Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Érdemes-e lovardát váltanom,...

Érdemes-e lovardát váltanom, vagy abbahagynom?

Figyelt kérdés

2 éve lovagolok, és nagyon nagyra értékelem, hogy lovagolhatok, szinte csillapíthatatlan a tudásvágyam e téren, mindig többet és többet szeretnék tudni a dologról, és nagyon szeretnék fejlődni, minél többet. Hetente kétszer járok lovagolni, és hétvégenként is kint vagyok a lovardában, és igyekszem tanulni. De kezdem úgy érezni, hogy itt már tapasztalaton kívül mást nem nagyon szerezhetek. Iskolalovak vannak, a szó legszorosabb értelmében, vagy befásultak, vagy problémásak. Eljutottunk odáig, hogy állításokat, nyújtást, rövidítést csinálunk, egyszer még azt is elmondta az edzőm, hogy mi a félfelvétel, de ennyi... Ennél több elméleti ismeretre az ő szájából már nem nagyon számíthatok, azt hiszem. Sajnos általában nálam 4 évvel fiatalabb gyerekekkel szoktam osztályban lenni, gondolom ezért, mert akiknek saját lova van, azoknak azért több dologról beszél, de nálam szó sem lehet saját lóról, mert nincs rá pénzünk. Sőt, igazából lovaglásra sincs túlzottan, azért gondolkodtam el a témán. Konkrétan egy mai, elég kudarcos lovaglás váltotta ki belőlem ezeket a gondolatokat, egy eléggé bunkónak fémjelzett lóra ültem, akiről én már igen régen megtapasztaltam, hogy semmi baj vele, csak ő nem teljesen befásult, hanem néha ellenkezik is. Például kezdjük azzal, hogy feszítőzabla van a szájában. A legkezdőbb kisgyerekek is feszítőzablával lovagolják. Azt hiszem mondanom sem kell, hogy elég kemény a szája. De lévén, hogy ő problémás paci, eléggé összemelegedtünk már, mert engem gyakran ültetnek ilyenekre. Úgy tapasztaltam, hogy minél finomabb, és tényleg, alig érezhető kapcsolat van csak a kezem és a szája között, annál jobban el lehet lovagolni, nem is olyan nagy baj, hogy kemény a szája, mert a testsúlysegítségekre figyel. Így általában éppen hogy nem lóg a szár, amikor lovagolom, és jó kedve van, ha letépem a száját a feszítőzablával, sem áll meg, de ha megfeszítem a derekam, akkor igen. Szóval tulajdonképpen jól elvagyunk, általában eddig, amikor lovagoltam őt, nem az igazi edzőm volt, ott, hanem egy másik. Ma volt talán az első ilyen alkalom, a pacinak pedig igen jó kedve volt, és ment volna. Először szokásosan viszonylag hosszú szárat adtam neki, és figyelt is rám többnyire, de azért kicsit én is el voltam fáradva. Egy alkalommal, amikor meg kellett állni, nem álltunk meg azonnal, még mentünk egy pár lépést, erre az edzőm azonnal közölte, hogy rövidebb szár, sokkal rövidebb szár, még annál is rövidebb szár, és "meglátod, könnyebb lesz". Rövid szárat fogtam, innentől kezdve a ló teljesen felhúzta magát. Hiába csináltam bármit a szárral, csak robogott, és lévén, hogy teljesen ideges lett, már a testsúlysegítségekre sem figyelt annyira, mint szokott, erre az edzőm közölte, hogy fogjak még rövidebb szárat. Persze ördögi kör volt, utána engedtem a szárból egy kicsit (és ilyenkor egyébként ne arra gondoljatok, hogy lóg a szár, mert amennyire érzékeltem, a ló is keresi a kezemmel a kapcsolatot, ha hosszabb szárat engedek, akkor is) erre az edzőm azonnal rám szólt. Innentől kezdve az egész tragikus volt, kb. teljesen elvesztettem a ló fölött az irányítást, a vágta is katasztrófa volt. Az edzőm pedig óra végén közölte, hogy ma elég rossz napom volt.

Nem akartam a gondolataimat neki is elmondani, mert mégis milyen már, hogy a tanítvány oktatja ki az edzőt? De azért érzem, hogy ez így nem oké, és nem tudom, mit csináljak. Mint írtam, pénzben nem bővelkedünk. 2500 Ft-ért ennél ne is várjak többet? Esélytelen, hogy ennyi pénzért találjak valakit, akitől esetleg valaha olyan fogalmakról is hallok, mint ütem, elengedettség, támaszkodás, lendület, egyenesre igazítás, összeszedettség? És ha nem, akkor a jövőmet is figyelembe véve hogy lenne érdemes? Tényleg szeretnék egy napon jó lovas lenni, akivel élvezettel dolgozhat a lova. Az edzéseket mondjam le? Anyagiak terén ez elég jól is jönne tulajdonképpen. Járjak ki csak hétvégente segíteni, tapasztalatot gyűjteni? (Ilyenkor másik edző van, tőle sem tanulok több elméletet, de jobb a hozzáállása.) Vagy ezt se? Én erősen reménykedem, hogyha most ilyen rosszul is áll a dolog, lesz még idő, amikor lesz továbbra is lehetőségem lovagolni, és amikor tovább fejlődhetek. Addig inkább szakítsam is ketté ezt a dolgot? (Ez azért nagyon fájna...) Tudatában vagyok, hogy nem hozhatja meg más helyettem a döntést, de én nem nagyon tudok objektíven nézni a dologra, és abban reménykedem, hogy tudnátok erről némi - az enyémnél kevésbé személyes - véleményt mondani.



