Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kék ledes világítás zavarhatja...

Ambreeh kérdése:

Kék ledes világítás zavarhatja halaimat? Vagy lehet rájuk valami káros hatása? Valaki olyan írjon aki ért hozzá mert már sokmindent hallottam!

Figyelt kérdés
2014. febr. 5. 19:07
 1/6 anonim ***** válasza:

Kimondottan nincs tapasztalatom a lednekkel, fényügyileg viszont van.


Kékes lilás fény alapból nem zavaró a halaknak, sokan használnak példa sylvania aquastart én is használtam, erős 450nm hullámhossz, ami erős lilás kékes szint ad az akváriumnak,(kidobtam) a halak szerették, sokat voltak fenn a vízfelszín közelébe.


Így hogy kék led, nem sokan tudnak szerintem segíteni.

Két fontos dolog van amit nézni kell, színspektrum és lumen, avagy milyen erősen világit, és milyen hullámhosszon, milyen a szín összetétel.


Egy 100 literes akváriumra 3000-3500 lumen körül van a közepes fényerő, 50 wattos fényerőt jelent fénycsöveknél, ezt már sok hal nálam sem szereti keresik a vízfelszínen levő növények árnyékát.


Növényes akváriumoknál 40-50 lumen fényt szoktak rakni literenként.


Vizuálisan egy sötétebb szobában 100 literes akvára 2000-2500 lument ajánlott rakni, 2000 lumen fényerő alatt már inkább éjszakai világítás kategória, sok minden nem látszik napközben az akváriumból.


Növényeket 2500 lumentől érdemes tartani, de akkor is az alacsony fényigényűeket.


Fontos az UV tartomány is, van olyan fényforrás ami használja ezt a tartományt, hüllőknek, vagy van olyan fénycső ami UV bevonatos, ez már nem igazán akváriumba való.


Lényegében tök mindegy mit teszel az akvárium fölé, a paraméterei lényegesek.


Van még a színhőmérséklet a kelvin, az egy külön mese, én szeretem az eredeti színeket így 6000-6500 kelvines fényforrásokat használok.


A színspektrumhoz és a frekvenciához, hullámhosszhoz két leírást kerestem neked, vesd össze a led adataival, így ki tudod deríteni mire jó.


[link]


[link]

2014. febr. 5. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!! igaz ezekhez a lumen kifejezésekhez nm értek de de ezekkel a linkekkel lehet összehozom azt ami nekem kell! :D mégegyszer köszönöm!
2014. febr. 5. 23:31
 3/6 A kérdező kommentje:
még annyi hogy nekem estére szokott bekapcsolva lenni de hagyom reggelig.. ez esetleg káros nekik hogy egész este megy? vagyis világít..
2014. febr. 5. 23:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Szívesen.


A halak és a növények is nyugovóra térnek este, szükségük van a sötétre, nem kell világítás, este egy fontos van a növények is oxigén fogyasztók lesznek az asszimilációs időszakban, így az éjszaka folyamán gondoskodni kell erről, megnövekszik az oxigén fogyasztás az akváriumban, fontosabb a szellőztetés mit nappal.( vízfelszín fodrozás, buborékok)


Nem bonyolult ez a fény dolog amúgy.

Elmész venni, vagy nézni világítást, akkor egyszer a lumen fényerő, hogy milyen világos lessz az akva.

Látsz még egy grafikont a dobozon, le tudod olvasni milyen hullámhosszt mutat, milyen színösszetételei vannak.


Mondjuk kék led az kék oké, de ne sugározzon 380 nanométer alatt, optimális a növényeknek ha 450nm körül sugároz. Fontosabb viszont a piros szín a növényeknek 600-700 nm között, és ezt nem hátrány ha erős fénnyel teszi, a mezei ledek elég haloványak fényerőben, szinte semmire sem jók.(jórészt ezért használják kevesen őket)


Kelvinnél meg változó a dolog, kicsit össze van kuszálva, példa egy 10000kelvines aquastar lilás, egy 8500 kelvines grolux pirosas, egy 6400 kelvines osram fénycső az normál fehér eredeti színeket ad, nem színez se pirosra, se lilára de ettől függetlenül mindkét szín a piros és a lila is megvan benne csak egálba vannak, a pirosas növényes groluxban viszont több a piros mint a nappali osram csőben, van benne lila is csak kevesebb.

Ezért célszerű példa egy cső esetén daylight nappali csövet venni, két csőnél már lehet egyik növényes pirosas, másik természetes fényű nappali fény.


Ledekel is ki lehet rakni a megfelelő piros, kék szint, csak fényerőben nyeszlettek, meg kérdés a hullámhossz.


Ha tudod értelmezni a fentieket akkor a kereskedésbe kéred a fényeket ránézel a dobozra, "ez jó, ez nem jó, ez.."

hazaviszed, beszereled, és dzsungel van növények terén.

2014. febr. 6. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Platypus ***** válasza:
Egy gyenge kék fény rendben van. Éjszakai halak(és egyéb állatok) megfigyelésére használják, és nem zavarja őket. A ritkább L-es harcsák akváriumában megszokott az éjszakai világítás, különben látni sem lehetne a halakat. A nappal mozgó halak simán alszanak mellette, az éjszakaiak meg élik az életüket. De ha nincsenek éjszakai halaid, akkor felesleges. Meg ha vannak is, érdemes időkapcsolót szerelni a fényre, hogy késő este, amikor már úgyis alszol, teljesen kapcsoljon ki.
2014. febr. 6. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat B.Joci a másodk válasz sokkal egyszerübb volt és jobban megértettem viszont az első tartalmazza ami nekem kell..:D így jobban öszetudom rakni egyébkén az időkapcsoló részét úgy oldom meg hogy amikor megyek lefeküdni akkor én kapcsolom le :D

szóval köszönöm!

2014. febr. 10. 16:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!