Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Játszok a kecske tartás...

Játszok a kecske tartás gondolatával, vélemények, tippek?

Figyelt kérdés

Túl sok emlékem nincs Zsófi kecskénkről,tapasztalatom még annyi se. Szüleim tyúkokban (3ezer), marhákban, disznókban utaztak (felváltva). 6-8 évenként befigyelt pár kacsa vagy liba. Zsófi volt egy szem kecske, nem sokáig.


Mekkora "istálló" kell 2 kecskének,ha azt vesszük,hogy estére lennének csak bezárva,mert amúgy a kertben lennének. (kb.500 négyzetméteres udvar ahol lennének)


Mekkora kerítés szükségeltetik a telken? Ásnak,ugrálnak,neki szaladnak,ha nincs v.pásztor?


Melyiket éri meg jobban tartani? A húsáért vagy a tejéért tartottat?


Egy hónapban mennyi a takarmány költsége?


Mostanság milyen áron mérik a takarmányokat és az meddig elég?


Télen is kimehetnek a szabadba?


Milyen gyakran kell takarítani a helyüket, mennyi szalma megy el erre?


A húsáért nevelt kecske mennyi húst ad.(x kilós kecske y kiló húst ad)

A fejős kecske pedig mennyi tejet ad átlag egy nap?


Persze gondolom,hogy aki erre fog válaszolni nem 1-2 kecskével tökörészik. Legyen szíves elmondani,hogy az x mennyiségű kecskéje mennyit,hogyan fogyaszt,használ...stb. Köszönöm!


2014. júl. 7. 21:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Elsőként javasolnám, hogy olvassál, mert tudásra kell szert tenned mielőtt belevágsz. Neten találsz bőven irodalmat kecsketartással kapcsolatban.


"Mekkora "istálló" kell 2 kecskének,ha azt vesszük,hogy estére lennének csak bezárva,mert amúgy a kertben lennének. (kb.500 négyzetméteres udvar ahol lennének) "


"Persze gondolom,hogy aki erre fog válaszolni nem 1-2 kecskével tökörészik. Legyen szíves elmondani,hogy az x mennyiségű kecskéje mennyit,hogyan fogyaszt,használ...stb. Köszönöm!"


Két mondatodat egymásmellé tettem, mert félig válaszoltál magadnak. Ugyanis aki kecskét akar tartani az nem 1-2 darabbal tökörészik, ahogyan te írtad.

Különben tejet nem fog fejni a kecskéjétől, mert ahhoz szülnie kell az anyának. Plusz a túlszaporodás megakadályozása miatt eladás vagy vágás a vége. Elsőként nézzél utána, hogy van-e a környékeden kecsketartó, mert vele érdemes lenne jó kapcsolatot kiépíteni. Mivel kis létszámú állományt akarsz, kénytelen leszel viszonylag sűrűn elcserélni az állataidat a beltenyésztés elkerülése végett. Ja, azt ugye még nem írtam le, hogy anyát apára és apát anyára cserélünk a tenyésztőtárssal.

A szabadban tartással addig nincsen gond, míg nem fognak átruccanni a szomszéd veteményesébe, virágágyásába reggelizni vagy vacsira unalmukban. Aztán fájhat a fejed a szomszédaid miatt. Én lebeszélnélek a kecsketartásról, de nem a tapasztalatlanságod miatt. Hanem mert mindent vásárolnod kellene, és melléképületet is fel kellene húznod mindenekelőtt.

Így igazán ráfizetés az állattartás! Ilyen körülmények közé talán galambot vagy nyuszit lehetne tartani a garázsban, ha azt nem használod.


"Melyiket éri meg jobban tartani? A húsáért vagy a tejéért tartottat? "


Általában a teje miatt tartanak kecskét, a húsa miatt nem szokás, a körülmények következménye, hogy az állatot le kell vágni.

2014. júl. 8. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Van ól rész,ahol egyik részben tyúkokat tartottak anno és van olyan rész is, amiben disznót,de nem túl nagy helységek, ezért kérdeztem,hogy mekkora hely kellene 2 kecskének. Azt pedig tudom,hogy ellés nélkül nem tejel...ezt nem tudom honnan vetted.


A "kecske tartása" szavakra a google idiótábbnál idiótább találatokat ad ki. Egyik oldal koppintja a másikat. Ugyan azok a szövegek vannak,ami csak hatalmas ívben írja le,hogy mi van. Részletekbe menően egyik se megy bele.


