Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Napos/pár hetes libáknál mi...

Napos/pár hetes libáknál mi alapján lehet megállapítani, hogy melyik gúnár illetve melyik tojó?

Figyelt kérdés

Próbáltam utánaolvasni, de nem sok kézzelfogható információt találtam. Holnap veszünk négy napos libát, és jó lenne, ha mondjuk nem négy gúnárt sikerülne venni. Attól tartok, hogy pár napos vagy pár hetes korukban elég nehéz megkülönböztetni őket. Ha valaki esetleg mégis ismeri a módját, akkor legyen olyan kedves és ossza meg velem is.

Nem a kérdéshez vág, de talán aki a fenti kérdésre tudja a választ, az erre is tudni fogja, mégpedig az érdekelne, hogy a liba mennyire tartható együtt gyöngycsirkékkel. Gyöngycsirkéből tizennégy van, libából három-négy lesz. Viszonylag kis helyről van szó egyébként. Ha már pár hetes koruktól együtt vannak, akkor megszokják egymást a későbbiekre nézve, ugye? Vagy csak én vagyok túl naiv. Ha naiv feltétlenül nem is, de tapasztalatlan. Libát ugyanis még nem tartottam.

Köszönöm előre is, ha valaki szán rám pár másodpercet, és ki tud segíteni néhány infóval.



2014. júl. 4. 16:30
 1/6 A kérdező kommentje:
Az kimaradt, hogy a gyöngycsirkék, akikkel egy helyen lennének a holnap vásárolandó napos libák, nagyjából három hetesek.
2014. júl. 4. 16:33
 2/6 anonim ***** válasza:
Amit te szeretnél az külön mesterség, amit emberek drága pénzért csinálnak meg egy cégnél. Nagyon kevesen vannak (szám szerint 4-5 ember van az egész országban, akik 98%-os pontossággal dolgoznak), akik képesek egy napos csibéről,libáról megmondani nagy pontossággal, hogy hím vagy nőstény.
2014. júl. 4. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Amit én szeretnék, az csupán néhány használható információ. De végül is már okafogyottá vált a kérdés, mert ma megvettük a négy libát. Nem pár naposak, hanem előneveltek, de még kicsik. Az első legeltetés is megtörtént, és ott már mintha lehetett volna látni, hogy az egyik, mind közül a legkisebb testű, különc természetű a gúnár, a többi pedig, amelyik békésen egymás közelében legelészett, azok tojók. Persze ez nem százalékos pontosság, csak amolyan megfigyelés. Én ilyen megfigyelésekre lettem volna kíváncsi, és közben már találtam is itt hasonló kérdéseket. A céges megállapítások valószínűleg egyik libatartót se érdeklik, így engem sem.
2014. júl. 5. 09:47
 4/6 Egon Noiro ***** válasza:

Szerintem találgass, hogy vajon hím-e avagy nőstény. 50-50% az esélyed, hogy eltalálod...

Egyébként az első válaszadónak abban igaza van, hogy valóban csak pár ember tudja megmondani hogy egyes baromfik csibekorukban milyen neműek. Hivatalos és tapasztalt tenyésztő is csak egy éves korukban mert először tippelni, milyen neműek lehetnek a gyöngyösei. A libákat nem ismerem ugyan, de ahogy látom nem nagyon van különbség kicsi korukban. Persze a hivatalos módszerrel talán megmondható lenne, de nem hinném, hogy tudod hogyan lehet úgy kifordítani a kloákáját, hogy megállapíthasd és a napos se sérüljön. Tehát tippelj! Végy egy nagyon nagyot meg három kisebbet, aztán ha nem jön össze a megfelelő nemesítés, akkor próbáld meg felnőtten elcserélni a neked szükséges neműre. Ez a cserebere a beltenyésztettség miatt is ildomos, ha tenyésztenéd őket.

2014. júl. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen, ezt a kloáka-kifordítós módszert nem ismerem, de azt hiszem, nem is szeretném megismerni. Majd előbb-utóbb kiderülnek a nemek. Végül is mindegy, milyenek. Életrevalók, nagyon szeretnek legelni a kertben, és szemmel láthatóan jól érzik magukat. Ha pedig már kis koruktól mi neveljük őket, remélem, hogy nem fognak ránk támadni sose, ha majd megnőnek.

Köszönöm a válaszokat.

2014. júl. 5. 22:11
 6/6 anonim ***** válasza:

Fél éves koruk körül lehet majd látni, de nem egyszerű.

- A gúnárnak magasabb a hangja, többet kiabál, gyakrabban riaszt, a csajok olyan "dödögősebbek".

- Ha idegen jön be az udvarba, akkor is a gúnár támadja a legvehemensebben, a csajok inkább a háta mögül anyáznak.

- A gúnárnak hosszabbnak tűnik a lába, mert a tojóknak ún. tojóhasa van, azaz a lábuk között egy "w" alakú bőrlebeny lóg le.

- A gúnárnak talán hosszabb a nyaka, de ez nem szembetűnő.


Amúgy kis helyen nem tudom, mennyire lesznek majd el a gyöngyikkel. Nálunk azért a libák a főnökök, ha ők jönnek, akkor mindenki másnak kuss van és takarodó. Nekünk sok a helyünk (több hektár), de az etető és az ól körül szigorúan rendet tartanak.

2014. júl. 12. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!