Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ez tényleg igaz?

Ez tényleg igaz?

Figyelt kérdés

Az egyik akvarisztikai fórumon olvastam, hogy ha túl kevés a növény az akváriumban, akkor az alga könnyebben elszaporodik, mivel elegendő tápanyagot tud felvenni. Viszont ha elég a növény benne, azok "elszívják" a tápanyagot az alga elől.


Ez tényleg így van? Nekem kicsit furcsán hangzik.



2013. febr. 7. 09:17
 1/5 anonim ***** válasza:
hát lesarkítva igen igaz
2013. febr. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez részben igaz, igazából az egyensúly a lényeg. Például egy növénymentes sügéres akvárium fenntartható nagyon jó szűréssel és vízcserékkel, itt nincs tápozás, az ammónia, nitrit nitrát eltávolításáról pedig más gondoskodik.

Viszont ha növényes akváriumról van szó, ahol van tápozás, co2 és sok fény, ott teljes mértékben igaz. Gyorsan növő növények szükségesek, amik felélik ezt a tápanyagot, persze a nagy mennyiségű vízcsere ott is alapkritérium. Ha viszont egy ilyen akváriumba kevés vagy lassan növő növények kerülnek, amik nem használják fel a tápanyagot, elkerülhetetlen az algainvázió, mert minden tápanyag nekik marad meg.

Az is alapelv, hogy a növények növekedését az a tápanyag határozza meg, amiből a legkevesebb van az akváriumban. Tehát ha mindenből van rengeteg, de például hiányzik a co2, akkor is minden fölösleg az algáknak jut, ők vígan élnek rajta. Mint említettem, egyensúly, ez a kulcsszó.

Az is fontos tény, hogy minden akváriumban nagy szerepe van a növényeknek az egyensúly kialakításában, sokat segítenek a fölösleg eltávolításában. Sőt, én is és még sokan mások szárazföldi növényeket vetünk be, nekem a szűrőakváriumom tele van ültetve szerencsebambusszal, ami rengeteg nitrátot kivon a vízből.

Erre épül az akvapónia tudománya is, ott olyan ökoszisztémát alakítanak ki, amelyben a tenyészhalak vize áramlik át a haszonnövényeken, azok végzik a szűrést.

És még az is megemlítendő, hogy ezt szennyvíztisztítókban is alkalmazzák, van olyan biológiai szennyvíztisztítási eljárás, ami növényekkel semlegesíti a szennyvizet.


A trágyázásról nem is beszélve, ami kicsit más, de a lényeg ugyan az.

2013. febr. 7. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Értem. Szóval az egyensúlyt kell nagyjából megtalálni.


És mi a helyzet az olyan akváriumokkal, amikben nincs se CO2, se tápozás külön? Pl. (ha jól tudom), vannak csak garnélás akváriumok, ahol a garnéláknak kifejezetten ártanak a tápok. Ott ezt hogy oldják meg? Olyan növényt választanak, amiknek nincsenek extra igényeik, tehát strapabíróbbak, mint pl az Anubias?

2013. febr. 7. 09:49
 4/5 anonim ***** válasza:

A növénytáp nem árt a garnéláknak, a co2 is csak egy szint felett.

De sokan tartjuk őket a leírásod szerint, low-tech akváriumban. Itt az a lényeg, hogy lassan növő növények vannak, ahogy mondtad, anubiasok például, mohák, cryptok, és csak minimális tápozás van, a hozzá való fénnyel.

2013. febr. 7. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm a válaszaid, nagyon hasznosak voltak.
2013. febr. 7. 09:59

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!