Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egyszer tört zabla vagy...

Egyszer tört zabla vagy kétszer tört zabla?

Figyelt kérdés

Lovamnak egy extra szájkímélő zablája van most, ami kétszer tört oliviás viszonylag elég vastag, szépen kialakított. Azonban elég sokat szenvedek vele, hogy szárhoz álljon (az edzőm is!) , azon gondolkodom milyen típusú zablát vegyek neki. Az biztos, hogy ennél vékonyabbat fogok neki venni, de azt nem tudom még, hogy milyet. Egyszer törtet vagy kétszer törtet? Az egyszer tört mennyire durva? Azt nem szeretném, hogy megsérüljön a szája, ha vékony is a zabla meg egyszer is van törve... a kétszer törtet viszont lehet meg sem fogja érezni, úgy ahogy a mostanit se nagyon. Szerintetek?

Egyébként ezt a fajta zablát nézem neki épp, ami talán jó is: [link]

Vélemény?


2013. máj. 14. 09:42
 1/7 anonim ***** válasza:
szerintem meg rakjál be inkább egy vastagabb egyszer törtet. úgy csinálsz, mintha az egyszer tört zabla valami kínzó eszköz lenne, pedig nem az, a finoman bánsz vele, nem lesz baja. egy sima 1x tört oliv zabla az "alap", én azzal próbálkoznék először, olyat meg talán kölcsön is tudsz kérni valakitől kipróbálásra, mielőtt veszel 8000-ért egy zablát, amivel lehet, hogy ugyanúgy nem működik a ló...
2013. máj. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Vastag egyszer tört már volt a szájában és nem volt tőle jobb.. Úgy tudom kemény szájú lovaknak egyszerű vékony csikózabla a megfelelő :). Köszi a tanácsot én is jobban hajlok az egyszer tört felé.
2013. máj. 14. 10:23
 3/7 anonim ***** válasza:
Vékony zablából elég ritka a kétszer tört, sima vékony egyszer tört csikózabla elég lesz, de hozzátenném, ha valami nem megy, általában nem a lóban vagy a felszerelésben van a hiba, ahogyan a rohanós lónál sem a feszítő a megoldás, itt sem. Egy ilyen zablára ugyanúgy puhán rá tud támaszkodni, bár amíg erre rávezetitek, eléggé érzékenyítitek, addig lehet sima egyszer tört zablát használni.
2013. máj. 14. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha pusztán azért akarsz zablát cserélni, mert nem tudod keretbe lovagolni a lovat, az számomra nem egy elég erős indok. Edződ nem ajánlott zablát? Nem érdemes zablát venni ha nem próbáltad ki, hogy mással milyen.

Másrészről, a támaszkodást nem a zabla - azaz a kéz segítségekkel éred el, a kezednek pusztán annyi volna a dolga, hogy megtartson elöl és keretet biztosítson. Ha elegendő csizmád volna és megfelelő elengedtető majd összeszedő jellegű feladatokat csinálnál vele, én nem hiszem, hogy indokolt volna elgondolkozni a zablacserén. Számomra legalábbis abszurd pusztán azért zablát cserélni mert nem megy keretben a ló. Ha irányítható és egyébként veszi a segítségeket, akkor itt nem a zabla a ludas.

A kétszer tört zabla pusztán annyiban különbözik az egyszer törttől, hogy kiküszöböli a diótörő hatást és jobban felfekszik a ló szájában. Egy egyszer tört zabla nem fog tehát sérülést okozni ilyen téren. (ha nem vesszük annak az esélyét, hogy kicsípi a szájzugot, de ez bármilyen zablánál előfordulhat ha nem megfelelő a méret stb) Azt nem értem miért akarsz vékony zablára cserélni, ha egyszer nem rohan - legalábbis nem írtad - a lovad. Vékony zablára még annyira sem fog neked letámaszkodni, mint vastagra, mert a vékony zabláknak alapból van egy olyan kiküszöbölő szerepük, hogy ne tudjon rájuk dőlni a ló, hisz nem szívesen fogják a vékony vasat. Egy olyan lónál aki alapból nem támaszkodik, egy vékony zabla majd csak azt indikálja, hogy megpróbáljon veszekedni a kézzel mert nem lesz neki kényelmes. A támaszkodáshoz elengedhetetlen viszont, hogy a ló szívesen fogja meg a zablát, és elfogadja az ember kezét, nyúljon a zabla után úgymond. Nem fogja díjazni a vékonyat a lovad, ha eddig vastaggal lovagoltad, ergo nem fog nyúlni érte, hanem majd bújik szár mögé és minden baja lesz kb. A vékony zabla tehát nem megoldás.

Maximum egy normál oliv zablát vagy egy oliv plasticot ajánlok váltásnak, de pusztán támaszkodási probléma nem indikálja a zablacserét. A támaszkodás mindig eredmény, és nem kikényszerítés. Megfelelő szárkezeléssel, elegendő csizmával és gyakorlatokkal fogod elérni, hogy 'észrevegye' a zablát a lovad, nem pedig azzal ha vékony vasat pakolsz a szájába.

Fogadd el azt az örök érvényű szabályt, hogy bármilyen lovaglási problémát mindig először idomítással, hosszú távú munkával kell megpróbálni kiküszöbölni, nem pedig egy rövidtávúan hasznosnak tűnő zablacserével.

2013. máj. 14. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Bocs hogy ezt mondom, de lovaglásoddal van a baj, nem a zablával... Vicces, hogy sokan a zablától várják a csodát. Nincsen a világon olyan ló, ami egy sima csikózablábal nem lehetne összeszedni.

Hagyd a zabládat, keress egy jó edzőt aki megtanitja, hogy hogy kell összeszedni a lovat. Ha már az edződ szenved a szárra állitással ott nagyon nagy gondok vannak.

2013. máj. 14. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nos... szerintem nem kell leoltani az embert, lovaglásban mindenki fejlődik, szárhoz tudom állítani a lovat, de 1 óra munka alatt, az edzőm szerint is zablát kellene cserélni és nem! Nem mondta, hogy milyenre, mert tudja, hogy meg tudom oldani. Nem a lóban keresem a hibát, a megoldást keresem mindkettőnk számára :). Azért azt ne felejtsük el, hogy holtig lehet tanulni. Nem kekeckedni akarok, de látatlanban nem tudom, hogy az emberek hogy akarnak kritizálni... Ha nem ismerik az előzményeket. Más is sokat szenved vele nemcsak én vagy az edzőm. Akármilyen embert felültetek mindenki érzi, hogy ráfekszik a zablára és kihúzza a kézből addig acsarkodik rá. Valószínű az egyszerű csikózablára nem fog. Ezért szeretnék venni egy ilyet, hátha jobb tőle. A csizmával nincsen gond. Köszönöm a véleményeket!
2013. máj. 15. 09:08
 7/7 anonim válasza:
0%

[link]


Használhatod feszítőként is és egyszer törtnek is

2015. febr. 14. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!