#lovaglás #ló #edző #problémás lovarda
2013. febr. 19. 20:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Próbálj olyan oktatóval beszélni, akinél van mód rá, hogy egyszerre csak egy, vagy legfeljebb két lovasra figyeljen. Akkor fejlődhetsz a legtöbbet. Meg persze nagyon jó oktatót is kell ehhez kifogni, nekem pl. hatalmas mázlim volt. Bár Debrecenben vagyunk, oktatómhoz van, aki külföldről (Románia) heti 1× bekocsizik inkább... :)

Itt is 2500-ért lovagoltatnak, de itt azért tényleg minden van, és jól felépítettek az edzések, a ló és a lovas szempontjából is.

2013. febr. 19. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ja igen, a feszítőzablás dologhoz. Szerintem minden ló ellovagolható akár csikózablával, vagy D, olívzablával, minden más közel felesleges.

A megfelelően belovagolt lónál ha engedsz a száron, akkor automatikusan elindul lefele az orra, keresve a támaszkodást, és nem, hogy elrohan veled, de lassul, míg ha szárat fogsz, akkor keresi, várja a feladatot (ez nem ok arra, hogy sietni kezdjen, persze).

2013. febr. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Hol laksz? Hátha tudok valakit a környéken, aki jó....

Arra esetleg gondoltál már, hogy ha nem tudsz rendszeresen jó helyen lovagolni, akkor inkább ritkábban mégy, de messzebb, jobb helyre? Vagy nyáron lovastáborok?

2013. febr. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nemtudom, hogy hol laksz,de itt egy olcsóbb lovarda, ami szerintem nagyon jó. : [link]
2013. febr. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Szerintem heti kettőnél kevesebbszer már nem éri meg lovagolni. Egyébként teljesen megértem a kérdezőt, az iskolák többségében az oktatók megrekedtek azon a szinten, ahol a tanítványok leledzenek - akik egyébként nem panaszkodnak, mert bőven elég őket körbetotyogtatni a karámban, vagy kivinni terepre, vagy hagyni, hogy szaladgáljanak a lóval...


Vagy itt maradsz és beszélsz az oktatóiddal a fejlődésedről, rendszeresen kifaggatod őket elméletből, kérdezel, kérdezel, kérdezel, vagy ha teheted, járj sportegyesületbe. Valódi edzők vannak, versenyre felkészített lovakkal, nem horribilis áron. A másik lehetőség, hogy találj egy olyan versenyző lovast, aki a saját lován vállal egyéni oktatást. Ritka, mint a fehér holló, de van rá esély. Adhatsz fel hirdetést is.

2013. febr. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Edzőőőőő??? ez? Ki ez? hol szerezte a papírját? Max valami önjelölt oktató.

Annak a lónak elég a csikó zabla is. Azért rohan a rövidebb száról, mert félti a száját, menekül a fájdalom elől.

Én a helyedben váltanék.

Elméleti tudásszomjra van egy rakás szakirodalom, ajánlom azok olvasgatását.

pl Lovasakadémia sorozat, de ajánlom a Lovaskultúra sorozat 3 könyvét és a Lovas tanácsadó 2 könyvét.

2013. febr. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Érdemes lenne lovardát váltanod. Lehet hogy ott nem lesz ilyen olcsó, de jobban fejlődhetsz. Szerintem heti egy is lehetőséget ad a fejlődésre, lassú fejlődésre ugyan, de inkább heti 1x jó, mint 2x szar.
2013. febr. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Szerintem beszélj a hétvégi edzővel h ha segítenél amiben csak tudsz(etetés stb.)ak esetleg olcsóbban lovagolhas.De hogyha nem is érzed magad jól benne meg se éri tovább maradni sztem.Merre laksz tudok jó lovardákat!
2013. febr. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Hát nem túl jó a kilátás! Mindenképpen válts! Én 1500-ért lovagolok,nálunk(néha sajnoss DDD) mindenről van szó :P Nekem az edzőm nagyon aranyos,mindenről beszél,amire kíváncsi vagyok... :) Szerintem neked a díjlovaglás lenne majd a való,ha olyan lesz az anyagi helyzetetek :) Ott van az,hogy "Te a lóért,a ló érted" dolog,és mint látom,téged ez érdekel nagyon :) Írj üzit és beszélünk! ;)
2013. febr. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nagyon szerencsés vagyok, találtam egyéni edzőt, aki a saját lován lovagoltat, és nem is kerül többe, mint eddig. :)
2013. márc. 10. 16:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!