutoljára az állat. Fordított sorrendben rendszerint szívás a vége ami könnyen az állat életébe kerülhet.


Egyébként miért ennyire fontos ,hogy 10+ évig éljen? Az azért sok idő, bármi történhet azalatt. Persze nem szeretnék turkálni a magánéletedben ha esetleg olyan oka van vagy nem tudom, csak érdekel.


“Tehát bármilyen rákot választanánk, komplikáltabb a tartásuk, mint a hüllőknek?”


Ezt így nem merném kijelenteni. Hüllőkből is akadnak embert próbáló jószágok, de egy leopárdgekkóhoz képest szerintem összetettebb egy akvárium. Gondolok itt például olyanra ,hogy egy akvárium esetében nem csak az állatok s növények közvetlen igényeivel kell tisztában lenni hanem a lebontó baktériumokéval is, meg az akvában zajló egyéb biokémiai folyamatokat sem árt ismerni mint amilyen a nitrogénkörforgás vagy az algák s növények viszonya stb-stb. Nem kell emelt kémiára-biológiára gondolni, ha alap szinten megérted ,hogy mi zajlik az akváriumban az már jó.


Persze ha kicsit odateszi magát az ember, sokat olvas, előbb kérdez mint vásárol, inkább a szakirodalomra hallgat mint az eladóra* stb-stb akkor rendben mennek a dolgok s utólag nem tűnik olyan bonyolultnak. Csak ha egyből fejest ugrik az ember s mindent kell tudjon egyszerre mert már megvan az állat de lexikális tudás, felkészültség nincs akkor szoktak könnyen elveszni a rengeteg infóban.


*sajnos sok a rossz tapasztalat, mondjuk nem tudom ahol voltatok ott pont megbízható emberek vannak-e, de na.


Egyébként közben próbáltam még keresgélni, hátha. Ahogy nézem a nagy többség 1-3 vagy 5-6 évig él. Eddig amit találtam az az ausztrál kékollós rák ami Akvaguru szerint elvileg elél 12 évig is, bár összevetve a többi hasonló alkatú rákkal ez nekem kicsit kétséges:


[link]


“Illetve mennyire kézhez szoktathatóak ezek az állatok?”


Ha ez fontos szempont akkor ne rákot tarts. Esetleg talán véletlenül annyit elérhetsz ,hogy egy idő után ne idegenkedjen a kezed láttán ha benne matatsz az akvában, viszont egyáltalán nem igénylik a fogdosást, pláne kézbevételt. Ha nem akar folyton megcsípni az ollóival vagy elmenekülni az már nagy dolog, de ne annak reményében vágj bele a ráktartásba ,hogy majd idomítható állat lesz. Egy akvárium inkább amolyan “biodíszlet” mintsem interaktív elfoglaltság.

2023. jún. 12. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm ismét a színvonalas választ.


Érzelmileg fontos, mert a leopárdgekkónk egy hete hagyott itt minket 13 év után, nagyon hosszú életet élt velünk, és nem szeretnék olyan állatot gondozni, amit néhány év múlva elvesztünk, és fáj.

Illetve vele tényleg nem volt sok feladat, kétnaponta egy szöcske vagy lárva, lapáttal kiszedni az ürülékét, ivóvizet cserélni neki párnaponta, időnként lámpázni és pancsoltatni lavorban, és semmi vízcsere, algátlanítás, szűrőtakarítás, PH mérés, vízkeménységre figyelés, pepecselés stb. Illetve simogatgató, kézhez jövő volt, ráadásul megkülönböztetve ebben az egyes személyeket magakörül.

2023. jún. 12. 20:34
 7/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Érzelmileg fontos, mert a leopárdgekkónk egy hete hagyott itt minket 13 év után, nagyon hosszú életet élt velünk, és nem szeretnék olyan állatot gondozni, amit néhány év múlva elvesztünk, és fáj.”


Értem, részvétem a gekkóért. Tudom ,hogy nagyon lehangoló ennyi év után elveszteni egy szeretett állatot 😞


Viszont ahogy írtam egy rák nem annyira interaktív, nem fogja annyira “visszaadni” azt a törődést, szeretetet mint amennyire egy gekkó képes. Nem lebeszélni akarlak csak megjegyzem ,hogy ha fontos ,hogy az állat ne csak a napi kajaadat-adagolót lássa bennetek akkor inkább valami emlőst vagy madarat nézzetek ki.

Ha nem akartok ennyire más terepre ugrani s szeretnétek a vízi izék közt keresgélni akkor szintén valami hüllőt ajánlok, például legyen teknősötök. Nyilván ők sem kiskutyák, de némileg komplexebb személységek mint egy rák. S ők biztos ,hogy tovább élnek mint 3-5 év. Például a pézsmateknősök az egyik legkisebb tartható teknősök s elélnek akár 30 évig is vagy tovább. Ékszertekik is igen gyakoriak, viszont ők nagyobbra nőnek.


