Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy kell összeszedni a lovat?

Hogy kell összeszedni a lovat?

Figyelt kérdés
A súlypontját a hátsó lábaira helyezze (a nagyrészét).

2023. márc. 1. 17:44
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Ez túl összetett téma ahhoz, hogy itt gyakorin tárgyaljuk ki.

Annyit bizonyosan megemlítenék, hogy sok díjugrató kiröhögi a hobbilovasokat meg sokakat, hogy nem bírják 'összecsomagolni' a lovat, sok díjlovas és idomítólovas kiröhög mindenkit, hogy nincsen egyensúlyban a lovuk, és vannak, akik a díjlovasok által összeszedettségnek hívott állapotot is hamisnak vélik.

Nagyon sokan máshogy fogják fel az összeszedettséget, de a leges legmagasabb szinten értelmezhető összeszedettséget egy olimpián induló átlagos díjlovasnál sem láthatod.

És kérlek, ne kapják fel a vizet a díjlovasok, én végigjártam ezt a felfogási folyamatot, volt, hogy a díjlovas típusú összeszedettséget gondoltam jónak, de mára be kellett látnom, van jobb, helyesebb összeszedettség.


Hogy hogyan kell erre rávenni a lovat, az a kommunikációtól függ, hogy hogyan képzed ki a lovat.

Ugyanúgy, ahogy valakinek a lova hangra dolgozik, valakinek csizmára és szárra, valakinek pedig csupán a testsúly segítségekre ('kész' lónál).

Tehát attól függ, mivel tanítod meg.

Vannak elméletek, amiket ismerek, hogy hogyan lehet az összeszedettséget elérni, sokakat gyakorlatban is tanultam, de bármikor ha szembetalálkozok egy új megközelítéssel mindig objektíven állok hozzá, hogyha tényleg jobb, mint amit eddig használtam, akkor nyitott legyek rá. Így jobban tudok majd kommunikálni a lovammal. Ez egy tanulási folyamat neked, meg a lónak is.

Rengeteg út van rengeteg típusú összeszedettséghez.

2023. márc. 1. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Helyesen összeszedni nem tudod, az összeszedettséget magától éri el a ló, helyes lovaglással.

Összeszedettséget úgy tudsz elérni, ha helyesen lovagolod. Legfontosabb, hogy menjen előre ütemesen, ne csak lötyögjön. Lendület nélkül nem megyünk sehova. Legyen elengedett a ló, én fiatal vagy befásult lovakkal ezt hosszúszáron szoktam csinálni, ilyenkor mélyre le tudja nyújtani a nyakát, és ezzel együtt feljön a háta. A rudazás, cavalettizés is nagyon jó, akkor is leengedi a fejét (ha nem csak átrohan rajtuk), felengedi a hátát. Sok átmenet lovaglásával, hajlításokkal (pl. kiskör, kiskígyóvonal) tudod még elengedettebbé tenni a lovadat. A legkisebb jelekre reagálnia kell a lónak: nem rángatni a száját, hogy megálljon nem 5-ször oldalba vágni, hogy induljon vágtába. Ezt sajnos sokszor iskolalovakon nem lehet megcsinálni, mivel a sok kezdő ezeket nem tudja helyesen.

2023. márc. 1. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2023. márc. 1. 18:45
 4/6 anonim ***** válasza:
75%
Súlypontot semmi esetre sem helyez a ló hátsó lábra. Max. súlyt. Viszont ez nem olyan dolog amit el lehet olvasni és holnap menni fog. A kiképzési skála elemein kell végigmenni. A saját hibáidat te nem láthatod lóról, szükséges az edző ehhez. Ha van edződ és nem tud erre válaszolni, akkor keress másikat. Ha képzett edződ van akkor kérd meg hogy magyarázza el a kiképzési skálát és akkor te is rá fogsz jönni hogy hogyan kell elérni az összeszedettséget, és arra is választ kapsz hogy most miért nem megy
2023. márc. 3. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
82%

Kedves 4es!


Nem kötekedésből írok, hanem inkább a közös gondolkodásért. Egyrészt tudom, hogy a német típusú kiképzési skála az népszerűbb, de többféle kiképzési skála is van, ezért az egyértelműbb kommunikáció miatt meg kéne jelölni melyikre gondolsz.

