Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Tanácsok libával tartásával/te...

Tanácsok libával tartásával/tenyésztésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés
3 éve tartok libákat (mint hobbi nem haszon célból). Eddig landeszi libákat tartottam,tavaly tavasszal próbálkoztam meg a tenyésztésükkel. Idén nagyon megtetszettek a bütykös libák ezért vettem egy párt-szintén tartás tenyésztés céljából. Azt mondta az illető akitől vettem hogy idén már nem fog tojni tojást a bütykös tojó,viszont a landeszi libámnak (tojó) most van újra a szaporodási szezonja,és lehet,hogy összepárzanának(ha egyáltalán...). Azt is mondta illetve láttam ,hogy a bütykös jól kijön a többi fajta libával. Viszont! Tegnap összeengedtem őket és azt vettem észre,hogy a landeszi libák (2 gúnár 2 tojó) kergették a bütykösöket. Szerintetek össze fognak szokni? Illetve esetleg párzani (attól félek ,hogy nem lesznek fiasak a landeszi liba tojásai,mivel a gúnárok még kicsik,viszont a bütykössel meg még nem jönnek ki). Meg azt olvastam az interneten hogy ezek a libák ősei két különböző madárfajta --> ezért nem is tudom,hogy jó-e lenne ha össze párzanának?! Ha valaki tud esetleg plusz infót a bütykös liba tartásával kapcsolatban írja le!! Egyáltalán megérné őket tenyészteni?? Válaszaitokat előre is köszönöm szépen!

2020. szept. 18. 14:15
 1/4 anonim ***** válasza:
32%

Furcsálom, hogy most ősszel akar szaporodni.


2 tojóhoz 2 kan sok.


Miért akarsz keverékeket?

2020. szept. 19. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
1-es kan libáról nem tudok csak gúnárról. Szerintem nem sok a 2 tojóhoz 2 gúnár. Medence vízzel van nekik? Mert viziszárnyas típus. Később majd válaszolok megpróbálom felfrissíteni az állattenyésztő iskolában tanultakat.
2020. nov. 19. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Milyen testtartást vett fel a landesi liba miközben űzte a bütykös ludat, ha a fejét és a nyakát függőlegesen tartja, tehát a csőre felfelé néz, az azt jelzi, hogy hé, tartsd a távolságot, ha a nyakát és a csőrét vízszintesen tartja, és előredől, azt jelenti, hogy most megkergetlek, magyarán támadó magatartás, ha a szárnyát is emeli, vagy verdesi, és a nyaka U alakban van,tehát ívesen, akkor bizonytalan, nem tudja, hogy támadjon, vagy meneküljön, ha előre dől, és a nyaka vízszintes, és az egyik lábát felemeli, akkor védekezik, ha J betű formában áll, akkor alázatoskodó mozdulat amit jelent, ha sétabot szerűen tartja a nyakát, tehát félkörívesen behajlítja, az a szexuális közeledés a partnerhez.


A lúd amúgy monogám típus, ezért is írtam, hogy nem sok a két gúnár, és hát neked sem mindegy milyen géneket szeretnél tovább örökíteni, mert nem tudom mi fontos neked a szaporaság, a tojó termelékenység, vagy a hús.


De amúgy előfordul a monogám ludak között poligám is. Ezt a természetes viselkedést a monogámiát az ember, vagyis a tenyésztési folyamat megzavarta.


A gúnárok rendszerint mindig ugyanazzal a tojóval párosodnak. A tojók párzási kedve, a tojóidőszak előtt 1 hónappal kezdődik, de ehhez nyugodt körülmények kellenek, mert ennek hiányában az állatok idegesek lesznek, ami eredménytelen párzáshoz vezethet, és extrémebb helyzetben az is elő szokott fordulni, hogy a gúnárok csipkedik egymás nemző szervét, illetve azonos neműekkel kezdenek magyarán homoszexualitás is előfordul az állatoknál is.


Pl. vadvilágban is van olyan madár faj, aminél, ugyan hímegyedekkel párosodnak, de a fészekrakás, és a monogám viselkedés, magyarán szerelem két tojó között alakul ki, és csak egy tojáson kotlanak, mert a másikat kilökik. Most nem jut eszembe a madár neve.


Nagyon fontos, hogy legyen medencéjük, mert így megakadályozod a gúnár ivarszervének a sérülését. Itt most biztos mindenki kacagni fog akinek nem volt ilyen tanulmánya és nem látott még ilyet. Illetve legyen tiszta mindig a fürösztő víz, hogy megelőzd a fertőzés elkerülését. A liba amúgy nagyon ragaszkodó típusú madár, a gyakorlott állattenyésztők nem is erőltetik a kézhez szoktatást, nehogy zavart keltsen a libába, mert volt rá példa, hogy nem a fajtársaihoz ragaszkodott, hanem az emberhez.


De a bagolynál is aki nem ért hozzá, az szerintem tépné a haját, mikor párzási időben minden vendéget elhajt a gazdi mellől, mert ugye a bagoly azt hiszi, hogy a gazdi a párja. Nagyon tudni kell, hogy tartsa az ember, az állatokat, hogy ne kezdjen az állat természet ellenesen viselkedni. Ismerni kell az etológiájukat, a biológiájukat, a tartási körülményeiket, a takarmányozásukat, genetikájukat, és stb. és stb.


A landesi máj hasznú fajta, a bütykös lúd tojó típusú, és szaporaságra tenyésztett fajta.

Ha a kettőt keresztezed, akkor hibrid ludaid lesznek. A ludaknál nem tudom, de szerintem nem, de pl. a tyúkoknál a hibrid nem fog kotlani, hiába várnák tőle. Csak ugye a keresztezésnél nem mindegy hogy az anyai ágon milyen fajta illetve az apai ágon sem mindegy milyen fajta az egyed, attól függ mit akarsz, ennek mérten kell kiválasztani az anyát és az apát.

2020. nov. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A ragaszkodást Fazekas Mihály meséje jól példázza a Ludas Matyi. Matyinak a luda hűen ragaszkodott hozzá.
2020. nov. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!