Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Fel fogja nevelni a degum a...

Fel fogja nevelni a degum a kölykét?

Figyelt kérdés

a lényeg az hogy már egyszer leellett. csináltak fészket (a fiút nem vettem ki, úgy olvastam ő segít a lánynak, és tényleg úgy tűnt)szóval volt fészek, meg minden.már hetek óta lestem, vártam, de semmi. 1 nap nem voltam otthon, mire hazaértem, úgy látszódott mintha a lánynak kisebb lenne a hasa, de se kölyök, se semmi erre utaló jelet nem találtam a ketrecbe, nem igazán értettem, viszont úgy tűnt a degu jól van, vidám volt, és semmi baja nem volt.

következő este már nyugtalanított a dolog, mire még egyszer átkutattam a ketrecet, és ott volt pár kisdegu, persze tiszta vérbe, meghalva.. :S (nem értettem, hiszen pár órával előtte néztem, és nem találtam semmit.) olyan 5 lehetett, és már egyik se élt.

aztán egy időre külön vettem a fiút,mert kb le se szállt a lányról, és olvastam h inkább vegyük ki,mert nem tesz jót ha egyfolytában ellik



kb 2 hete néztem, h megint mintha a lány ducibb lenne, de nem gondoltam hogy megint lesz kicsi.(persze a fiúval azóta együtt vannak)

megint nem voltam otthon 1, másfél napig, de közbe anya etette, itatta, meg minden. bementem megnézni őket, és láttam valami kis fekete, véres dolgot az alomba..(anya 1 órával előtte adott nekik kaját, azt mondta nem volt még ott.)

persze már halott volt a kicsi, találtunk aztán még 3-at, ami még halott volt, és volt egy kicsi, ami még élt. de se fészek, se semmmi, szana-szét volt mind a 5 :S kitakarítottuk a helyüket, mégse a halott kölykök közt legyenek, mikor észrevettem hogy egy egyik nagy degunak (már nemtudom a fiúnak vagy a lánynak) véres a feje... aztán néztük, hogy az egyik halott picinek teljesen le van rágva az egyik lába, másiknak meg az egész hátsója hiányzott :( ez a 2 nagy meg csak ott pöffeszkedett véres fejjel...annyira mérges voltam

ja és tesóm látta h mikor az az egy élő elkezdett "cincogni" akkor az anya odament hozzá, és elkezdett ugrálni rajta..:S gyorsan kivettük, mert teljesen ki volt hűlve, és a kezünkbe melegítettük fel, ami elég jól sikerült is,mert már mocorgott, meg minden.mivel úgy tudom, hogy 3 hétig szopnak, gondoltam arra, h fecskendővel etetem én, kevés tejjel, de utána olvastam, h a tehén tej nem jó nekik :( így aztán már lemondtam, róla hogy megmentem , visszatettem az anyjához, hátha még észbe kap, hogy mégis csak az ő kölyke.

egy vastag rongyot tettem az egyik sarokba, és arra tettem a kicsit, addig se hűljön ki, cincogott szegény, de az anyja nem törődött vele.odament valamit csinált vele (nyalogatásnak tűnt) aztán elfutott...utána ott feküdt a nagy a rongyon, már kezdtem örülni,hogy talán szoptatja a kicsit, de a kicsi az alomba vergődött, és mikor megpróbált arra kúszni, szabályosan az orrával ellökte az anyja.. :( olyan rossz volt nézni. de ott hagytam, hátha mégis történik valami csoda. meg ha úgy is meghal..:\

ez volt tegnap este, este aztán nem otthon aludtam, de biztos voltam benne, hogy reggelre vagy éhen hal a kicsi, vagy megölik a nagyok :S erre anya hív, hogy nagyon izgága a pici, és az anyja is ott van vele, biztosan szoptatja...ma délután megyek haza, nagyon kíváncsi vagyok, mi lesz vele


de szerintetek van ilyen? hogy először kinyírja a kicsiket, meg kilöki, meg ugrál az élőn, másnapra meg minta anya képen szoptatja, és ott van vele?



2012. júl. 12. 09:32
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Ezt nem tudom hogy csináltam...

Szóval a fogamzás, és a kisdeguk legyártása a szülés után rögtön megtörténik, és 24 óra múlva vége a lehetőségnek.

