Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Növény nélküli akvárium?...

Növény nélküli akvárium? Belső biológia szempontjából?

Figyelt kérdés

A kérdés adott, szóval egy 200 literes akváriumot hogyan rendeznétek be, lehetőleg növény nélkül? Vagyis inkább a kérdés, hogy szükségesek? Műnövény és mű cuccok semmiképpen. Viszont tetszik az afrikai sügeres téma, de hát kicsi hozzá az akva.

Melyik hal, amelyiknek nincs igénye erre?

Mit gondoltok?



jan. 9. 11:43
 1/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Mármint abszolút ne legyen semmilyen növény vagy ha nem igényesek, amolyan “berakod s elvannak magukban” félék akkor mehet néhány? Mármint miért nem szeretnél növényeket, a gondozgatásuk miatt?

Mert több halfaj szóba jöhet ha lesz némi növényzet s sokkal kevesebb ha egyáltalán nincs növény. Persze kövekkel-fákkal is ki lehet alakítani búvóhelyeket stb, de na, mégsem teljesen ugyan az.


Biológia szempontjából meg ilyenkor érdemes “túlméretezni” a szűrést. De lehet akvarizálni növények nélkül is. Sőt, ha összeírnánk minden irányzatot akkor azt látnánk ,hogy az egyetlen közös metszet a víz, minden másra léteznek kivételes esetek.


Konkrétabb példának az Akvarista lexikon biotóp keresőjébe ha azt adom meg ,hogy “normálméretű akvárium (100-200 literig), növénymentes” akkor csak 3 találatot ad ki:


[link]


Gyér növényzettel meg már 22-őt:


[link]


Ha még Afrikát is megadom akkor növénymentesre ugyan nincs találata, de gyér növényesre van 8:


[link]

jan. 9. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Már 50 éve is voltak erre extravagáns próbálkozások, amik a halak biológiai igényeit nem akarták figyelembe venni. Műszakilag megvalósítható, de mindenképpen természetellenes. Nem veszi figyelembe, hogy a halakat zavarja a kívülről váratlanul érkező optikai változás, fények és fenyegető árnyak, amik elől nem tudnak elbújni, elmenekülni.
jan. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Szeretném a halak igényeit figyelembe venni. A kérdés efelé is irányul, hogy van e olyan hal ami így tartható.

Szóval melyik az amelyiknek természetes közege ilyen?

végeredményében majd ha úgy van az sem gond ha egy két igénytelen növényt berakok.

jan. 9. 13:55
 4/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Ezért is kérdeztem ,hogy mi okból kikötés a növénytelenség, illetve mennyire vagy ebben kompromisszumos.


Például fákra-kövekre raksz mindenféle anubias- és páfrány-fajokat meg esetleg mohákat; hátulra egypár sor valiznéria és hólyagos vízikehely (plusz igény szerint más nagyobb cryptocoryne-félék); ha csendesebb vizű lesz akkor felülre mehetnek úszónövények (békalencse, kagylótutaj, rucaöröm stb).

Ja, még lehet vízkedvelő szárazföldi növényeket is használni úgy ,hogy csak a gyökerük/ gyökeres részük van vízben, pl: hálóslevés/ fittonia, buzogányvirág és monstera-félék, csokrosinda/ zöldike, szobai futóka és más hasonló növények stb-stb.


Tessék, máris van egy halom növényed s alig kell velük csinálni valamit. Legalább is nem fogják minden hétvégén elvenni óráidat a nyírással s előreláthatóan a tápanyagszinteket sem kell milliméterre kimérni.


Plusz hátulra (s még esetleg az oldalakra) raksz fekete hátteret/ fóliát. Az is sokat segít a halak biztonságérzetében és a látványban is.


~~~~~~~~~~~~~


Na most a halak. Vegyük támpontnak főleg a 22-es találatú linket. Szóval szerintem lehetséges variációk (vagy-vagy):


Egyfajos akva vadászsügérekkel vagy hasonló kisebb-közepes sügérek együtt.

Vagy a kimondottan kicsikre mész rá, pl: csigasügérek is egész jópofák. Nem minden afrikai sügérnek kell minimum 500 liter, kapjanak figyelmet a kicsik is :)


Valamilyen bíborsügér vagy levendulasügér (megint csak: vagy más hasonló kaliberű sügér), egy raj kongólazac és egy csapat kisebb testű synodontis harcsa.


Nagyobb testű dániók (óriás, malabári) hasonló alkatú kalászhalakkal/ szivárványhalakkat, aljzatra kisebb botia-szerű csíkokkal. Ez akkor a legjobb ha az akva inkább lapos-hosszú mintsem széles-mély. Ez inkább egy gyors áramlatú, patakszerű élőhely lenne.

Érdemes az akvát fedni valamivel, ez úgy általánosan is jó tanács, de szerintem talán ez a variáció lehet a legugrálósabb.


Kék akara (vagy más hasonló…) egy raj fejenálló lazaccal (ők nem tudom mennyire ugrálósak). Itt inkább a háttér és felszíni/ felszínig érő növényzet kell domináljon ami nem gond az említett növényekkel.


Faj-specifikus magashegyi fogasponty (Goodeidae-fajok) csapat, főleg a kékfarkú fogasponty tűnik a leginkább “felhasználóbarátnak”. Bár ők úgy tudom többségében védettek, vagy legalább is a vadonban erősen veszélyeztetettek.

jan. 9. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Barnabas333 ***** válasza:
Csigasügéreken én is gondolkodom, de mivel nem divat hal, nagyon nehéz beszerezni.
jan. 10. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Palacsinta algázós, L-es harcsás csoportban szoktam ilyen akváriumokat látni. Semmi növèny, csak fa ès kövek. A harcskáknak plekó hotel/ikráztató csövek.
jan. 12. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!