Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Azt hittem,hogy a lovam nyeli...

Azt hittem,hogy a lovam nyeli a levegőt,mert megcsavarja a nyelvét és úgy játszik vele,előre nyújtja a fejét és olyan hangokat hallok,mintha nyelné a levegőt. Ezt miért csinálja? Ilyet még nem láttam.

Figyelt kérdés

#ló #Karorago #lovam nyelve #játszik a nyelvével
2022. dec. 19. 09:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nekem ez nagyon nem játéknak tűnik.
2022. dec. 19. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Karórágás/Levegőnyelés

Természetes körülmények között élő lovak napi aktivitásának legnagyobb részét a legelés teszi ki, napi akár 18 órát ezzel töltenek. A legeléssel töltött idő függ az évszaktól, a ló korától és nemétől, valamint az épp aktuális növényösszetételtől. Az evés folyamatos mozgással is párosul, mivel a lovak pár harapás után lassú lépésben haladnak tovább, majd újabb harapások következnek, ami összesen akár napi 30 000 harapást is jelenthet (Mayes és Duncan, 1986). A lovak nemcsak nappal, de az éjszaka folyamán is táplálkoznak, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy folyamatosan kis mennyiségben veszik fel a szükséges mennyiségű táplálékot. Természetesen ennek megfelelően alakult ki emésztőrendszerük is (viszonylag kis méretű gyomor, hatalmas vakbél, stb.), és ez a háziasított lovak esetében sem változott.


A karórágás fa vagy egyéb anyagok rágását (pl.: kerítés, jászol) jelenti. A levegőnyelés egyedül lovaknál fordul elő, mint abnormális viselkedés, melynek során a ló nyakát előrenyújtja, nyelvét előre tolja, és levegőt nyel. Ezt ritmikusan, több menetben ismétli pár percig vagy akár egy óráig is. Nagy valószínűséggel koncentrátumok etetésével hozható összefüggésbe. Egyes kutatások alapján antacid (savkötő) szerekkel történő kezeléssel jelentősen csökkenthető a levegőnyelés előfordulása (Mills, 2002), amiből arra lehet következtetni, hogy a lovak így ellensúlyozzák a koncentrált takarmányadagok etetése miatt kialakuló savasságot a gyomorban.


Még nem tisztázott tény, hogy ez öröklött vagy tanult viselkedési formának számít, de az eddigi kutatási eredmények arra utalnak, hogy a hajlam öröklődik, ugyanakkor a viselkedés kialakulásához mindenképpen szükséges kiváltó inger, esetleg több inger együttes és tartós hatása (Houpt és Kusunose, 2000).



Gyakori, hogy levegő és/vagy karórágó lovak nyakára szíjat erősítenek, mely (elvileg) megakadályozza a levegőnyelést. Ismeretes sebészeti beavatkozás is, melynek során a nyak bizonyos izmait eltávolítják, így a ló nem képes többé a levegőnyeléshez szükséges mozgást végrehajtani. Ezek gyakorlatilag csak látszatmegoldások, mivel nem a kiváltó okot szüntetik meg. Állatvédelmi szempontból erőteljesen támadható az itt leírt lehetőségek mindegyike, hiszen még több stresszt okoznak az állatnak.


Amennyiben lovaknál ez a viselkedésforma már kialakult és rögzült, kevés sikerrel kezelhető. Ha az eredeti kiváltó okot meg is szüntetik, ezt a viselkedést a lovak többsége továbbra is folytatja. A faj és egyedi igényeknek megfelelő tartási körülmények kialakítása hosszú távon segíthet a problémán. Ehhez az etetett takarmányok összetétele, minősége és aránya, valamint a stresszmentes használat és kiképzés is hozzátartozik.

2022. dec. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Akartam választ írni, de 2es beelőzött. A kettes kerek perec leírta. 👍
2022. dec. 21. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak annyit raknék hozzá hogy a nyakszíj az általam ismert karórágó lónál nem segített.

Előző vagyok

2022. dec. 21. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen… sajnos hiába teszem rá a nyakszíjjat, mivel előre nyújtja a fejét olyankor az nagyon laza és nem ér semmit:( Gondoltam arra,hogy lenmag olajat etessek vele és akkor csökken a savasság a gyomrában. Ez megoldás lehet?
2022. dec. 22. 06:50
 6/6 anonim ***** válasza:
A savasság ellen érdemes állatorvossal beszélni (jó állatorvossal) aki tud segiteni
2022. dec. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!