Tehát szülés alatt vesszük ki a papát, és egy / másfél nap múlva tesszük vissza, majd a következő ciklus alatt újra külön ketrec. (14/28 nap, leggyakrabban 20-21 nap.)

A tényleges akció3 másodperc, és gyakran követi sírás a fiú részéről, és minden esetben sikeres a fogamzás.


Tehát ha a megfelelő napon 3 másodpercig együtt voltak, már tuti vemhes, nyugodtan bent lehet a következő szülésig, vagy vetélésig. Akkor azonban már ne legyenek együtt!

2012. júl. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

köszönöm.! még mindig nem mértem le, nem akarom bolygatni.. kivettem azért a fiút, biztos ami biztos, de egymás mellett vannak ketrecbe.

köszönöm h leírtad hogy etessem a degumat, de mivel mondtam hogy nincs lefogyva, úgy látszik jól érzi magát, nem hiszem h fel kéne turbóznom. persze több mindent adok neki, mint egy átlag nap, de ma nem nagyon eszik zöldséget, se gyümölcsöt:( mondjuk annyira a fiú se, inkább szaglásszák...:\

szoptatja is a kicsit, viszont nincs sokat vele, az meg csak kúszik mászik, és nagyon kis hideg. kivettem ma este párszor, a kezemmel melegíteni, de nem hiszem hogy sokra megyünk vele :(

2012. júl. 12. 22:25
 13/17 anonim ***** válasza:

Az apát nagyon nem értem miért vetted ki, a már vemhes anya nem lesz vemhesebb, viszont betakarná a kicsit, amikor a mami eszik.

Ha az az oka, hogy nem hiszel nekem, mert bunkó voltam veled, akkor a degutopiáról is megszerezheted a biológiai infókat.

De akár a honlapomon is utánam nézhetsz, kb. 120 kisdegut sikeresen felnőtt nálam, és a mentés miatt sok idegen degu is megfordult már a nappalimban.


Zöldség-gyümölcsre nem sok szükségük van, mivel fűevő állatok. Szóval fűből kellene magas fehérjetartalmút biztosítani, azaz lucerna kéne bele. Ha nincs frissre szoktatva, akkor szárítva!

A gyümölcsben kevés a fehérje, és nulla a deguknak szükséges rost, viszont sok a cukor.


Milyen ellető odújuk van? Mivel bélelted? Az anyának le kell szállni a kicsiről, hogy egyen, tejet termeljen.

A kicsi pár perc alatt kihűl egyedül, de ilyenkor a többi nagydegu rájuk fekszik, vagy ha egyedül nevel az anya, akkor betakarja őket egy nagy kupac zsepivel.


Ha se apa-takaró, se papírzsepi hegy, akkor nem sok esélye van a sikeres nevelésnek.

2012. júl. 13. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

először is füvet nem adok nekik, mert felpuffadnak, lucerna van nekik minden nap... gyümölcsöt pedig eddig 2 pofára ettek

zsepi volt bent nekik, és puha rongy,és abba volt a kicsi, az anyja óránként lement hozzá (2 szintes a ketrec ) megnyalogatta, aztán ennyi. éjjel benyúltam, és olyan hideg volt mint egy béka (mármint a kicsi) alig vette a levegőt. kivettem, (bármennyire is szabad vagy nem, ennél már csak jobban tudom én melegíteni) és egész éjjel a kezembe volt, meg puha takaróba, meg melegítettem mindennel, és már mocorgott meg kicsit észhez is tért, tökre örültem.meg cincogott is.

