Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hány mm-es furaton nem szívja...

Hány mm-es furaton nem szívja fel a garnélákat a külső szűrő? Előszűrő gyártás

Figyelt kérdés

Van egy 96L-es újonnan berendezett akváriumom aminek a szűrését egy 15W-os 800l/h powerheaddel és egy 10"-os szűrőházzal oldottam meg. Powerhead benne az akváriumban a magasnövésű növények között elrejtve, nyomja a vizet a szekrényben elhelyezett szűrőpohárba majd onnan vissza az akváriumba egy esőztetőn keresztül. Szűrőközeg: TM20-TM30 szivacs és siporax.

Ez az akvárium a régi 4 éve működő 54L-esből lett indítva, dús növényzettel, guppik, garnélák lakják. A régi akva belső szűrője szűri most, amíg az új közeg be nem áll.

Szerintetek mekkora furatokat helyezhetek el a powerheadre csatlakoztatott eledeles dobozon, hogy az ne szívja fel a születendő garnélákat, ivadék halakat; de ne akadályozza a mechanikai szűrést sem? 1-2mm?



márc. 15. 18:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ilyet még sose csináltam, de az újszülött garnélák nagyon kicsik, szinte nincs olyan szűrő, ami ne szívna be néhányat, pont azért, mert ha annyira kicsi lenne a lyuk, pár nap alatt eltömődne.

Az olyan szűrők a biztonságosa(bba)k, ami egy bazi nagy szivacsból áll, burkolat nélkül, és így a hatalmas felületen, arányaiban annyira megoszlik a szívó hatás, hogy adott területen szinte elhanyagolható.

Ez lehet powerheadre húzott nagy szivacs, vagy az aksiból leválasztott matten szűrő, vagy légpumpával üzemeltetett szivacsszűrő.


És igen, jól látod a problémát, ezeknél a szűréseknél a mechanikai szűrés elégtelen szokott lenni.

Mechanikai szűréshez sokkal komolyabb áramlás kell, mert az a tolóerőtől alakul ki. Ami viszont kifolyik, azt valahol be is kell szívni.

Tehát az egyetlen megoldás az, ha óriásira növeled a beszívó felületet.

Mint egy matten szűrőnél, ott is lehet erősebb az áramlás, mert az aksi egyik oldala telibe szivacs, és összesen az akkora áteresztő felület, hogy nem fojtja le annyira a szűrőt.

Hogy ezt egy eledeles dobozzal hogy oldod meg, azt nem tudom. Kicsi lyuk kell rá, de abból olyan sok, ami talán el se fér rajta. És azt hogy tisztítod ki állandóan? Mert pillanatok alatt eltömődhet a legkisebb dolgoktól.


Én úgy csinálnám, mint a külső szűrő beszívó csonkját. Jó nagy lyukakat tennék rá, jó sokat, és arra valahogy ráerősítenék szúnyoghálót. Valaki harisnyát húz rá.

A szúnyogháló azért jobb, mert egy nagyobb gömb alakban rá tudod gumizni, tehát a háló eláll a csőtől, nem veszi fel az alakját.

Így egyrészt növeled a kislyukas felületet, másrészt távolabb tartod a garnélákat a szívóerőtől. A szívócsőtől pár centire is, már drasztikusan csökken a szívó hatás.

A nyomóerő viszont megmarad, és ez a lényeg, hogy a visszaforduló víz az aljzaton összesöpörje a koszt.

A szúnyoghálót meg könnyebb tisztítani.

márc. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a választ!
márc. 16. 09:14
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

...ismét 1-es vagyok, vagy a beszívócsonkra egyszerűen ráhúzhatsz egy nem túl vastag szivacsot, mint ahogy a szivacsszűrőknél.


Így a koszt se szívja be a szűrő, ez igaz, de a mechanikai szűrés amúgy is nehézkes. Ahogy mondtam, ott a tolóerő számít, és a fentről lebukó víz létrehoz az aljzaton egy olyan áramlást, ami néhány jellemző helyre sodorja a szennyeződést, de ha ez nem viszi el a szűrő beszívó csonkjáig, akkor a szűrő amúgy se szívja be, akármekkora lyuk van rajta.

Ahhoz, hogy akkora söprés legyen az aljzaton, nagyon nagy vízforgatás kell.

Tehát a mechanikai tisztításra valószínűleg ígyis-úgyis rá kell segíteni aljzatporszívózással.

Ez garnélák mellett is megoldható, kicsit türelmesebben, mert amúgy elmenekülnek a porszívó tölcsér elől, csak időt kell nekik hagyni.

márc. 16. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, most is egy 8cm-es szivacs kocka van rajta ideiglenesen, de nem akarok az akváriumban szivacsot látni. Még lelki szemeimmel sem, hiába van elrejtve. :D

Kipróbálom a dobozt 2mm-es furatokkal, jelen pillanatban nincs olyan apró szaporulat amit összeszedne. Amikor meg lesz akkor kisegítem egy szúnyoghálóval ahogy javasoltad.

márc. 16. 10:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!