Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Low Techből High tech akvárium...

Low Techből High tech akvárium tudnivalók?

Figyelt kérdés

Sziasztok már 1 éve "akvakertészkedem" eddig Low techben de szeretnék beépíteni egy nagynyomású co2 rendszert. Már megis rendeltem a dolgokat amik szükségesek illetve RO-t is. Jelenlegi telepítésem:

Akvárium méret: 180l

Szűrő: Tetra Ex 1200 PLUS,

Talaj: Manado, Aquabasis Plus,

Világítás: 2x45w, 1x39w 6500k

Tápozás: TF Mikro, Makro, carbo.


Először is lekéne lágyítanom a vizet mielőtt belekezdek a co2 be, jelenleg a csapvizem úgy 15gh, 8kh. Úgy "gondolom" hogy 50% RO 50% csapvíz megfelelő értéket hozná de javítsatok ki ha nem így van.

Ha meglesz a megfelelő akvárium vizem akkor jöhet a co2. 1 bubi/másodperc.


A tápozás lenne a kérdésem még, hogy a 1mg/l po4 illetve 10-15mg/l no3 jó a high techbe is? Illetve fényen még tudok bővíteni egy 39w os fénycsővel.


Mit gondoltok? Köszi előre is!


2019. jan. 28. 18:22
 1/10 Bamboocha466 ***** válasza:

A tapozast nem lehet igy vakon belöni. Nagyon sok mindennek a függvenye, hogy mennyi tap kell (milyen növények, mennyi hal stb).

Az algak/ növények növekedese szokott irsnymutato lenni a tapozassal kapcsolatban.


Indits akvakertesz forumon egy naplot az akvariumodnak, ott többen tudnak segiteni.

2019. jan. 30. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Skid05 ***** válasza:

A lágyítás evidens, anélkül nincs értelme a gázról beszélni, más kérdés, hogy akkor már miért csak felesben? Egyébként már ez a fény is gázt feltételezne, meglepő, hogy ennyi fény mellett nincs algaharcod szénforrás nélkül. És akkor a 2x45 spektrumát pl nem is ismerjük, de ez juwel méret, abból ált az egyik növényes… ami ekkora fényáramon nettó algakockázat…


A ppm értékek kérdés hogy mit takarnak: heti emelést? tesztet vízcsere előtt? vagy után? Amit a tesztek mérnek az maradvány, uazt jelenti mindenhol, csak utóbbinál fele olyan gyorsan fognak eltűnni onnan. De az átlag highteches gyakran annyi tápot locsol bele amennyit nem szégyell (és igen sokat nem szégyell), előgyártott receptek alapján, így nem kényszerül sűrű mérésekre. Bár a TF nem olyan tömény, ez is igaz…


Amit érdemes szem előtt tartani, hogy ami „lowtech növény” és mégis lepik az algák, az nem azért nem nő mert kevés a gáz. A beoldás az utolsó hiányzó láncszemet, a szenet adja a rendszerbe (ezt a legtöbb növény nem igényli max egyensúlyi léptékben) ha más elem hiányzik (mikro/makro) azzal nem tud mit kezdeni, sőt a hiánytüneteket felerősíti az erős fény+szénbőség. A vízkémiád a 90%nak már most elég, viszont ha van extra nitrát-fogyasztód, az hightechben bevadulhat és boríthatja a bevált sémát. Persze fokozni mindig lehet, minél „puhább” minél „szenesebb” minél „fényesebb” vízzel.


De nyilván ha szintet lépsz akkor van annyi tapasztalatod (gondolom én), hogy akár tesztek nélkül is megmondd ha hibádzik vmi. Ha algamentes az üveg, napi szintű látható fejlődés van, fauna pusztulás jó ideje nem volt, a vízkémia, nitrifikáció oké (ergo a tudás stabil), akkor egy próbát megér a gázosítás, a növénytervet is átgondolva.

Persze halak/rákok nélkül ajánlott tesztelni min egy hónapig, mert könnyen gázkamrába kerülhet a teljes állomány.

2019. febr. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, először is azért fele-fele arányba RO-Csapvíz mivel nekem ez a visszasózás még valahogy kínai és azt a tippet kaptam, hogy az én csapvizemhez (kérdésben írtam) fele-fele arány jó állandó ,illetve változó keménységet hozna létre. Szénforrásom volt de csak liqui carbo. Inkább most a foszfát hiányban szenvedek. Hiába adagolom a makrót csak a nitrát megy felfele 20mg/l nél 0,6 mg/l foszfátom van, több makrót nemakarok mert már túl sok lesz a nitrát. Mono tápon gondolkodom de arról lebeszélt mindenki. Illetve vashiányban is szenvedtem bár azt már sikerült úgytűnik helyrehozni. Legelsőnek a lágyítás kell mindenképp már az RO megis van csak sajnos rossz csatlakozót kaptam hozzá úgyhogy még kell várnom rá pedig már vártam nagyon. Illetve palack is megjött de az is várni fog szerintem még egy jódarabig. Nekem nemis a high tech lenne a legjobb vonal hanem ilyen "mid-tech" azaz lehessen nehezebben tartható növényeket tartani de ne kelljen annyi igényt ráfordítani mint a high technél ha érted mire gondolok. Köszi a választ!
2019. febr. 2. 14:26
 4/10 Skid05 ***** válasza:

Próbáld vmelyik online fordító kínai-magyar beállítását, hátha ;)…másrészt ilyen csapvizet lehet „negyedelni” is ha érted hogy értem.

