Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit jelenthet a nyelvkinyújtás?

Mit jelenthet a nyelvkinyújtás?

Figyelt kérdés
Mit jelenthet az, ha futószárazás közben a sokadik kör után ki-kinyújtogatja a nyelve hegyét néhányszor? Akkor is ha futószáron megy, akkor is ha anélkül van lehajtva karámban. A többedik kör után mindig elkezdi ezt csinálni. Csak éppen a nyelve hegyét dugja ki néhányszor. Jelenthet ez valamit? Nem akarok hülyeséget gondolni, de mintha valahol azt olvastam volna, hogy azt jelentheti, hogy már kiment belőle a gőz és lenyugodott, vagy ellazult (?), de már nem emlékszem pontosan, és nem találtam erről semmit az interneten. Szerintetek?
2013. márc. 31. 17:25
 1/5 anonim ***** válasza:

A nyelvöltögetés egy rossz szokás, és díjlovaglásban súlyos pontlevonásokat is von maga után, ugrósportban nem kimondottan foglalkoznak vele. Jelenteni sok mindent jelenthet amúgy, és akár öröklődhet is. Lehet dac, ellenkezés a zabla ellen vagy a futószárazás ellen, lehet kényelmetlen neki valami, esetleg fáj a foga, vagy rossz szokás, bármi.

Az ellazultságát az jelzi, ha a fülei már nem feszülten előre állnak, hanem oldalra "pipáznak", a hátát feladja, kényelmesen leng, a farkát nem mereven tartja, hanem hordozza maga után, illetve elkezd a zablához nyúlni, enged. A légzése kezd stabilan beállni egy ütemre, és a belső megelégedettség jele az is, ha hosszan prüszköl (ha csak röviden, akkor az orrjáratait tisztogatja, esetleg feszült).

2013. márc. 31. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, akkor rosszul emlékeztem! Hát nála tényleg lehet a dac is akár, pár hete került a lovardába, előtte évekig nem lovagolták már, most kezdtünk el vele foglalkozni, lovagolni, csak hobbi célból. De a munkához való hozzáállása hát még eléggé negatív, nem nagyon veszi jó néven, ha dolgoznia kell...
2013. márc. 31. 17:46
 3/5 anonim ***** válasza:
65%

Akkor csak óvatosan, szép finoman kell munkába állítani. Nyereg és kantár mindig legyen rajta futószárazásnál is, esetleg kapicán, ha van. A zabla méretét ellenőrizd, illetve, hogy jól van-e beállítva a kantár.

A futószárat átveszed a belső zablakarikán, majd a pofaszíj alatt, másik oldalon is, és a külső karikába csatolod - ekkor fog megfelelő hatást kifejteni. A szárat ha rövidebb, a kengyelek alatt át lehet venni, ha hosszú, akkor a lábai alatt. Ha az elején pár kört tombol, hagyjátok rá, itt még szabad, később majd le kell szoktatni róla.

A kezedben a szár a szársegítség, az ostor pedig a csizmasegítség - azzal tudsz fokozni, vagy kört tágítani (vállát célzod), pl. Fontos, hogy mindig megfelelő segítségeket adj, így jönnek majd elő az emlékek belőle, másképp összezavarhatod. Az ostorsegítség soha nem büntetés, ahogyan a pálca sem, tehát ne bántsátok vele, mert később az visszaüt. Ha felülni még nem szeretnétek, valaki oldalról az edzés végére felkapaszkodhat oldalról egy kör erejéig, a másik a ló mellett vezetheti azt - ez a gyakorlat szintén ismerős lesz neki a belovaglása idejéről, és ismét terhet is kap. Persze csak óvatosan, hisz a féloldalas terhelés nem jó hosszútávon, de átmenetet képezhet.

Többet így látatlanban nehéz mondani. Egy jó ló amúgy 3-4 hónapnyi ménes után kb. 2 nap alatt áll vissza munkába, ha addig mindennapos munkában volt, de nyilván a több éves kimaradásnál már "rosszabb" a helyzet.

Sok sikert! :)

2013. márc. 31. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó válaszoló, hasznos dolgokat írtál, megfogadom. Az első néhány nyeregbe ülésnél az első reakciója az ágaskodás volt, amint súly került a hátára. Ezt szerencsére már nem csinálja. Nagyon szeszélyes, futószárazásnál, gondol egyet és megindul vágtába, hogy kitépi a futószárat a kezemből és elrohan, jobb kézre nagyon nem szeret menni, ekkor lestoppol és ágaskodik, és meg akar fordulni a másik irányba. Nyergelést utálja, a fejét csapkodja ilyenkor, és a mellső lábaival kirúg, dobbant. Nyereg alatt mentem már vele néhányszor (sajnos az időjárás miatt nem sokszor, mert fedelesünk nincs, és a pálya a sártól sokszor volt használhatatlan, terepre nem merem kivinni még), és akkor egész szépen megy, mikor már ülök rajta. Végrehajtja az utasításokat, csak egy dolog van, hogy a fejét állandóan csapkodja jobbra-balra, illetve hirtelen lerakja. Ha hosszabb szárat kap akkor is csapkodja a fejét. Elég ijedős, kivezettük a lovarda előtti földes útra vezetőszárral, de szerencsétlenségünkre épp jött egy teherautó, amitől annyira megijedt, hogy kirántotta magát a kezemből és elvágtázott. Nem vagyok egy tapasztalt lovas, de van mellettem egy edző, így a segítségére hagyatkozva próbálkozok, hát eddig ennyi a tapasztalat a lóval kapcsolatban.
2013. ápr. 2. 22:58
 5/5 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem ügetőm van, hasonló problémával szembesültem: bal kézre megy, jobb kézre meg hisztizik. Igaz, ő akkor már éveket töltött ügetőn, ahol csak balra ment, az előző gazdája meg ezt teljesen ráhagyta... Megvallom, egyszer végighúztam a seggén az ostort, mikor kezdett elharapózni a dolog, azóta mikor látom a szemén, mire készül, már eleve fokozott előrehajtó segítséget adok, és amíg el nem lazul, és figyelmessé nem válik rám, nem engedem ki teljes körre, hanem szép fokozatosan tágítjuk a kört.


Ha megindul vágtában, akkor egyből felvevő segítséget adok, hacsak nem tele van, akkor ezt nem teheti meg. Kicsit füttyöghetsz neki, csitíthatod hanggal is, pálcát addig hátad mögé állíthatod, és enyhén húzó szár. Egyrészt nem indulhat meg akkor, amikor ő kigondolja, másrészt a kiskörön való vágta nem is a legjobb a lábának.

Nyereg alatt minden edzésen a kiképzési skálán végig kéne menni.

Ha rángatja a fejét, az sok mindentől lehet, lehet egyszerű rossz szokás is - ha a többi lehetőséget kizártátok (edz segítségével), szármaradékkal csapj a nyakára, és hajtsd előre.


Nyeregből sok átmenetet kéne gyakorolni, sok állítást, hajlítást, mindkét kézre, eleje és hátulja körüli fordulatokat, és rengeteg kézváltást (óra elején nagy ívekkel, végén már lehetnek szűkebbek). El kéne érni nála,hogy támaszkodjon, a jól belovagolt lónál ha kirágatod a szárakat a kézből, vagy hirtelen szárat adsz, akkor a feje előre-lefele indul meg, keresve a támaszkodást.

2013. ápr. 3. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!