Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Sziámi harcoshal megfelelő...

Sziámi harcoshal megfelelő tartása?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Évek óta vannak halaink, volt hogy nagyobb akváriumban aranyhalak vagy neonhalak. Sosem volt gond. Nemrég rendeltem egy kis akváriumot ami éppen elfér az íróasztalomon (3L). Először neonhalakat tettem bele 3 darabot, de kb 4 hónap után elpusztultak. Utána kérdeztem, és rájöttem hogy túl kicsi lehetett nekik a hely, meg kevesen voltak. Inkább sziámi harcoshalat ajánlottak ekkora helyre és mivel a szüleimnek régen is volt jó ötletnek gondoltam. Az első hal kb fél évet bírta... amikor vettem gyönyörű szines farokuszonya volt... de egyre csak rövidebb lett. Mintha minden nap fogyna. El is pusztult...

Gondoltam arra hogy az akvárium szűrőrendszerébe maradt valami a neonhalak után és az betegíthette meg. Vettem egy új, négyzet alakú akváriumot, szűrők nélkül, és át is helyeztem a lakásba hogy több fény érje (ha ez lenne a gond). Az új halnak is hatalmas gyönyörű uszonya volt. Most van meg lassan egy éve és a farkából szinte nincs már semmi. Nagyjából 1-2 hónapja kezdett fogyni. Ezen a ponton kezdem azt hinni hogy nagyon is én rontok el valamit. Kérdeztem a kisállatboltban, azt mondták ilyen nem létezik, nem hiszik el... sehol nem találtam rá magyarázatot.

Van itt valaki aki ért hozzá, vagy van bármi más ötlete? Mit csináljak másképp? Ez egy betegség vagy én okozom szegény halaknak? Minden nap enni kap, igyekszem nem is túletetni, pontosan ahogyan a boltban mondták.

Bármi ötlet vagy jótanács?



2023. szept. 4. 22:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

30 liter alatt tilos bármilyen gerinces állatot tartani. Mintha egy wc-be zárva kellene az életedet eltöltened.

Uszonyrothadás.

Olvasmány: akvaguru.hu, greenaqua.hu

2023. szept. 4. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Te rontod el, de nagyon.

Három liter max a vasárnapi húslevesnek elég. 30 liter alatt TILOS bármilyen gerinces állatot tartani, törvény írja elő.

Egy darab bettának (harcoshal) 30-50 liter víz kell. A szűrő minden aksiba kötelező. Ez a faj a melegebb vizet kedveli, szóval fűtés is kell. Az optimális berendezés szempontjából a sötét talaj és a sűrű növényzet, gyenge áramlással.

Amit ezzel a 3 literes akváriummal csináltál, az az állatkínzás definíciója, már ne haragudj. 3 liter még csigáknak is kevés lenne. A neonok nagy térigényű, társas halak, 60 liter a nagyon minimum, amiben már lehet tartani egy csapatot. A betta igényeit már leírtam. Uszonyrothadást kapott szerencsétlen. Ez akkor történik, ha az állat túl kicsi helyen van / nincs elég vízcsere / az akvárium túlzsúfolt.

Kíváncsi vagyok, a 'nagyobb' akváriumban hogyan voltak tartva az aranyhalak. Ugye tudod, hogy azoknak darabonként 50 liter víz szükséges?

Kisállatboltos eladóknak nem szabad hinni. Nem értenek hozzá vagy direkt át akarnak verni, hogy minél több dolgot rád sózzanak. Én is beleestem ebbe kezdőként. Az eladó megvetetett velem egy 20 literes aksit 3 aranyhallal, mondván ez így teljesen jó lesz. Hát, nem lett...

Kérlek, alaposan nézz utána minden halfajtának, mielőtt megveszed. Fentebb már linkeltek jó oldalakat, azokat én is tudom ajánlani.

A bettát pedig minél hamarabb helyezd nagyobb aksiba, mert ez kínzás neki. Alapból hetekig kéne üresen járatni egy új akváriumot, mielőtt hal kerül bele, de ő kétlem, hogy túlélné addig.

2023. szept. 4. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“sehol nem találtam rá magyarázatot”


Ezt hogy kell érteni? Visszamentél a boltba s újra megkérdezted? Mert már meg ne haragudj de nem hiszem ,hogy rászántál legalább fél órányi guglizást… csak itt az oldalon tucatszámra vannak bettás kérdések és nem bettás de szintén kezdő kérdések. Nem hiszem ,hogy itt vagy bármelyik kicsit is komolyan vehető oldalon ajánlanak 3 literbe halat. Ne már, az internet világában vagyunk. Tényleg nem kell több pár percnél minimum ahhoz ,hogy leessen valami nagyon nincs rendben. S ez még csak nem is az első halad, képzelem a többi is milyen körülmények közt lehet.


Sürgősen csinálj egy legfeljebb 30-50%-os vízcserét azonos hőfokú, klórtalanított vízzel. Utána döntsd el ,hogy megtartod a halat és még ma kialakítasz neki egy normális helyet vagy elajándékozod. Már ha egyáltalán bevesz valaki egy gyakorlatilag haldokló halat (jó hír ,hogy ha még mozog, eszik akkor menthető).


