Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogy tudnék minnél mutatósabb...

Hogy tudnék minnél mutatósabb aksit összerakni? Milyen halakat vegyek bele?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kezdő akvarista vagyok, és jelenleg tanulom a szakmát. Akvarista.hu illetve diszhalinfo látogatója vagyok, jelenleg a könyvvásárlásnál akadtam el, mert kicsit sok fajta van :D ti melyik szakirodalmat ajánlanátok?


A másik pedig, hogy egy minnél színesebb, mutatósabb aksit szeretnék összerakni minimum 3-4 fajta hallal, inkább kissebb termetűekkel. Méretben olyan 400-600literesre gondoltam, max 850, nagyobb már nem férne el. Mivel kertészmérnök vagyok,így egy mini víz alatti erdőt szeretnék csinálni, tehát növénylegelő sügérfajták kizárva. Az a baj, hogy még a hogyan rakjünk össze egy aksit, és hogyan gondozzuk résznél tartok, így nem ismerem annyira a halfajtákat, hogy melyik jönne ki melyikkel. Az h esetleg drága, vagy ritka halfajta nem gond, Amerikában élek, valszeg be fogom tudni szerezni. :)

A segítségeteket köszi :)



2016. aug. 20. 16:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Amennyiben sok növényt szeretnél, 600 literbe kell vagy 200 watt világítás. 150 watt daylight és 5í watt növényes cső. Az agyagos talaj(JBL manado) jó a növényeknek, nem szokása berothadni. Szűrőakváriummal lehet a leghatékonyabban megszűrni a vizet, sok anyag fér bele és aránylag olcsó a külső szűrőkhöz képest.


Vízcseréket kéthetente csinálj 20%-ot. Az akváriumot járasd 3 hétig üresen, és szórj be alatta halkaját. A halakat részletekben telepíts be.


A halakból válassz ki pár fajt ami tetszik, linkeld be vagy írd le a nevüket, mert nem biztos, hogy együtt tarthatóak.

2016. aug. 20. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigit, igen eddig már én is el jutottam, hogy hogyan is indul egy aksi beüzemelése, betelepítése. A növényes résszel sem lesz gáz sztem, ciki lenne, ha nem menne, asszem dobhatnám ki a diplomám :D elég sok és nagyméretű tavat, és lakáson belüli csomobogót/kutat csináltam már, bár tudom, hogy a kettő nem ugyan az.

Amúgy még nem tudom, hogy milyen legyen, nem tudok dönteni az uszadékfás

[link]

[link]


és a sziklás megoldás között.

[link]

[link]


Én is a szűrőaksin gondolkozom, nagy mérethez az kéne. Szted kellő utánajárás, és szakirodalom böngészés után meg tudnám magam is csinálni, vagy hívjak inkább szakembert? Itt kint sajna elég drága az ilyen, és így kerülne vagy 3x,4x annyiba az egész, és szeretném egy milla alatt kihozni a dolgot...


Akkor esetleg annyi segítséget kérhetek, hogy leírnád (lehetőleg latinul) melyekazok a fajták, amiket biztosan NE vegyek, mert szeretnek növényt zabálni? És akkor őket kizárva szétnézek díszhalon.

2016. aug. 20. 20:56
 3/5 A kérdező kommentje:

így első körben ők azok, akik tetszenének. Azt pontosan tudom én is, hogy nem mind tarthatóak együtt, de belőlük, a listából össze lehet állítani vmilyen színes aksit, ahol természetesen jól érzik magukat és nem bántják egymást, és azt hány lityóba kéne, és miből mennyit, esetleg mit még mellé? A dús növényzet elképzelés mindenképpen maradna. Valszeg van köztük olyan amelyik lezabálná a növényeket, mondom nem vagyok túl jó még halfajtákban, ezt nézzétek el nekem légyszi...

