Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Gipszelt lábú és egy "kicsit"...

SzeszeL kérdése:

Gipszelt lábú és egy "kicsit" eleven ló esetén 2hónap gipszben töltött idő alatt mire számítsak? Van valakinek hasonló tapasztalata, esetleg ötlete hogy mivel lehetne a boxban a felesleges energiákat levezetni?

Figyelt kérdés

A lovamnak pár hét múlva lesz egy komolyabb műtétje és utána 2hónap szobafogságot és egy szép kis gipszet kap, ráadásul nem egy nyugis paci. Folyton azon jár az agyam hogy fogja ezt átvészelni. Mire számítsak?

Előre is köszönöm :)



2013. máj. 2. 19:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Állni hagyni egy lovat mindig a legrosszabb - kérdezd meg majd az orvost, hogy egy-három hét állás után csak lépésre kihozhatod-e (persze nem felülni!), hanem mondjuk napi 3-5× 10 percet körbesétálni valahol, vezetőszáron... Nyilván a talajt jól meg kell ekkor választani (a bokszét is, amúgy, nehogy betonon állítsd, mert ha toporog, dobog rajta, akkor az nem lesz kellemes neki), se túl kemény, se túl puha, süppedős talaj nem kedvező.


Esetleg tehetsz be neki a bokszba labdát, azzal kicsit lefoglalja magát, illetve mindenképpen olyan bokszban álljon, ahol van mellette egy általa jól ismert másik - tehát nem akarná rúgni a boksz falát egy idegen ló miatt, de látja, érzi a másikat, így szociális igényei legalább részben kielégülhetnek. Ezen kívül én vinnék neki minden nap valami számára szokatlant, amivel az érdeklődését felkelthetem, és leköthetem a figyelmét, például egy zörgős zacskót, amivel átdörgölném, ilyesmi - ezzel egyrészt az idegrendszerét is formában tarthatod részben, mert a boksznyugalom nagyon ingerszegény tud lenni, így mikor ismét munkába állna, nagyon ijedős lehet. Ezzel legalább részben formában tarthatod - ezügyben.


Amúgy nekem ügetőm van, na az ugye menős mint az őrült, de nincs az a ló, amit megfelelő idomítással ne lehetne lenyugtatni: 1,5 év alatt oda jutottunk, hogy ha egy-két hetet úgy tölt, hogy csak lépeget velem egy órát minden nap, akkor se vág le, és rohan, mint az eszelős, hogy most tele van (bár futószáron jó eséllyel az lenne), illetve van minden jármódban normális munkatempója, és csak akkor van több, ha én kérem.


Ezen kívül amire figyelj - vegyétek vissza az abrak adagot, és növeljétek meg a széna adagot helyette, és adj neki minden nap forrázott lenmagot: ez síkosítja a beleket, ezért megelőzheti a bélsálpangás miatti kólikát, ami hosszabb ideig álló lovakat fokozottan veszélyeztethet. Minden nap kaphat egy kis sárgarépát is, lédússága miatt ez szintén jótékony lesz, almát kevesebbet, mert magas a cukortartalma, álló lónak nem a legjobb adni, de heti egyet betermelhet simán.

Minden nap menj be hozzá és vakargasd át, hogy érezze, hogy törődsz vele, és nem hanyagolod el.

A munkába visszavételnél nagyon körültekintőnek kellene majd lenni, mert ha hirtelen áll munkába, akkor estére azt veheted észre. hogy izomfestéket vizel (...és jöhet egy újabb költséges orvosi kezelés, méghozzá még aznap, vagy a paci ott marad), szóval a lényeg a fokozatosság.

2013. máj. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

El kell venni tőle az abrakot - ezt az állatorvos is el fogja mondani valószínűleg, ha van lehetőséged, angol boxba tedd, hogy nézelődhessen, jó levegőt szívjon, ilyen esetben a normál boksz kész lókínzás.

A doki azt is el fogja mondani, hogy szabad-e mozognia és ha igen, mennyit és hogyan. Viszont ha komolyabb műtéte lesz a pacinak és gipszet is kap, azt nem istállókörülmények között fogja megkapni nyilván, szóval pár hét állatkórház elé néztek szerintem. Ott pedig tudni fogják, mit és hogyan csináljanak vele. Nem tudok elképzelni műtétet nem steril körülmények között, meg gipszelni se az istállóban szoktak ugye... Nem tudom, hová viszed a lovat, de Üllőn vérprofik és megoldanak mindent.

2013. máj. 3. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem akartam kikészíteni a kérdésáradatommal és a nyugtalanságommal az orvost így elsőre csak a fontosabb kérdésket beszéltük meg :)

Nem valóban nem istállóban lesz gipszelve,műtve de csak 1hét pihenés vár rá az állatkorházban a többi itthon lesz. Elvileg 6hónap míg rendbe jön ebből kettő gipszben ami ebben a kánikulában nem lesz kellemes.

Köszönöm az ötleteket is ráállok a labda és egyéb érdekes dolgok kutatására.

2013. máj. 3. 18:28
 4/7 A kérdező kommentje:
jaj és Gabka77 igen Üllőn és igen elvileg vérprofik remélem be is bizonyul :)
2013. máj. 3. 19:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha lehet, akkor csinálj fából egy box méretű karámot egy árnyékosabb helyen, akár csinálhatsz neki tetőt is, a lényeg, hogy legyen szellős. Mi csináltunk egy ilyet mikor az egyik lónak tropa lett a lába, egyik fala szomszédos volt a többi ló karámjával, így levegőn is volt, tudott a többi lóval is szöszölni.

A doki majd mindent elmond, és bátran kérdezz meg mindent ami eszedbe jut az ápolással és a műtéttel kapcsolatban.

2013. máj. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Karámot én nem ajánlanék, mert a lába fékezi ideig-óráig, de előbb-utóbb tele lesz, és ha elkezd benne balhézni (látja, hogy a többi lónál "party time" van, vagy bármi), akkor félő, hogy ő is elkezd ugrálni, egyetlen rossz mozdulat meg jó 1-3 héttel hátraveti a gyógyulást simán... És nyilván nem lesz mellette valaki 24 órában, jobb a boksz nyugalom, akkor is, ha rosszabbnak hangzik.
2013. máj. 3. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Üllőn kérdezz nyugodtan, eszméletlenül jó a csapat és mindent részletesen elmondanak, ne félj, nem fogod kikészíteni a dokikat. Volt hozzájuk már szerencsém - mondjuk a szerencse talán nem jó jelző egy kólikaműtét esetén, de csak szuperlatívuszokban nyilatkozhatok róluk. Legjobb helyre megy a pacid, jobbulást neki!
2013. máj. 5. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!