Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízkeménység? Nem túl kemény...

Vízkeménység? Nem túl kemény ez egy kicsit?

Figyelt kérdés

Ma megmértem a vízkeménységet akvarisztikában kapható indikátoros oldatokkal (összkeménységmérő készlet). 30nk-s érték jött ki! Egy kicsit soknak találom ezt az értéket. Előszőr azt hittem én rontottam el valamit, és még 2x megismételtem a mérést, és mindig ilyen értéket kaptam.

Valmi azt súgja, hogy ez nem túl egészséges a halaim számára, mit lehetne tenni?


2018. ápr. 1. 16:14
 1/3 Skid05 ***** válasza:

Az érték reális. A valami jól súgta, hosszú távon a legtöbb trópusi édesvízi hal számára nem egészséges ekkora mennyiségű oldott kalcium és magnézium vegyület a vízben. Kiválasztási problémákhoz vezet, melynek alapját az ozmózis nevű kémiai jelenség képezi. Avagy az édesvízi halak vére sósabb mint a körülöttük lévő víz, az édesvíz pedig a sósabb közeg felé áramlik. Így a sótartalom alapvetően befolyásolja a vesék működését/terhelését, hatása fajonként eltérő. Nem mellesleg a növényzetre hasonlóan negatív hatással van.

E brutális összkeménység nagy részét a változó keménység teszi ki a magyar csapvizekben, ami legegyszerűbben forralással csökkenthető, miután le/átszűrted a felszínre kicsapódott vegyületeket. Ha meg felesbe kevernéd ioncserélttel akkor szimplán 15 nk GH-t kapsz, de ne egy lépésben, az sokkot okoz. A lényeg: milyen halakról van szó?

2018. ápr. 1. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Egy pár guppim, mollym és 6 neonom illetve 5 dábióm van 60 literen. Már a túltelepítettség érése is megvolt bennem...
2018. ápr. 1. 21:30
 3/3 Skid05 ***** válasza:
Az utolsó mondatot a ”túltelepítettség”-et leszámítva nem sikerült megfejtenem, viszont az igaz, hogy ezek szerint a vízkeménység a legkevesebb nálad. 60 liter 2 fajnak elég, egynek fent egynek lent, minden más fantázia. A felső rétegbe a guppi nálad megvan (nekik a kemény víz is kisebb trauma), alulra a szűrő kapacitásától (5-szörös óránkénti megforgatás!) függően kereshetsz egy törpe páncélos csapatot, a többi hal viszont egyrészt sok ekkora víztömegre, másrészt a társítás is félrement, ha ezt megoldottad csakis utána érdemes a keménységre visszatérni. Ellenkező esetben az egyensúly vagy pusztulással fog beállni, vagy úgy, hogy a minimális ammónia (kemény vízben fokozottan veszélyes!) mellett megállnak a fejlődésben.
2018. ápr. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!