Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Hány hektár méhlegelőt kellene...

Hány hektár méhlegelőt kellene beültetni ahhoz, hogy 200-400 méhcsalád nagyon szép mennyiséget hordjon tavaszi, majd őszi virágmézből (kiegészítve esetleg repce- és napraforgótáblákkal)?

Figyelt kérdés

Külön-külön - nem együttvéve!


Tehát például nagy mennyiséget repcéből, majd később szintén szép mennyiséget őszi virágmézből, stb.


Hány hektárra lenne szükség repcéből, hányra napraforgóból, mennyire tavaszi vegyes virágokból (és így tovább)?



2017. júl. 9. 14:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Kétlem, hogy megérné itthon 400 családot tartani. A nagyüzemi méhtartás nem egészen így működik, de a kérdés nyilván elméleti síkon mozog.

Egy hektár kultúrnövényre (vagy akácra) elvileg lehet 10 családot is számolni, ha minden tökéletesen összejön. Ez 400 családra 40 ha, gondolom ha csak mézelő keverékkel lenne bevetve, az is ennyi lenne körülbelül, de jól kellene eltalálni a keveréket is, meg a telephelyet is. Szerintem nem lenne kifizetődő kitárcsázni és újravetni minden évben, szóval még egyszer ennyi kellene az őszi virágokhoz. A napraforgóval és a repcével nem számolva ez kb. 100 milliós beruházás, családonkénti évi 20.000 költséggel olyan 25 év alatt térülne meg (elméleti sík, továbbra is). Hozzá kell tenni, hogy a földvásárláshoz földműves regisztráció kell, és még azzal (meg pénzzel együtt) is szinte lehetetlen 80 hektárt vásárolni egyben. És hangsúlyozom, 400 családot egyedül lehetetlen ellátni, ahhoz alkalmazott kellene, akinek a bére pedig járulékokkal együtt kb annyi, mint amennyi hasznot termel a munkájával. A megtérülésnél ezzel nem számoltam. Ha 80 hektárra csak mézelő virágot vetsz akkor konkrétan 80 év múlva fogod elérni azt a nettó profitot (mondom, elméleti síkon), amit akkor érnél el, ha ezt a 100 milliót betennéd a bankba. Azt a nettó profitot, amit meg azzal realizálhatnál, ha erre a 80 ha-ra valami kultúrnövényt vetnél kb. soha (konkrétan soha). És nem vethetsz örökké csak napraforgót meg repcét. És nem véletlenül nem így működik ez.

2017. júl. 10. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nem (csak) erre gondoltam.


Évelő virágokra, melyeket nem kell soha újratárcsázni. Elég (lenne) egyszer.


Azt nem sejtettem, hogy 400 család ennyi meló. Tudom a méhészet rendkívüli odafigyelést és kemény fizikai munkát igényel, de ha valaki(k) elboldogul(nak) feleségük segítségével 200-300-zal úgy gondoltam, hogy a 400 már nincs ehhez nagyon messze.

2017. júl. 11. 23:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!