Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Neonbetegség, mit tegyek?

Neonbetegség, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Teljesen amatőr vagyok az akvarisztika területén. 2 hete van meg az akváriumom, 40 literes. Van szűrő, termosztát. Mindent úgy csináltam, ahogy a boltban mondták, szóval az akváriumnak hagytam időt beállni, és utána vettem bele halakat. 5 neonhalat és 5 endlet, illetve 1 bettát és növényt. Rögtön az első napokban meghalt az egyik neonhalam, de azt hittem, hogy talán megsérült, amikor elhoztam a boltból, de ma (3-4 nappal utána), megint meghalt egy. Ekkor aggódni kezdtem, és utánaolvastam. Neonbetegségnek nevezik, és a szín elvesztésével jár. Jobban megnéztem a neonokat és tényleg :S a másik 3 halnak alig van vöröses színe... mit tegyek? Különítsem el a többi haltól őket? Átterjedhet ez a betegség a többiekre? Kérlek segítsetek :(

2016. febr. 13. 22:22
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ja még annyi, hogy most már tudom, hogy a neonhalaknak nagyobb akvárium kell... hittem az eladónak, de ezzel most már nem tudok mit csinálni :(
2016. febr. 13. 22:35
 2/11 anonim ***** válasza:

Általában csak a pontylazacok fertőződnek meg.

BOLTOSRA SOHA NE HALLGASS, NEM ÉRTENEK HOZZÁ, HA ELPUSZTUL A HAL, és ha TŐLÜK VESZEL MÁSIKAT!!!

A betegséget a hasvízkórral, az úszórothadással és a darakórral együtt a rossz tartási körülmények okozzák.

A 40 liter egy kicsi akvárium, a bettán kívül már nem kellett volna beletenned. A guppiből jó, hogy nem a szivárványos változatot választottad, de a neonhalnál komoly hiba, hogy míg a betta 26-28 fokos vizet igényel, a neonhal csak 20-24 között érzi jól magát.

Egyébként a beállás talán mégsem lett olyan jó, ha 2 hete van meg az akvárium, de már 4 napja van benne hal. 3 hetet érdemes várni.

Egyébként milyen szűrőd van és mennyi vizet cserélsz hetente?

2016. febr. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ja igen, még azt akartam írni, amit te is írtál.

Igazából nem csak az akvárium méretével, hanem az egyedszámmal is gondok vannak, a neonhal az akváriumi halak közül a leginkább társas, rajhal, 10-15 fős csoport alatt nem érdemes gondolkodni rajta, 80 cm alatti akvárium (szabvány 96 vagy 112 liter) alatt sem.

2016. febr. 13. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A neonbetegség egyelőre nem gyógyítható (ha valóban arról van szó - jó lenne rendes fotó róla).

Mindazonáltal az összeállítás szörnyű:( Egyrészt rettenetesen túl van telepítve, másrészt a fajösszeállítás is rossz.

A neonoknak kicsi, és kevesen is vannak (voltak). Min 8-10 darab kell, min. 70 cm hosszú akváriumban.

A betta szigorúan magányos, min. 54 literesbe esetleg 1 hím 2 nőstény felállásban tartható.

Itt az ender az egyetlen, ami jól érezheti magát...


Amit én tennék: azonnal elkülöníteném a neonokat. Tovább érdeklődnék, tényleg neonbetegség-e. (Ha az, akkor a neonok elpusztulnak, a többi viszont elvileg nem kapja el.) Ha a többin nem mutatkoznak betegség jelei, akkor...

A bettát vagy az endlereket visszavinném. Ha a bettát tartanám meg, esetleg vennék neki egy párt. Ha az endlereket, akkor vennék még pár darabot. (Ekkora akváriumba különben is elég egy faj.)

Ha mindegyik hal kellene, akkor meg beszereznék a bettának egy 30 litereset, és szereznék még pár endlert.

2016. febr. 13. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

A szűrőm: happet orca 250

Tettem a vízbe tetra aquasafe-t, amikor felengedtem vízzel.

Úgy a víz 1/4-edét cseréltem.

Nagyon sajnálom szegény halakat.. megbíztam abban, amit a boltos mondott. Bettát mindenképpen szerettem volna, és kérdeztem tőle, hogy mit rakhatnék mellé.. hát igen :(

Amúgy van növényem is az akváriumban. Anubias nana

A neonokat elkülönítettem a biztonság kedvéért :S

Köszönöm szépen a válaszokat!

2016. febr. 13. 23:03
 6/11 anonim ***** válasza:
A szűrő elég gyenge, főleg, ha beáll.
2016. febr. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Tévedtem... mégse neonbetegség. Én ezt nem értem. A neonokat különválasztottam, és leraktam a szobában egy asztalra. Nemrég keltem fel, és látom, hogy mindegyik visszanyerte a szép vörös színét. Most akkor mi van???
2016. febr. 14. 08:52
 8/11 valakiasokközül ***** válasza:
Nem neonbetegség! A neonok egyszerűen túlstresszelik az utaztatást.. mi is így jártunk az elején, elfogyott az összes neon. Legközelebb próbáld meg őket sötétben hazaszállítani. Illetve ha a bettád hím, vegyél neki inkább egy külön akváriumot, mert a guppikat szintén hímnek nézheti a fátyolos úszójuk miatt és akkor guppid sem marad..
2016. febr. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Fátyolos farkú endler guppi...

Ez egyre érdekesebb...

Alapvetően nem ez a probléma, hanem az, hogy a sziámi harcos az egész akváriumot személyes élettérként, területként értékeli, ilyen kis helyen.

Illetve, a neonhalak (hacsak nem vörös neon [link] igényei erősen eltérnek a sziámi harcoshalétól.

2016. febr. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
megvolt a 3 hét bejáratás? ha nem akkor simán lehet ammónia, sok ennyi hal 40 literbe. átvágtak téged.
2016. febr. 14. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!