Ha a megtartás mellett döntesz akkor szívesen felvázolok egy működőképes rendszert. Nem privátba, hanem ide nyilvánosan s akkor mások is hozzá tudnak szólni.

Ha elajándékozás mellett döntesz akkor kérdezgess körbe például Facebook csoportokban.


Mindez érvényes a többi halra is.

2023. szept. 5. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

3 liter?

Inkább ne tarts halat.

Szép napot.

2023. szept. 5. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez egy troll kérdés :)

Nem hiszem el, hogy élő, épelméjű ember belerak (több) halat 3 literbe, és utána azt állítja, hogy "fogalma sincs", mitől pusztult(ak) el szerencsétlen(ek).

Ez legfeljebb akkor lehetne, ha nem tud olvasni, vagy nincs nála internet - de akkor ide sem tudna írni.

Kedves kérdező! Nálam a betta 45 literben van 2 csigával, amúgy egyedül. Ezt is határesetben tartom, ha újrakezdeném, egy standard 54 litereben lenne.

Vörös neonjaim 120, aranyhalaim (3 db) 360 literben.

Ha ezt összeveted a saját számaiddal, azonnal megérted a probléma mibenlétét.

2023. szept. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Barnabas333 ***** válasza:
100%
5-ös sajnos nem troll kérdés szerintem, mert a kínaiak áulnak 2 literes Betta akvárimuot is. És elmondom, hogy szinte minden Akvarisztikai boltban kapni is. Mondjuk ahol jó fej az eladó, azt mondta abba inkább növényt tegyek bele. De volt Bp-en ahol mondta az eladó, miért érzem kicsinek a hal nem fut el... Szomorú sajnos.
2023. szept. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Te rontod el: min. 50 liter, sok búvóhellyel.
2023. szept. 5. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat... most elég rosszul érzem magam hogy ennyire vak voltam... próbáltam neten utána nézni,de én konkrétan a farkára kerestem rá így valószínűleg ezért nem találtam semmit. A tartásról pedig jobbnak láttam személyesen kérdezni meg az ott dolgozót, hátha reálisabb választ kapok mint a neten a mindenfélékről. Mostmár látom hogy hiba volt.

(Akik meg letudták annyival hogy ne tartsak halat... ti bebizonyítjáton az ember mennyire könnyen ítélkezik és inkább hagyja a porban a társát mint felsegítené. Ha nem tudtam róla nincs hogy jobban csináljam...:))

Néha elég egy segítő szándékkal kimondott szó. Változtatni fogok már holnap a körülményeken.

2023. szept. 5. 18:21
 9/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Akik meg letudták annyival hogy ne tartsak halat... ti bebizonyítjáton az ember mennyire könnyen ítélkezik és inkább hagyja a porban a társát mint felsegítené.”


Ez így nagyon megható gondolat volt, csakhogy a valóságban egyáltalán nem lettél volna annyira elveszve mint amennyire gondolod. Ahogy írtam/ írtuk itt az internet már 20+ éve. Időnként lazán belebotlok random 10+ éves blogbejegyzésekbe ahol még az akkori tévhitek, pontatlanságok ellenére is viszonylag értelmes dolgokat írtak. Ha még csak az első halad lenne akkor azt mondanám oké, bíztál az eladóban aki félrevezetett, kezdő hiba sokakkal megesik. Viszont azt írod évek óta tartasz halakat s mégis a legalap dolgok sincsenek meg. Ezért is ítélkeztek olyan könnyen.


Na mindegy, legalább kérdezel és szeretnél segíteni rajta. Most ez a lényeg. Bemásolom egy valamikori kommentem amiben érintőlegesen az alapok lényege benne van plusz pár hasznos oldal amikre tekints kötelező olvasmányként (a legutolsó bekezdés utolsó sorait figyelmen kívül hagyhatod mert már megvan a hal):


“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy ne csak 1-2 nagyon igénytelen gaz éljen meg.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.


Illetve ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2023. szept. 5. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Illetve amíg meglesz az új hely addig is mehet napi 10-20% vízcsere azonos hőfokú klórtalanított vízzel. Amíg a régi helyén van addig kezelheted valamilyen általános fertőtlenítővel (pl: metilinkék, malachitzöld stb, ügyelj az adagolásra). Az új helyén ha nem muszáj ne gyógyszerezd mert meg kellene telepedjenek a lebontó baktériumok.


Mivel már megvan a hal ezért ne várj 4-5 hetet. Ha kész az új helye akkor beszoktatással mehet bele. Ott az akva méretétől függően mehet 2 naponta 15-30% ha kicsi, 30 liter körüli. Ha nagyobb (50+) akkor elég ritkábban is. Minden esetre az első bő 4 hétben a normálnál sűrűbben kellenek a vízcserék.


Keveset etess, elég kb 2 naponta egy keveset. De az legyen jó minőségű élő vagy fagyasztott kaja, pl: fekete és fehér szúnyoglárva, sórák/ artémia, cyclops, vízibolha stb. Tápok csak ritkán, kiegészítésnek.

A vörös szúnyoglárva és tubifex kerülendő.

2023. szept. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!