A TF a makro arányokat illetően a jobbak közül való, ha a foszfát jobban fogy, akkor vagy egy nagyobb adag új növény gyökeresedik éppen, vagy az alga (haj, szőr etc) építkezik vígan belőle, ezért tűnik el a vízből. Esetleg sok a bomló anyag (állati/növényi) és a beadott no3 mellé arányaiban több keletkezik biológiai úton. Mondjuk mellé azért algásodás is kéne társuljon, szóval ha nincs algád akkor passz. Mivel érveltek a monotáp ellen?

Vashiánytól szenvedni? Az „szenvedők” többsége nem is sejti, hogy vérszegény. ;) a hiány milyen formában realizálódott vasas táptalaj mellett? miként orvosoltad a „hiányt”?


„ne kelljen annyi igényt ráfordítani mint a high technél” némileg ellentmondás, hogy az erős fény és a gáz pont azért van, hogy húzza a növényeket, lowtech flóránál extra növekedést produkálva, ez nyilván több szöszmötölést igényel.

megint más ha „hightech növényekkel” dolgozol, mert azok eleve lassabbak, cserébe magas igényűek és nem nőnek irreálisan (ambulia, valisneria, elodea, polysperma etc) napról napra… a 90+78 watt bőven a hightech felé tendál…

2019. febr. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Próbáltam a kínai fordítót de elég érdekes dolgokat dobott ki a fordító :D Lehetséges igen, hogy a gyökeresedés van benne lejjebb vettem a fényerőt 0,5w/l re mert soknak bizonyolult ahogy teis írtad. Tápozásssal vagyok kétségben hogy vegyem e lejjebb vagy mit is csináljak ha no3 sok po4 kevés. Vas monotápról pedig azért beszéltek le mert elvileg ha van táptalajom akkor majd a növények a gyökereiken felveszik a vasat, meg hogy nagyon ellehet tolni az egészet. Nemtudom hogy így mikor lesz belőle high tech először ezt kell valahogy rendberakni :( van egy sagittaria subulata -m ami december végétől bent van már és azon kívül hogy kicsit legyökerezett nem igazán akar nőni, valami hiányzik csak nemtudom mi
2019. febr. 4. 12:18
 6/10 Skid05 ***** válasza:
Ja azt hittem foszfát monotáp … hát az extra vas táptalaj mellé az igen bátor húzás lenne valóban, ha gyökérről is szívják nem kell annyit locsolni, mert kicsapja a foszfátot. Könnyen lehet, hogy túlnyomtad a fényt és a vasat párhuzamosan… Lényegében van látható probléma (a subulatán kívül, alga, stagnálás, hártya, hiánytünet) vagy csak az értékekhez ragaszkodsz? Guppik bírják majd a lágy vizet?
2019. febr. 5. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod újra. Látható gond viszonylag nincs egy két alga megjelent főleg a fákon de nem durva illetve a üveg algásodik bár nem mondanám algának ilyen barna foltok de lelehet kaparni kártyával (talán baktérium?) De az algát a lelassült növényi növekedésre mondanám, most hogy levettem a fényerőt és a tápozásról is visszavettem legalássib planterből (nagyon rávoltam szállva a vashiányra) remélem rendbejön majd. A visszasózást sikerült lefordítani végül és nem is olyan bonyolult. Keserűsó illetve kalcium-kloriddal próbálkozom úgy 5gh ra visszasózni. Épp a guppik miatt félek vízkeménység ügyben, szerinted? Köszi!
2019. febr. 6. 17:00
 8/10 Skid05 ***** válasza:

A BGA-hoz szokott szag is társulni, kevésbé az üvegen, inkább a talajon és a növényzeten jelenik meg foltokban.

Guppikat nem raknék lágy vízbe, egy rakat más hal illik ilyen vízkémiához, a guppi pont nem.

2019. febr. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Koszi ment a zold kez! Meg egy dolog ami erekelne. A viz ph ja mennyire befolyasolja a novenyi novekedest? Epp a mai nap olvastam valahol es ez erdekelne. Lehetseges ha tul savas vagy lugos a viz akkor az a novenyeket is megviseli azaz megallnak a novekedesben? Illetve ilyen ph minusz keszitmenyek ernek valamit? Vagy olyanok mint az "antialga" dolgok?
2019. febr. 8. 23:23
 10/10 Skid05 ***** válasza:
A pH alapvetően befolyásolja mind a szén, mind a mikroelemek elérhetőségét. Némely kelátkötés magas pH-n instabil lesz, a fémek oldhatósága csökken, a szabad co2 helyett kémiailag oldódott szénsav lesz túlsúlyban a vízben. Feküdj rá a pufferrendszer témára ha gázt akarsz használni, mentsd ki a guppikat és a helenákat. A pH minus azt tudja amit a neve sugall: lehúzza a pH-t a kH-n keresztül. Az antialga nem tudom, hogy jött ide.
2019. febr. 10. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!