Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » A Utharaptorok csoportban...

A Utharaptorok csoportban vadásztak?

Figyelt kérdés
A Utahraptorok csoportban vadásztak? Eléggé érdekel. Mivel ezek az állatok eléggé nagyok voltak, ezért gondoltam hogy egyedül is elkaphatták a prédájukat. Viszont a rokonaik csapatos vadászok voltak.

2020. aug. 2. 00:31
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
Erre a kérdésre felcsaptam az összes dínós könyvemet,2ben találtam egyáltalán valami leírást az Utahraptorról. Ezekből annyit szűrtem le hogy falkában is vadászhattak ha úgy hatéknyabbnak találták de elboldogultak egyedül is nagy testméretük miatt. A Jurassic World:The Game nevű játékban meg találtam egy olyan infót hogy találtak már Utahraptor kövületet csapatban. Remélem ez segít.
2020. aug. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Nagyon hasznos!
2020. aug. 3. 21:03
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

Pár hónapja volt egy kutatás, mely alapján nem valószínű, hogy a dromaeosaurida dinoszauruszoknál széleskörű lett volna hogy falkában éltek vagy vadásztak. A fiatalok mást ettek mint a felnőttek, és mint általában a nem madár dinoszauruszok, ők se nagyon gondozták az utódaikat.

A Utahraptor érdekes, ugyanis van egy homokkő tömb, amiben legalább 7 példány maradványai őrződtek meg, feltételezések szerint azonban egy futóhomokban csapdába esett állathoz ment oda több példány egymástól függetlenül. A spekuláció igazára még nincs bizonyíték, így addig bármi elképzelhető.

2020. aug. 5. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
61%

Nem lehet tudni, az ilyesmire utaló nyomok nagyon ritkán őrződnek meg kövületként. Évtizedekig gondolták úgy, hogy a raptor dinoszauruszok falkában vadászhattak, mert egy nővényevő dinoszaurusz csontváza körül számos Deinonychus fosszíliáját találták meg, és ebből eleinte arra következtettek, hogy ha az állatok együtt haltak meg, akkor együtt is éltek és együtt terítették le a zsákmányt. És szinte az összes többi raptort azóta úgy ábrázolták, hogy falkában vadászik.

Azonban ezt a hipotézist azóta ezer oldalról támadták és ma már nemigen fogadják el. Attól, hogy számos állat egyszerre, egy helyen hullik el, nem következik az, hogy együtt is éltek, az pedig pláne nem, hogy közösen vadásztak. Elképzelhető, hogy csak összegyűltek a tetem körül, mint a mai dögevők. A csoportos vadászat amúgy is nagyon ritka jelenség, a koordinált pedig kiváltképp az, mert ez megkövetel bizonyos szintű intelligenciát és stratégiakészséget. Az pedig koránt sem biztos, hogy a Utahraptor rendelkezett volna ilyesmivel. Illetve még ha ki is derülne, hogy a nála sokkal kisebb Deinonychusok valóban falkában vadásztak, ez sem jelentené azt, hogy a Utahraptor is így tett, mivel a rokon állatok nagyon eltérő viselkedést mutathatnak. Például az oroszlánok falkavadászok, viszont a velük szoros rokonságban álló tigrisek vagy leopárdok nem.

Régebben a raptorok nagy lábkarmáról úgy vélték, hogy hasításra használták, de már úgy hisszük, hogy alkalmasabb volt a szúrásra, kapaszkodásra, mászásra. Régen a raptorokat pikkelyesnek vélték, ma már tollasnak tartjuk őket, mozgékony kar és kéz helyett pedig viszonylag korlátolt mozgású szárnyaik lehettek. Egy viszonylag új hipotézis szerint a raptorok valószínűleg nem nagy zsákmányra vetették rá maguk, hanem kisebbekre összpontosítottak, és a szárnyaikkal egyensúlyoztak, mialatt a lábkarmaikkal marcangolták a prédát. De ez is csak egy hipotézis a sok közül, ami még megdűlhet.

A legújabb ellenvetés a falkavadászattal és a csoportos életmóddal szemben amit az előző válaszoló írt. A fosszíliák kémiai vizsgálatából kiderült, hogy bizonyos fiatal raptorok másfajta táplálékon éltek, mint a felnőttek. Ebből arra következtetnek, hogy nem alkottak szoros csoportos kötelékeket, máskülönben a felnőttek megosztották volna a táplálékukat a kicsikkel, ám a bizonyítékok ennek ellenkezőjét mutatják.


Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a dinókról való ismereteink és elképzeléseink folyton alakulnak. Évtizedes, évszázados hipotézisek dőlnek meg rendszeresen a modern felülvizsgálatok miatt. Azok a dinós könyvek, amiket fiatalabb koromban, 15-20 éve olvasgattam, ma már nevetségesen elavultak és tele vannak megcáfolt elméletekkel meg egyéb tudományos hibákkal. A raptorok, azaz Dromaeosauridák falkavadászata egy nagyon felkapott hipotézis volt, mert megmozgatta az emberek képzeletét, és több tudós arra használta, hogy alátámassza vele a saját elképzeléseit a dinoszauruszok viselkedéséről. De ettől még nincs róla elég konkrét ismeretünk, hogy pontos kijelentéseket tegyünk. Szóval elképzelhető, hogy vadászhattak falkában is, de jelenleg több érv szól ellene, mint mellette.

2020. aug. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Simon Petrikov ***** válasza:
100%
Közeli rokonok alapján valószínűleg nem: [link]
2020. aug. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!