Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen felszerelések kellenek...

Milyen felszerelések kellenek a tengeri akváriumhoz?

Figyelt kérdés

2016. okt. 12. 21:27
 1/2 elwera ***** válasza:

Nekem 3 tengeri akváriumom van, egy 100, egy 130 és egy 250 literes. Mindegyiknek meg van fúratva az oldala.

A korallshopban csináltattam őket, és ott fúrták ki.

40-es flexibilis csővet tettem az akváriumra lefolyónak, és minden akvárium alá tettem egy műanyag hordót. A két nagyobb akvárium alatt 60 literes hordó van, a kisebb akvárium alatt egy 30 literes mert csak az fért oda.


Minden hordóba van egy vízpumpa, mely felnyomja a vizet egy ujjnyi vékony csövön át az akváriumba. Vízpumpa, felnyomó pumpa, mindegy hogy nevezed, azt kell nézni mikor veszel egy pumpát, hogy mennyi az emelési magassága.


A legnagyobb pumpám 2 méterre is fel tudja nyomni a vizet, de az kicsit sokat fogyaszt, 32 Wattos.

Van ilyen 15 Wattos pumpám is az halkabb, jobb, elegendő az is.


A 100 literes akváriumba csak garnélákat tartok és bíborrózsákat. A 130-asba 5-8 centis halak és gébek vannak. A 250-esbe 8-10 centis halakat tettem, mert abba már elférnek a nagyobb halak is.


Csak a legnagyobb akváriumba van egy tunze lehabzó, de a kisebbekbe nem vettem és nem is hiányzik belőlük.


A 100 literes rózsás akvárium fölött középen egy 10 wattos led reflektor ontja a fényt, közvetlen a bíborrózsákra. A rózsákon Thor amboinensis garnélák riszálják a seggüket. Az akvárium szélén a sötétebb részeken üvegrózsaevő garnélák bújkálnak a kövek közt. Növényzet szinten növekszenek benne zöld caulerpa algák és vörös chondrus crispus bokrok. Nem túl sok a fény, de elegendő.


Minden akváriumban korallzúzalék a talaj. Egyikben apró szemcsés, másikban többféle szemcseméret van összekeverve. Sok különbséget nem látok. Ha valaki le akarja cserélni, az apró szeműt könnyű leszívni csővel, a nagy szeműt viszont csak lapátolni lehet, mert az elakad a csőben.


Élőkő /száraz kő is van minden akváriumban, de a rondább köveket én betettem a hordókba. Ezek a kövek szűrőként is funkcionálnak. A kövekben és a talajon meg tudnak telepedni az apró baktériumok amik lebontják a hal ürüléket és eltüntetik a maradék kaját is a földről.


Hozzávetőlegesen 10% élőkő kell egy akváriumba.

Pl 100 literesbe 10 kiló, vagy egy 150 literesbe 15 kiló. Kicsit több vagy kevesebb lesz, nem számít.

Pontosan én nem tudom hogy melyikbe hány kiló követ raktam, főleg hogy néha cserélgetem egyik akváriumból a másikba, amikor átrendezős kedvembe vagyok.



Kell egy Ozmo készülék, azzal lágy vizet tudsz készíteni otthon a csapvizedből és a lágy vizet össze kevered tengeri sóval. Kell egy sósűrűség mérő, amivel le tudod ellenőrizni. 0,023 - 0,025 közötti sűrűségűre kell keverni a sót a vízzel.


A csapvíz tartalmazhat olyan anyagokat amitől a halak hosszú távon megbetegedhetnek, ennyiből jobb a lágy víz, ami tisztább, szűrt víz.


Ozmo készüléket 22 ezer Ft körül lehet kapni. Egyszer kell csak megvenni. Ha nem tellik rá épp, ideiglenesen 5 literes flakonos ioncserélt vizet is lehet használni lágy víznek. Tescóban vagy benzinkútnál kapsz.

Bár az egy idő után drágábbra jön ki, ha mindig hordod haza az ioncserélt vizeket. Kezdetnek megteszi.