[link]


Illetve arra szeretnélek kérni, ha lennél olyan kedves, hogy mutass nekem olyan képet amelyen egy ilyen módszerrel kiképzett ló egyensúlyban, összeszedetten mozog. Nagyon érdekes téma, és szívesen megmérettetném az én látásmódomat is :)

2023. márc. 4. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon általánosan ez van gyakorlatban : ütemesség, elengedettség, támaszkodás, lendület, egyenesség, összeszedettség.

Ezek egymásra épülnek illetve visszacsatolnak egymásra. Tehát pl. a ló nem fog megfelelően támaszkodni, ha nem elengedett. De nem hagyhatjuk ki az ütemességet se attól hogy mondjuk van lendülete és egyenesre is van állítva.

A kiképzési skála nem csak a ló és lovas képzését kíséri végig nagy időt felölve, hanem ez alapján illene felépíteni a munkát minden egyes lovaglás alatt. Fiatal lóval vagy kezdő lovassal jó ha egy két pontot elérünk egy adott alkalommal, egyértelmű hogy egy kezdő lovasnál már jó ha az ütemet tudja tartani. Fiatal lónál is így van, nem fogod egyből letépni a fejét "támaszkodásba" (az nem is az, csak egy hamis keret) hanem előbb az ütemességen és lendületén dolgozol.


Idősebb ló és képzettebb lovas is ez alapján építheti fel a lovaglást.

Először is ütemet kell adni már a lépésnek is. Ezt úgy lehet elérni hogy váltott oldalon hajtod előre (amikor az adott oldali hátulját emeli, akkor azon az oldalon csizmasegítséget adva hajtod előre, tehát amikor a jobb hátulját emeli akkor jobb csizmával elorehajto segítséget adsz). Onnan tudod hogy melyik hátulját rakja éppen, hogy megemelkedik az adott oldali csípője, a nyeregben ülve te is érzed hogy melyik lábát emeli.


Elengedettség. A lóval nem lehet úgy minőségi munkát véghezvinni, ha feszeng. Ezért fontos hogy nyugodt legyen, a felszerelés megfelelően álljon rajta, a lovasa támogassa, ne zavarja. Feszes lovas feszes lovat eredményez.


Támaszkodás. Az angol "connection" szó még inkább megfelelő mint a magyar támaszkodás. Vannak akik a "száronlétet" használják, de az helytelen hiszen a ló úgyis lehet száron ha nem támaszkodik. A helyes támaszkodás segíti a lovat hogy felvegye a megfelelő egyensúlyt, hatékonyabbak a segítségek.


Lendületről lépésben szigorúan véve nem beszélhetünk, az csak azokban a jarmodokban használt fogalom, amelyekben lebegő fázis is van (ugetes, vágta). Ugyanakkor a lépésben sem szabad lustulni hagyni a lovat, de ezt az előreléptetés szerencsére kiküszöböli. Tehát, lendület. A lovat, amelynek van már ütemessége, lendületesen, lovagolod előre, nem hagyva csoszogni, lustulni. De ez nem azt jelenti hogy hajszolni kell, meg hogy úgy kell menjen mint egy ügető a versenyen.


Az egyenesség a segítségek adása miatt, az egyensúly és a feladatok helyes kivitelezése miatt fontos. Minden lónak van egy természetes ferdesége, van lazább és feszesebb oldala (mint az embereknél is). Az a cél hogy a ló egy oldali lábai egy vonalon mozogjanak, tehát a ló 2 patanyomon közlekedjen, ne 3on (amikor pl. a jobb eleje van egyen, a bal eleje és jobb hátulja másikon és a bal hátulja a harmadikon).


Az összeszedettség pedig ezeknek az összeségéből jön létre. Ekkor a ló már lovagolható összeszedett lépés, ugetes, vagtaban. Tökéletesen figyel a segítségekre. Teljesen lerövidíthető, de nyújtani is hiba nélkül tud.


Egyébként a dijlovas versenyek szintrendszere erre a skálára épül. Minél magasabb a kategória, annál feljebbi pontokat kérnék számon a program feladataival

2023. márc. 4. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!