“Illetve vele tényleg nem volt sok feladat” (…)


Egy jól összerakott, bejáratott akváriummal sincs sok gond. Ha pedig szereted csinálni akkor a karbantartást sem éled meg gondként.


Például ha a csapvized megfelelő akkor nem is kell külön állítgatni a keménységet s pH-t. Annyi a dolog vele ,hogy vízcsere előtti nap előkészíted (egy csak erre a célra fenntartott edénybe/ vödörbe/ lavórba/ akármibe) ,hogy másnapra kiszálljon a klór vagy használsz vízelőkészítőt.


Vízcsere az általában heti 1x 15-30%. Helyzetfüggően lehet több vagy kevesebb. Egy slaggal vagy talajporszívóval leengeded a vizet s közben összeszeded a koszt (mulm) amit látsz. Majd vissza a tiszta víz. Ha kialakult a rutin s technika akkor pár perces, nagyon max fél órás művelet. Egyúttal egy szivaccsal (szintén érdemes egyet csak erre használni) vagy pengés algakaparóval le lehet törülni a frontüveget.


Növényeket is időnként metszeni kell. Bár egy rák vagy teknős mellett nem marad meg sokminden, szóval emiatt nem veszne oda a hétvégéd.


Szűrőtisztítás sem sok idő, az is ilyen pár perces vagy fél órás-órás dolog, attól függ. Amikor már annyira megrakódott ,hogy alig nyomja a vizet* akkor az akváriumból vett vízben finoman kinyomkodod a szivacsokat s kész is. Nem csap alatt mert azzal kinyírod a baktériumokat. Persze vannak baktériumok a talajban is, de na. S nem is kell gyári tisztára mosni sem pedig teljes erőből összenyomni mert az rövidíti a szivacs életét.


*ha nincs alulméretezve a szűrés akkor egy belső szűrő esetében átlag 4-5 hetente esedékes. Vödrös külsők esetében (ami kijár egy teknősnek mert arányaiban halakhoz-rákokhoz képest nagyot piszkítanak) rendszerint fél évente vagy évente.


Az algák megint egy érdekes és hosszú történet. Viszonyt jó eséllyel elkerülhető egy nagy algabumm ha nem használtok túl erős világítást (ha nem marad meg növény akkor amúgy is minek), azt sem túl sokáig s nem spóroltok a szűrésen.

2023. jún. 13. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ és az együttérzést is.

Értem, amit mondasz, és látom, hogy nem a rák lenne a megfelelő választás.

Kisemlősöket azért nem szeretnénk, mert azok tényleg csak nagyon rövid ideig élnek jellemzően. Kaméleon is azért nem lett, mert 3 évig él.

Teknőssel van negatív élményünk, mert megevett egy kavicsot, megakadt benne, és nem lehetett eltávolítani. Átgondoljuk, lehet hogy végül semmi nem lesz.

2023. jún. 13. 08:40
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Szárazföldi remeterák. Ahhoz nem kell egy egész akváriumot fenntartani, csak terrárium kell, és két kicsi medence, egy édesvizes és egy sós vizes, ahol megmártózhat, ha akar. Ez a rák ugyanis nagyrészt a parton tartózkodik. És simán elél tizenpár évig.
2023. jún. 13. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Kisemlősöket azért nem szeretnénk, mert azok tényleg csak nagyon rövid ideig élnek jellemzően.”


Igen, főleg rágcsálók közt sok a rövid életű. De ha jól tudom például a tengerimalacok, törpenyulak, deguk s még a vadászgörények is jó körülmények közt élhetnek 10 év körül is. Bár mindegyiknél az átlag inkább 5-8 év körülre esik.


“Kaméleon is azért nem lett, mert 3 évig él.”


Azért nem mindegyik, de amúgy igen, a kaméleonok a hüllők közt igen kérészéletűek.


“Teknőssel van negatív élményünk, mert megevett egy kavicsot, megakadt benne, és nem lehetett eltávolítani. Átgondoljuk, lehet hogy végül semmi nem lesz.”


Sajnos balesetek bármelyik állattal előfordulhatnak :/ Persze lehet csökkenteni az esélyeket ha csak olyan dolgok vannak amiket vagy nem tud lenyelni vagy ha lenyeli akkor elég kicsi ahhoz ,hogy kijöjjön. De még így sem biztos minden.


Viszont azt mondom ha így érzed akkor még ne legyen állatotok. Nem szabad erőltetni mert azt könnyen az állat szenvedi meg. De ha 13 évig gondoztatok egy gekkót akkor biztos lesz még kedvetek új kiskedvencre, majd idővel. Még elég friss eset az ő elvesztése szóval természetes ha kell egy kis idő míg készen álltok valami újra 🙌☺️

2023. jún. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!