Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Etikátlan a génkezelt halak...

Etikátlan a génkezelt halak tartása. De miért?

Figyelt kérdés
Pink dániót szeretnék venni és azt olvastam róluk, hogy génmódosítottak és sokan elítélik a tartásukat. Azt értem, hogy a génmódosítás természetellenes dolog és el is ítélendő belepiszkálni a természet tökéletes teremtményeibe, de ha már egyszer megalkották szegényeket, miért etikátlan ha megvesszük és megpróbáljuk a lehető legjobb körülmények között tartani, felnevelni őket? A vásárló rosszat tesz ezzel valaminek/valakinek?
2012. máj. 18. 12:19
 1/6 Platypus ***** válasza:
100%
Ha megveszed, azzal támogatod ezeknek a halaknak az előállítóit, elvégre ebből a pénzből élnek, és ha nem vennék meg a halaikat, akkor nem is tenyésztenék őket mázsaszámra. Ezek a halak azért jöttek létre, mert a hozzád hasonlók hajlandóak pénzt adni értük.A génkezelt dániót amúgy nem tenyésztheti bárki, jogvédett a genetikai anyaguk, vagy mi, és a licencet nem adja el senkinek az előállító cég. Mint a génkezelt kukoricánál. Persze hamisítják/lopják ezt is, de a pénz nagy része attól még ugyanoda megy.
2012. máj. 18. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
kövezzetek meg, de én a génkezelt halazást nem ítélem el! ez üzlet és a halnak teljesen mindegy, hogy pink színűen tenyésztik nagyban, vagy a természetes színében. a bánásmód ugyan az lesz a tenyésztéskor! amit viszont nagyon elítélek, az a halak festése, tetoválása, valamint a torzszülött halfajták tartása. Mert nincsen génmanipulálva pl a papagáj sügér, [link] vagy az égre néző aranyhal, [link] de a szelektív tenyésztéssel kifejezetten a torzszülött halakra specializálódtak a tenyésztők, mert szerintük így szép. a hal pedig végig szenvedi az életét, pl égre néző aranyhal!!! ez éppen olyan, mintha az embereket a donga lábra és a hajlott gerincre szeparálnák le, mert az a szép! grrr. szóval a génmanipulált pink dánióval nekem alapban nincsen bajom, egyébként nem venném meg én sem, de csak mert természet ellenes.
2012. máj. 18. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Azt mondják hogy a pink dánió könnyen döglik, és nem él sokáig, ezért nem vennék olyat, de az a hal legalább formájában halnak néz ki. Égrenéző aranyalat meg azért nem vennék, mert félnék, hogy kidurran a szeme és rá sem bírok nézni, mert sajnálom őt. A papagáj sügér is borzalmasan néz ki szegény, egyszerűen rontja a szépérzékemet. Komolyan nem értem hogy milyen elcseszett ízlésük van azoknak akiknek ezek a halak tetszenek.
2012. máj. 18. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az elefánt csontokat, meg mindenféle ilyen dolgot is mindig megsemmisítik, mert a piacra kerülésük csak fokozza az igényeket, ezért a leghatásosabb módszer ezek ellen, a "vásárlási bojkott" .

Egyébként az se érdekel, ha maga a génkezelés nem minősül kínzásnak, mert annak az állatnak az egész élete szenvedés, mert gnóm torzokat, és gyenge gén állományú beteges halakat csinálnak.

Ezen kívül lehet, hogy egy vaskalapos f@szkalap vagyok, de én úgy tanultam, és úgy szoktam meg, hogy az akvarisztika lényege a természet leutánzása, márpedig a természetben nincs se pink dánió, se papagáj sügér.

Ezek, az én szememben teljesen ellent mondanak a legalapvetőbb dolgoknak.

2012. máj. 21. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Részben a véleményeiteknek köszönhetően is, letettem a pink dánió beszerzésről. Úgy döntöttem guppikat veszek. Már csak arra lennék kíváncsi, hogy a guppik tudatos úszó formájára, színére, nagyságára összpontosító tenyésztést is a természet szabályaival összeférhetetlennek tartjátok, vagy az nem etikátlan?
2012. máj. 22. 06:57
 6/6 Platypus ***** válasza:

Szerintem a szelektív tenyésztés addig rendben van, amíg nem olyan változatokat hoznak létre, amik már kifejezetten hátrányosak az állatra nézve. A fátyolúszós guppi szerintem teljesen rendben van, a rizsszemes aranyhal meg a tökéletesen gömbölyű testével állatkínzás. Nem a módszerekben van a hiba, hanem az eredményben. A hibridizáció például rendben van a molly és a xifó között, gyönyörű hal az eredménye(berliner xifó), míg a szintén hibrid papagájsügér egy torzszülött szerencsétlen.


A génkezelés is rendben van, amíg a laborokban marad, tudományos kutatás céljára. A világító dánió eredetileg ezért jött létre. A dánió a genetikai kutatások egyik népszerű alanya, a világítást okozó gént pedig szeretik genetikai kísérletekhez használni, mivel azonnal látszik, hogy sikerült-e a beültetés, vagy sem. A világító hal létrehozásának eredeti célja az volt, hogy új eljárásokat dolgozzanak ki az idegen gének bejuttatására. És ez egy olyan cél, amit el lehet fogadni. Az, hogy csak azért szenvedjenek a halak, mert egyeseknek így jobban tetszenek, már nem éppen etikus dolog.

2012. máj. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!