annyira boldog voltam, h mégis sikerül valamit tennem az ügy érdekében, jó fél órát még itt volt velem, aztán egyszer csak észrevettem, h mintha semmi erő nem lenne benne, összevissza nyeklett. vette még a levegőt,de egyik percről a másikra legyengült. kapkodta a levegőt, és szabályosan vergődött, és rángatózott.nagyon megijedtem,annyira rossz volt nézni, és nemtudtam mit tenni. visszaraktam az anyjához, hátha még tud vele valamit kezdeni, ő pedig kapkodott, tök ideges volt, cincogott összevissza, és rángatta. nyalogatta, és kb ráült, hogy szopjon már (pedig előtte szopott fél órával ) láttam rajta h lemondd róla, mert egy idő után elment tőle, és már rá se nézett. kivettem megint, hátha még van valami amit megtudok tenni,melegítettem, de már csak kapálózott. aztán szépen megállt a szíve. végignéztem, és borzalmas volt. olyan pici volt, és törékeny azt gondoltam, én , hogy sokkal nagyobb és erősebb vagyok, biztos van valami amit megtudok tenni.sokáig fent voltam, és sírtam miatta, mert már tökre bíztam benne hogy megmarad. ( volt egy patkányom, aki hasonló képen járt, az anyja szabályosan kilökte a rácson, pár hetesen, és olyan 1 métert zuhant, én nevelgettem, és beteg volt, lehet a zuhanás miatt, de sose nőtt ki a szőre ( holott a többinek semmi baja nem volt) sok éjjel fent voltam, és csak néztem, hogy él -e még.ő is olyan gyenge volt. de összeszedte magát, mármár jól nézett ki (igaz csupasz volt)de teljesen a szívemhez nőtt, aztán sajnos egyik napról a másikra meghalt.utána meghalt a hörcsögöm a kezembe, ő már nagyon öreg volt. erre kb engem osztasz, h szar helye van a degumnak,meg nem kell neki gyümölcs. ha megeszi, akkor fogok neki adni, füvet meg nem,mert totál felpuffadnak tőle.és hogy te tudod hogy szarul érzi magát, és sovány. holott én vagyok itt, én látom, hogy milyen, h jól van (volt ) játszott, és jó súlyban van. nemtudok mit tenni, nekem az lett mondva, hogy nem lesz egy ideig még kicsi, a neten meg nem fogok olvasni semmit,mert mindenhol más van írva. nem hiszem h megtudtál volna te, vagy akár más tenni akármi mást, mint én, hajnal 4ig itt babusgattam a picit, mire meghalt . nem hiszem h más itt virrasztott volna mellette, apám, és az egész familia lehülyézett, h mit babusgatom, már tegnap előtt (mikor született) azt mondta, adjam oda a macskának...

2012. júl. 13. 13:05
 15/17 A kérdező kommentje:

ja és, hogy miért vettem külön a fiút? mondtam, h biztos ami biztos...

de jobb is, csak elmondom, h hajnalba, mikor meghalt a pici, visszatettem a fiút,mert elég szar kedve volt a lánynak. a fiú meg nekiesett, mászott a hátára, és rángatta... na ezért vettem ki

2012. júl. 13. 13:08
 16/17 anonim ***** válasza:

Borzasztóan sajnálom! :(

Rátok fért volna már legalább egy sikeres nevelés.

A kisdegukat pár óránként szoptatja a mamijuk, és a köztes időkben bébiszittert használ. Aput, lánytesót, most épp téged, vagy takarókat...

Sziporkám akár a kezemben is szül, amíg jön a következő, addig a többit nekem kell melegítenem. Nem csináltál bajt azzal hogy kivetted.

A gond inkább a kora szüléssel lehetett.


Az meg lehetett több mindentől.

A széria ellés, meg a kölyökkori vemhesség, beltenyésztettség nem jó ómen, de simán lehet hogy a meleg miatt szült idő előtt.

Nyárra én se szoktam fedeztetni. Nem vemhesen 30 fokig bírják a meleget, vemhesen már 27-28 fokon is képesek elpusztulni, vetélni, vagy koraszülni.


Semmiképp se utáld érte a mamit meg magadat se. Nem egyszerű ügy a sikeres tenyésztésük.

2012. júl. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Sajnálom, hogy a negatív részét kellett megtapasztalnod a degutenyésztésnek. Az anyukának már jobb, ha nem fedezi be többet a hím, mert így rövid úton belehal. Arról nem is beszélve, hogy valami nagyon nincs rendben nála. A vetélés és az életképtelen degucik nem normális dolog. Nem szabad hagyni, hogy újra vemhes legyen. Kb. 8000-9000Ft egy degupapa ivartalanítás. Lehet így elsőre drága, de hosszútávon megéri. Nálunk két deguci lett ivartalanítva, minél fiatalabb, annál jobban viseli. Gépi altatásban végzik, ami idősebb degunál már kockázatosabb. Ha ezt nem tudod bevállalni, inkább tedd őket végleg külön. Ez a titka annak, hogy többet ne forduljon elő hasonló. Nézz be az ilovedegu.hu-ra, használd bátran a fórumot is és a deguinfo.eoldal.hu-ra, ahol sok érdekes és hasznos dolgot tudhatsz meg a degukról.
2012. júl. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!