Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen fény a legjobb az...

Milyen fény a legjobb az algáknak?

Figyelt kérdés

El szeretnék algásítani egy 50 literes akváriumot.

Milyen erős és milyen szinhőmérsékletű fényforrás lenne erre a legalkalmasabb?

Jelenleg egy 10 w-os 8000K-s csövem van eredetileg egy piros csövem volt 5000 K-s annál egyártalán nem volt algám igaz akkor nem is hiányzott,most viszont jól jönne.


2010. dec. 7. 13:46
1 2
 1/18 Frontosa ***** válasza:
Hát őszintén szólva ilyet még nem hallottam, a legtöbb akvarista ellenfelének tekinti az algát, én több mint 15 éve küzdök ellenük, most már egyre több sikerrel. Miért akarod elalgásítani, halak lennének benne, egyáltalán mi lenne a célod vele? Milyen algára gondoltál?
2010. dec. 7. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Én garnéláknak szoktam köveket elalgásítani, arra a legtutibb módszer, ha vízzel együtt az ablakba teszem, tápszer + halkaja, hihetetlenül el tud burjánzani.

A lényeg tehát, hogy legyen tápanyaguk, sok nitrát, gyenge szűrés, ne legyen növény, ami elvonja ezeket előlük, világításnak pedig a rózsaszín a legjobb.

2010. dec. 7. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Mármint a természetes fény miatt teszem ablakba, de ha az nem lehetséges, akkor rózsaszín csővel próbáld, de bármi megteszi ami alacsony kelvin értékű, akár a hagyományos izzó is.
2010. dec. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

8-10.000 K szerintem csodákra képes, ha minimum 1 w/l erősségű, az megteszi a magáét.


Murr! Inkább lilás az a rózsaszín nem? Inkább a nagy energiáju rövidebb hullámhosszú fénnyel lehet algásítani, én legalábbis úgy tudom. Márpedig ez inkább kék, csak be szokták mixelni a növényes csöveknél pirosassal is, azért lilás.

2010. dec. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Hát nálam 0.2w/L az arány jelenleg ami nagyon kevés.

Bár a 200 literesben így is nő az alga de csak ott ahonnét több természetes fényt kap az akvárium.

Az 50 litereshez max felszerelek néhány kompakt csövet.

2010. dec. 7. 17:11
 6/18 anonim ***** válasza:
Szerintem nem, a kéket nem szereti az alga, a meleg, vöröses fényt viszont imádja. Én így tudom. Minden esetre világíts erősen, vond be a természetes fényt is ha tudod, annál nem találsz jobbat :)
2010. dec. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

[link]

Itt egy skála, ahogy mondod a 8-1000 K a kékes, 6-7000 a természetes, amit én mondok, 4000 alatt a meleg fény. Lehet, hogy csak azért gondolom, hogy ez algásít, mert kevésbé nőnek tőle az akváriumi növények, ez pedig az algának kedvez.

2010. dec. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Platypus ***** válasza:

Ha zöldalgára vágysz, akkor pontosan ugyanolyan fény kell nekik, mint a rendes növényeknek. Ugyanazokat a pigmenteket használják a fotoszintézishez, ezért a szükségleteikben sincs eltérés. A vörös és kék spektrumból tudják a legtöbb fényt hasznosítani, tehát a növényeknek való, lilás fényű csövet szeretik a legjobban, a napfény után.

Ha egészséges növények mellett akarsz algásítani, akkor a fény mellett ammóniára lesz szükséged. Ha sok halad van és gyenge szűrésed, akkor magától is megvan. Ha nincs hal az akváriumban, akkor virágbolti növénytápot keress, olyat amiben valamilyen ammóniavegyület a nitrogénforrás, és ezt adagold.


Azért szokták mondani, hogy bizonyos fények algásodást okoznak, mert ha a hiányos spektrumú fény miatt a növények nem nőnek megfelelően, akkor az ammóniát a vízből nem használják fel, és az algáknak jut.

2010. dec. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

16:13 vagyok.

Úgy tudom, a növények szélesebb spektrumú fényt tudnak hasznosítani. A klorofill fajtájától függően kb. 420-500 nanométer, és a 650-700 nm közötti tartományban. Gyakorlatilag csak a zöld szín marad ki, ill. azt nagyon csekély mértékben hasznosítják.

Az algák viszont kizárólag a 650-700 nm közötti fényt hasznosítják, ez viszont a spektrum kékebbik vége.


Lehet abban valami, hogy bizonyos esetekben azért fejlődik az alga alacsonyabb színhőmérsékletű fénynél, mert az hamarabb elnyelődik, és emiatt nem tudják eléggé hasznosítani a növények, nem jelentenek konkurenciát az algáknak, amik elszaporodnak.

És egy melegebb szín se csak meleg színből áll, egy 4000 K-es cső színhőmérsékletét a lumen arányában súlyozott átlag alapján számolják ki, de attól még kéket is tartalmaz, csak kevesebbet. (tehát van min nőni az algáknak)

Viszont ha elég erős a meleg fény, az jól használható növényekhez.

[link]

Ez a hagen növényese, 2800 K, de látszik, hogy kéket is tartalmaz.

Ez mondjuk kicsit drága, én növényesnek évekig használtam 3000 K-es osram relaxot.

Visszatérve a kérdésre, egyébként szerintem is fontosabb, hogy legyen elég nitrát, meg foszfát, az algákból meg annyi féle van, hogy ha van mit kajázniuk, valamelyiknek biztos, hogy pont ideálisak lesznek a körülmények... szerencsére :) (ilyet is ritkán mond egy akvarista :))

2010. dec. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Platypus ***** válasza:

A tisztességes növények és a zöldalgák ugyanazokkal a pigmentekkel rendelkeznek, klorofill A-val és B-vel. És pontosan ugyanazokat a hullámhosszokat képesek hasznosítani. A trükk ott van, hogy alga és alga között nagyobb különbség lehet, mint az állatok és a növények között. Egy akváriumban sokféle alga előfordulhat, sokféle pigmenttel. Egy akváriumban lehetnek kékbaktériumok, barnamoszatok és kovamoszatok is a zöldmoszatok mellett. Amit a többiek írnak, az tökéletesen igaz a zöldmoszatok mellett a többi csoportra. De ha zöldmoszatokról van szó, akkor nincs eltérés a fényigényben. A gyakori fonálalgák és a tipikus zöld pontalga például zöldmoszatok. (Más kérdés, hogy a többi csoportban is vannak fonalas és felszínre tapadó fajok). Aki nem hiszi, annak ajánlom a "Bevezetés az algológiába" című könyvet. Rém unalmas, de olyan dolgokat tanulhat benne az ember az algákról, hogy utána csak a fejét fogja.


Alapvetően nem bonyolult algát nevelni. Kell némi tápanyagban gazdag víz. Ha nincsenek növények, akkor gyakorlatilag bármilyen fényen szépen szaporodnak. Ha vannak növények, de azok valamiből hiányt szenvednek(legyen az fény vagy tápanyag), akkor is. Ha a növények teljesen boldogok, akkor ammóniának kell a vízben lennie, mert azt nagyon könnyen felveszik.


Nekem ez a legnagyobb sikerem algák terén: [link]

Nyáron hoztam össze a következő módszerrel: egy 5 literes akváriumot feltöltöttem használt akváriumvízzel, aztán kiraktam a napra és hozzá se nyúltam pár hónapig.

2010. dec. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!