Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Tyúk tartás. Tudtok válaszolni?

Tyúk tartás. Tudtok válaszolni?

Figyelt kérdés

Szóval az utóbbi időben felkeltette az érdeklődésemet ez a tyúk tartás. Lenne pár kérdésem ezzel kapcsolatban. A következők lennének:

-Hogyan szerezzem be a keltetésre szánt tojásokat?


-100 tojásból nagyon jó ha egy kakas kel ki. Ti a kakasokat honnan szerezték be?


- Milyen keltető gépet ajánlotok?


- A csibék mikor rakhatóak ki a tyúkokba?


-Általában mivel szoktátok etetni a tyúkokat?


- Elvileg nem kell nekik télen fűteni az olat? Nem fagynak meg? És tojnak?


- Meddig tojnak a tyúkok?

-Kell-e oltás?

-Kb.havi szinten mennyit adtok ki anyagilag a tyúk tartásának?


Bocs,ha kicsit sok a kérdés.

A normális válaszokat előre is köszönöm!



2019. jún. 9. 14:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%

Jobban jársz, ha előnevelt csirkéket veszel, nem kell vele bajlódni annyit.

100 tojásból nem csak egy kakas lesz.

Nem kell fűteni.

A csibéket nem a tyúkokban tartjuk.

Télen nem igazán tojnak.

Oltani nem kell.

Én kukoric-búzadarával etetem őket. Nyáron kapnak tököt, meg nagy uborkát, ami nem jó savanyúnak, meg kaszálok nekik zöldet. Jól összetörve, (hogy ne ismerjék fel) nekik adom a tojáshéjjakat, így könnyeben beszerzik az ásványi anyagokat, jobban tojnak.

Sosem számoltam ki mennyit költök rájuk.

1-2 évig biztos jól tojnak, ez fajta függő. Utána jók még a húslevesbe.

2019. jún. 9. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
83%

A keltetésről annyit tudok, amit otthon még a szülői házban tudtam. Azaz kikeltek egy darabig a mamával voltak, aztán különraktuk őket, ha pedig vettünk, akkor külön kerültek a már meglévő tyúkoktól, hogy ne csípkedjék össze őket. Általában egy rács választotta el őket, hogy szokják egymást. A csibék egyből "önellátóak",azaz eszik, amit adsz nekik, nyilván először a tápot. Kirakni őket mi olyan hónapos, másfél hónapos korukban szoktuk, de volt, hogy később, ha voltak öreg tyúkok.

A tyúkok nálunk kukoricát ettek a legtöbbet, vagy zöldet. Nálunk sosem fagytak meg a tyúkólban, minusz húsz fokban sem, volt ülőjük, oda szépen felült az egész banda és aludtak összebújva. Télen nincs olyan sok tojás, nyáron, tavasszal több van, ez ciklikus, befolyásolja az időjárás stb... ahogy észrevettem és emlékszem. Oltás nagyiparban kell, háztájit 20-30 darabot nem igazán szoktak oltani.

2019. jún. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

"A csibéket nem a tyúkokban tartjuk."

Bocs,elírtam.Így akartam:

A csibék mikor rakhatóak ki a tyúkolba?

Ment a zöld kéz mind a kettőtöknek.

2019. jún. 9. 15:38
 4/15 anonim ***** válasza:
78%

Azt próbáld meg eldönteni, milyen célból tartanál. Tojóhibrid, húshibrid? Vannak kettős hasznosítású fajták is, mint pl. a baranyai tájfajta, Tetra-H hibrid, new-hampshire, amrock, marans stb.

Továbbá a legérdekesebb ágazat: a dísztyúktenyésztés. Ezek közül sok kifejezetten jól tojó, vagy éppen húshozamú, többségében gazdasági fajták voltak, csak a különlegesebbek voltak eleve küllemükért tartva. Itt nagytestű (brahma, óriás cochin, maláj harcos stb.), közepes (araucana, ördögtyúk, főnix, oprington stb.) és törpék (chabó, törpe cochin, holland bóbitás, selyemtyúk, yokohama, indiai törpe viador stb).

A törpe fajták keverékeit pedig csak japánnak nevezik. Jellemzően jól tojó, kecses, repkedő kis tyúkok, gyakran elkotlanak.


Sok dísztyúk kifejezetten jó kotlós, például a cochinok és a selyemtyúkok. A törpe fajták mellett az is szól, hogy keveset esznek, sok élelmet összevadásznak maguknak az udvaron (csigák, bogarak, lótetű, giliszta, gyommagvak), nem amortizálják le annyira a kertet, mint egy nagytestű, ez főként a nyugodtabbakra igaz, mint a cochinok.