afrikaiak

Nothobranchius rachovii, Rachov díszes fenékpontya

Microctenopoma ansorgii, Zebra bozóthal

Ctenopoma acutirostre, Csőrös bozóthal

Julidochromis marlieri, Kockás torpedósügér

Pundamilia nyererei, Viktória-tavi vöröshátú zebrasügér

Synodontis decorus, Díszes tollasbajszú harcsa

ázsia

Betta imbellis, Békés harcoshal

Trichogaster fasciata, Szivárványos gurámi

Trichopodus leerii, Gyöngygurámi

Trichogaster lalius, Törpe gurámi

Macropodus opercularis, Kínai paradicsomhal

Pangio anguillaris, Angolnacsík

Sewellia lineolata, Rácsmintás palacsinta algázó

amerika

Apistogramma bitaeniata, Kétsávos törpesügér

Apistogramma macmasteri, Díszes törpesügér

Mikrogeophagus ramirezi, Pillangó törpesügér

Sturisoma panamense, Panamai bajszosharcsa

Pterygoplichthys multiradiatus, Leopárd algaevőharcsa


És akkor ami még érdekelne, hogy milyen szakirodalmat ajánlanátok, illetve hogy meg tudnám e magamnak oldani a komolyabb szűrőaksis témát 600 liter felett?


Köszi a segítséget :)

2016. aug. 20. 22:51
 4/5 anonim ***** válasza:

[link]


Itt alsó polcos külső szűrő néven van rajz a szűrőakváriumnak. Az akvárium megfúrásával(előre kell kérni vásárlásnál) a legegyszerűbb megoldani.


Szerintem meg tudod csinálni, nem nagy ördöngősség. Hajlékony csövekkel szerintem egyszerűbb dolgozni mint merevekkel. Annyi a lényeg hogy a cső amin a szűrőbe megy a víz vastagabb legyen, mint amin visszamegy az akváriumba.

A fúrásnál ilyennel tudod átvezetni a csövet(fontos, hogy műanyag legyen és egy tömítést se árt rátenni): [link]


De egy nagy 2000 l/h-s külső szűrőben is gondolkozhatsz. Forintban 50000 és 100000 közt van az áruk márkától függően.


A növényeknek szüksége van tápozásra. Alap esetben ez úgy megy, hogy a halak adják a nitrogént és a foszfort, te pedig hozzápótlod a káliumot és mikroelemeket. A képen látható akváriumoknál nem így van, itt a halak termelése nem elég a növényeknek a hatalmas fényerő(1 watt/liter vagy felette) és a CO2 beoldás miatt, ezért a nitrogént és a foszfort is külön adagolják. Ezt így folyamatosan fenntartani drága és macerás, ha valami felbillen az egyensúlyban azonnal elszaporodnak az algák.


A berendezésben nem kell éles határt szabni a fák és a kövek között, mindkettő is mehet egyszerre, ahogy tetszik.


Halösszeállítás példák:

Afrika

Synodontis decorus - 2

Phenacogrammus interruptus vagy Arnoldichthys spilopterus - 20-25

Hemichromis bimaculatus - 1 pár(kicsit áskálódósak)

Pantodon buchholzi - 2 pár

Notopterus nigri - 1

Pelvicachromis pulcher - 2 pár

Microctenopoma ansorgi-1 pár

(a felsorolt fajokból az afrikai nagy tavak sügérei sziklás környezetben élnek, a nothobrachinus rachovii-t pedig külön számára berendezett akváriumban érdemes tartani)


Dél-Amerika

Bármilyen apistogramma vagy mikrogeophagus - 4-5 pár

Sturisoma panamese - 6-8

Pteophyllum scalare - először 8-10 fiatal majd 3 közülük kiváló pár

Paracheirodon axelrodi - 20

Bármilyen corydoras - 10


Ázsia

Trichopodus leeri - 2hím 6 nőstény

Trichogaster lalius - 2 hím 6 nőstény

Devario malabaricus - 20

Pangio anguillaris - 15

Hara jerdoni - 8


Biotópnak az elsőn kívül egyiket sem mondanám, de így ezek működőképes variációk. A növényekkel nem kompatibilis fajok nagy általánosságban a 20 centinél nagyobb amerikaisügérek és az afrikai nagy tavakból származó halak(vagy növényevők vagy nagyon sokat ásnak).


Könyvet nem tudok ajánlani, viszont érdemes ránézni erre a youtube csatornára, régebben válaszolt itt is, jól érti amit csinál: https://www.youtube.com/channel/UCTujcWPhnPFX2EZ_-vo7zpQ

2016. aug. 21. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az eddigieket 600 literre számoltam, ennél nagyobba erősebb szűrő és világítás, de több hal is mehet. Növényekből bármi jó ami nem extrém fényigényű és nem igényel CO2 beoldást.
2016. aug. 21. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!