Van aki csak csapvízzel keveri, de az nem tarthat érzékenyebb halakat. Egy bohóchal kibírja, de a csapvízzel kevert akváriumba magasabb lesz a foszfát, szilikát szint és jobban fog algásodni, mint a másik.

Meg annak a peremén ott lesz a vízkő, míg a lágyvizesnél nincs vízkőfolt az akvárium üvegén.


A 130 literes akváriumom felett csak egy 3 Wattos led izzó van. Ide nem kell sok fény, mert a halakon kívül semmi nincs benne, csak kövek és talaj.



A 250 literesem tetején 4db 24 Wattos T5 fénycső van, ebből 2db atkinikus kék, a másik kettő 10 000 Kelvines fehér cső. Ebben sok fotoszintetizáló virágállat él, pl Stichodactyla tapetum anemonák, Entacmaea quadricolor anemónák és barna színű Gorgónia ágak.


A villanyszámlát ez még annyira nem zabálja vészesen.

Napi 10 órát mennek a lámpák és időkapcsolóra vannak kötve, hogy ne kelljen kézzel kapcsolgatni.


Az akvárium belsejébe - hogy nagy legyen a sodrás és a víz teteje is szépen hullámozzon - kellenek mágneses áramoltatók.


A 250 literes akváriumomban egy 5000 l/órás és egy 2600-as áramoltató van szembefordítva egymással.


A 130 literes akvában a hordóból annyira erős sugárral jön fel a víz, hogy oda nem kellett 2db áramoltatót tennem, egy oldalon van csak egy 2600 L/ órás asszem.


A 100 literesem egyik végén egy 1200 liter/órás áramoltató van, a másik végére meg felakasztottam egy kis powerhead vízpumpát. A vízpumpa is ugyanazt a funkciót látja el mint az áramoltató, ugyanúgy fújja a vizet maga előtt és ezzel sodrást kelt.


Az élőkő / száraz kő a legdrágább az egészben. Én részletekben vettem. Mindig amikor volt egy kis pénzem, vettem 1-2 követ, így az évek alatt egész sok összegyűlt.


Kezdetben lehet az akvárium talajába fecskendezni baktérium ampullát, sőt menet közben is, bármikor lehet vele frissíteni a baktériumállományt. A korallszirtben árulnak ampullát olcsón.


Az Acropora akvarisztikában szoktam mostanában sót venni, 600 Ft/kilója.


Minden 30 liter vízhez elegendő 1 kiló só.


A Korallshopban lehet nagy száraz köveket venni. Élőköveket a Korallszirt akvarisztikában vettem. Volt benne egyszer véletlenül egy kis rák is. Korallzúzalék talajt az Atlantiszból is szereztem be olcsón, meg a Korallshopban is vettem nagyon drágán.


Itthon vödörben szoktam bekeverni a sót. Először beleöntök 10 liter ozmo vizet, aztán a kis 2 decis műanyag poharammal 2 és fél pohárnyi tengeri sót szórok rá. Ez így pont 0,023 sűrűségű lesz. Egy bottal összekeverem és amikor feloldódott a só, beöntöm az akváriumba a halak fejére, vagy a hordóba.


Az akváriumok 25-26 fokosak, ehhez egy automata fűtő kell. Kb annyi wattos fűtő kell, ahány literes az akvárium. Pl 100 literesbe 100 Wattos.

Bár nekem a 130 literbe 100 Wattos van, 250-esbe pedig 200 Wattos fűtő, hát eddig az is.


Így ezek a low tech akváriumok elvannak nálam, van amelyik 5 éve megy. A halak szépek és aranyosak. Nem igényelnek foglalkozást. Havonta egyszer cserélek 2-3 vödör vizet mindegyikben, néha 2 hetenként, attól függ mennyi sóm van éppen. A halaknak mindennap adok enni, van hogy 2x is.


Az anemónákat 3 naponta kéne etetni, néha adok nekik mindennap, van hogy túletetem a rózsákat. Vagy ha egy hétig nem esznek, azt is kibírják.

2016. okt. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2016. okt. 14. 21:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!