2019. jún. 9. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
76%

Még azt akartam írni, hogy nagyon sok hasznos facebook-csoport van, ahol szívesen segítenek, ha kérdezel, nézheted a sok-sok képet a fajtákról, kérdezhetsz róluk a gazdájuktól. Sok betegséget elkerülhetsz, ha megfogadod a tartási tanácsokat.

Baromfi tartók, Dísz-Baromfit és egyéb szárnyasokat tartók, továbbá az egyes fajtáknak és megyéknek, régióknak is vannak külön csoportjaik, ahol találhatsz a közeledben egy-két tartót, aki szívesen bemutatja az állományát személyesen is.

2019. jún. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Inkább a tojásért tartanék,de azért szerintem néha fog menni a levesesfazékba.
2019. jún. 9. 17:20
 7/15 A kérdező kommentje:
Habár,csak tojásért tartanánk.
2019. jún. 9. 17:35
 8/15 anonim ***** válasza:
Ez nem igaz, hogy minden 100. kakas. Amióta az eszemet tudom évente 20 csirkét szoktunk venni és folyamatosan probléma, hogy közöttük 1-4 kakas mindig van. Nagyon meglepődnék, ha hasonló volumen mellett nálatok egyetlen kakas sem lenne a csirkék között.
2019. jún. 9. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
61%

-Hogyan szerezzem be a keltetésre szánt tojásokat?

Vásárban, tenyésztőtől aki keltetésre szánt tojást árul.


-100 tojásból nagyon jó ha egy kakas kel ki. Ti a kakasokat honnan szerezték be?

Kb 30-50%-a kakas. Minek kakas? Ha kicsiket akarsz idegen vérvonalból kell kakast venned.


- Milyen keltető gépet ajánlotok?

Rengeteg féle-fajta van. Kézi, automata forgatós 30-300 db, nagyon széles a skála. Én a tyúktartást nem keltetéssel kezdeném, ott már kicsit több tapasztalat és tudás kell.



- A csibék mikor rakhatóak ki a tyúkolba?

2 hetes korukig éjjel-nappal melegítő lámpa, 4 hetes korig hideg napokon és este, elviekben 6 hetes koruktól már nem fáznak tömegben. Mi is 6 héttől tettük ki őket, addig zárt helyen voltak.



-Általában mivel szoktátok etetni a tyúkokat?

Vegyes dara: búza, napraforgó, borsó, kukorica az alap kb. Ezen már csak bővíteni lehet. Kukoricából keveset kapjanak mert hízlaló, napraforgóból sem kell sok.


Ezek mellé még: takarmány mész, sok zöld, konyhai maradék (akár húst is!)


Fontos, hogy kapirgáljanak, homokban fürdenek, aprószemű sóder kell a zuzájukba.


- Elvileg nem kell nekik télen fűteni az olat? Nem fagynak meg? És tojnak?


Nem kell, csak egy zárt ól, amit maguknakbe tudnak fűteni. Minden évben októbertől-januárig várható egy 1-2 hónapos pihenő időszak, amikor igen kevés tojást termelnek.



- Meddig tojnak a tyúkok?

Legintenzívebben az első tojástól egy-másfél éves korig. Utána kevesebbet.


-Kell-e oltás?

Kellene, de csak nagytételben lehet kapni, így kb. ha csak nem fogsz össze egy társasággal kivitelezhetetlen. A felbontás után 1-2 órán belül fel kell használni a szérumot, különben semmi értelme.


-Kb.havi szinten mennyit adtok ki anyagilag a tyúk tartásának?


Erre nem tudok válaszolni, mert nálunk sok minden "ingyen" van.


Ha bele akarsz vágni és tojás-húsért akkor kettőshasznút vagy parlagi/paraszt tyúkot keress előnevelten. Kakas nem szükséges, nem tojnak jobban, ha van, ellenben enni eszik. Ha nem kell látványnak, vagy a fazékba, akkor ne vegyél.


Facebookon keress fel több csoportot, sokat szoktak segíteni.


Van egy külön csoport a baranyai tájfajtának, sima házityúk, de annyira rajonganak érte, hogy ott aztán mindenben ki fognak segíteni, hogy te is fajtartó legyél. És ez nem negatívum, kezdőként kiváló fajta lesz, lehet le se fogod váltani

2019. jún. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
28%
Kakas-tyúk átlag arány keléskor közel 50-50 százalék.
2019. jún. 10. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!