A takarmány áraknak már utána néztem, ez nem lenne gond, bár mindenből kisbálásat tudnák venni,mert nincs nagy kapu. A többi ugye meg zsákban jön.

2014. júl. 9. 14:02
 3/4 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló vagyok. Írj privátot, adok olvasnivalót.
2014. júl. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Röviden a kecsketartásról:

pár könyv tanulmányozása után vágtam bele, de nekem még a vidék is új volt akkor.

Nem kell a kecskéknek túl komoly helyiség, ne érje hó, eső, szél, ne álljanak bent vízben ürülékben.

20 kg körüli kis kockabálát 2 kecske 1-2 nap alatt bepuszil, ha hagyod az egészet nekik. Ilyenkor sokat pazarolnak.

A kerítés méret majdnem mindegy, mert le fogják taposni, ha nincs villanypásztorozva. Én 150cm-essel kezdtem 2 anyával meg egy jó ismerőssel, aki hordta az apát amikor annak ideje volt.

Most fel van púposodva a drót, és alatta jártak ki idegen tájakra ismeretlenekkel találkozni.

Amúgy ágaskodnak, és vakaróznak a kerítésen, dörgölik a szőrüket.

Magyarországon nem nagyon van hagyománya a kecskehús evésnek, vagy ha volt is, már nem divat. Nagyrészt magad fogod fogyasztani. Tejre már inkább van piac, ha feldolgozod joghurt, sajt formába.

Ha vásárolni akarod a takarmányt nekik, akkor ez egy drága hobbi lesz, pénzt nem igazán tudsz belőle csinálni.

Ha volt jószágotok, akkor azért van valami kis terület, ahol tudsz nekik keríteni, vagy kaszálni.

A kecskék is jobban szeretik a zöldet frissen enni, mint bálából a szárazat. Bár néha maguk se tudják mit szeretnék, ezért rohangálnak egyik és másik között.

Húskecskét még nem vágtam, mert nincs olyanom, de talán a búr fajta az az, és vágóidőben talán 45-50% húskihozatal van belőle. Vagyis az élősúly kb. fele lesz a hús. Ebbe beletartozik a nagyon apró csontos hús is. Ami nekem volt ott 13 kg hús jött ki egy kecskéből, és abból 3 kg nagyon apró volt.

Hozzáteszem, hogy állatorvos által herélt fiúcskák voltak, és fejenként bizony 5000Ft-ot kért érte. Tehát elég drágán lett kecskehúsom, de ezen már változtattam.

A fejős kecskének a tejelése "nagyon sokmindentől függ"

Takarmányozás, jó minőségű és abrakos a megfelelő arányban. Ha nagyon sok tejet akarsz, akkor vannak táp keverékek is biztos...

Az állományból most én 3 kecskét fejek, napi 4 liter tejet adnak. Cserébe a takarmányozásuk nem kerül lényegi pénzbe.

Papírforma szerint ennek a 3 kecskének kellene most kb. 7 litert adnia, de én nem szeretem a tápokat.

Szánentáli, alpesi, núbiai a tejelő fajták leginkább, ezeknél (elvileg) van olyan, amelyik naponta 4,5-5 litert ad. Én még nem láttam élőben, de hatalmas duzzadó tyőgyet fényképen igen.


2 kecskével kezdtem, most van 10 anya, 3 növendék és 2 kislányka, meg persze a bak, meg a fiúcskák, de ők nem maradnak. Ez az állomány naponta megeszik simán 4 darab 30 kg körüli kis kockabálát illetve mellé még kaszálok zöldet, mert szeretik. Abrakot csak annyit adok nekik, amennyi a fejéshez a csali 1-2 maroknyi fejenként.

A legjobban akkor jársz el, ha tudnak egyénileg legelészni, és amellé még adsz nekik kis abrakot meg szalmát (valamiért szeretik a szalmát is enni).

Szalmát ritkán elég adni nekik, ha csak ketten lesznek, kéthetente egy kis kockabála bőven elég, még talán sok is. Azt ne várd meg, hogy a hely, ahol vannak szagosodni kezdjen, mert az nem jó már...


Mellékes info: az udvar, ahova tenni szeretnéd őket kopárra lesz pusztítva. Gyümölcsfákat sem kíméli, kérgét megeszi, kaput megeszi, autót megeszi, kombájnt szintén... Szóval mindent megeszik. Rendkívül fifikás jószág, tudja hogy tud kárt okozni, és meg is teszi.

Ha ezt nem tudod bevállalni, akkor inkább ne akarj kecskét, mert nem lesz sok örömed benne :)

2014. júl. 13. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!