Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért tenyésztenek az amerikai...

Miért tenyésztenek az amerikaiak ennyi fura jármódokkal rendelkező lovat?

Figyelt kérdés

Mint pl. saddlebred, rocky mountain horse, tenesse walker, mossouri foxtrotter stb... vagy a videón szereplő ló:

http://www.youtube.com/watch?v=SwqjlAAdhdk

Nagyon elterjedtek náluk az ilyenek. Nem kritizálni akarom őket, mert nagyon szép, egzotikus lovak, és elhiszem, hogy régen az ültetvényeken megvolt a saját funkciójuk, de napjainkban ha egy magasabb jármódra, pl vágtára sem igazán képesek akkor lehet rajtuk egyáltalán sportszerűen lovagolni, vagy csak ringatózni hobbiból?



#Walker #tennesse
2013. máj. 17. 19:45
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Túralovaglásra nagyszerűek, díjugratásban annyira nem veszed hasznát a fox trotnak. Bemutatókra, hobbira is jók.
2013. máj. 17. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ügetőm van, megtanult vágtázni, mert szántam rá időt és energiát, nem erőszakoskodtam vele soha és nem erőltettem a dolgot, így szépen fejlődött.


Azért van ennyi fajta és sokszínű ló és jármód, mert erre van igény; ezek nem díjlovak, hanem hobbi, felvonuló és show-lovak, de azt tudni kell, hogy ott náluk vannak külön ezeknek a lovaknak tartott versenyszámok.

A legtöbb amerikai fajta nem elsőosztályú ugróló különben, náluk annyira (!) talán nem is népszerű az ugribugri.

2013. máj. 17. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Kösz mindkettőtöknek, így már világosabb :)
2013. máj. 18. 00:10
 4/7 anonim ***** válasza:

Egyébként csak körbe kell nézni, pl. - western szakág. Mi az isten? Mi is ez? Jaaa, munkalovaglás? Na, akkor most felejtsük el. Amerikában is kezdett háttérbe szorulni, gépesítés, meg ugye a mezőgazdaság is kezd háttérbe kerülni, stb-stb, de még mindig itt van ez az egyedi stílus, mi legyen? Nyomjunk bele pénzt és sózzuk rá a hülye európaiakra, akik veszettül kaptak utána, hogy, hú, ez mi, izgi, jó lesz?! És mai napig képesek vagyunk sok százezret költeni rá, felszerelésre, lóra, miegyébre, holott pl. az arab fajták ugyanúgy tudják teljesíteni a western feladatokat...

Még szomorúbb dolog is lapul itt azonban... Munkalovaglás... Nem volt az itt már ez előtt is? Ja, de... Hortobágy, könyörgöm, tele volt munkalovasokkal, ugyanilyen érdekes és összetett lovaglási stílus, csak mi nem jöttünk rá, hogy ezt pénzzé lehet tenni, ezt el lehet terjeszteni. Tízezreket költünk lasszóra, ami már rég itt volt, és a lovakat pányváztuk vele, stb...


Ugyanezért van ennyi lófajta és jármód náluk, mert ők meg tudják adni a kellő markeinget, és ezzel keresletet teremtenek rá, ami már generálja a külön ezen fajtáknak való versenyeket (főleg náluk mondjuk), illetve cirkuszban, de rengeteg fellépésen ezek remekül mutatnak, és remek hobbilovak. Ugróban, díjlovaglásban valóban nem jók, de hát istenem - itt van például az ügető fajta, az is csak az ügetőpályán nyújt kiemelkedőt általában, ahogy az angol telivér is rövidtávú gyorsaságra lett kitalálva, az arab és az akhal meg a szívósságáról, állóképességéről híres.

2013. máj. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi, ez érdekes és elgondolkodtató. Bárcsak a lovaglási stílusuk lenne a legnagyobb gond amit átvettünk tőlük :/ Amúgy szerintem ugyanezt nem lehetne megcsinálni a hortobágyi csikós stílussal, még kellő marketinggel sem. Azért az egy egészen más világ volt, és a mai modern elvárásoknak biztos nem tudna megfelelni. Arról nem is beszélve, hogy így külső szemlélőként egy elég durva lovaglási stílusnak látszik, kicsit sem kifinomult vagy harmonikus "kisugárzással". Bocsi ha tévedek de én így látom :/
2013. máj. 20. 09:29
 6/7 anonim ***** válasza:

Az IGAZI csikós valójában Suttogóként értelmezhető, nem csitt-csatt dirr-durr, keményen és erővel szétcsapja a lova,t amíg azt nem csinálja, amit akar, és ez benne az érdekes, ugyanolyan komoly munka van benne.

Az Amerikai munkalovaglás se arról szól, hogy babusgassuk agyon a lovakat, abszolút nem is könnyebb, mint az angol lovaglás, képzett ló-lovas párost igényel (sőt), és véletlenül sem természetesebb, mint az angol (másik tévképzet), egyszerűen csak más - pl. a lótól nem azt várja, hogy addig csináljon valamit, amíg kapja a segítséget, hogy csinálja, hanem addig, amíg azt nem mondja, hogy most már legyen valami más inkább. De erre valamennyi ló megtanítható, nem kell hozzá quarter vagy appaloosa. A wersternben a hosszú szár miatt a ló szájában mindig feszítő van, ami szintén nem a leglóbarátabb eszköz, ha nem megfelelő lovas kezében van (nyilván elviekben kezdő ló vagy kezdő lovas felállásnál csikózablával helyettesítik egy ideig). Aztán ott vannak a tipikusan westernre jellemző feladatok, ezek se olyan természetes és harmonikus feladatok azért, amiket a ló a természetben totál magától csinál... És ezt nem lehet letagadni.

Nyilván az már elfogadható (sőt, elfogadandó), ha valakinek az tetszik, abban lovagol, így képzi magát (kivéve, ha teljesen keveri a stílusokat, és csak az eltérő nyereg jelenti a különbséget...), de mondjuk az általában felhozott érvek kicsit siralmasak.


Visszatérve a Hortobágyi "stílusra", ha Amerika azt tenné jövőre elénk, megvillantva, hogy ez méregdrága, extra jó, komoly, és ilyet még mi nem láttunk, százezreket fizetnénk egymást túllicitálva,csak had próbálhassuk ki, és had csinálhassuk... MO-nak ez nem megy, mi amint megnyertünk egy fogatbajnokságot három kerékkel begurulva (egy letört, de magyar találékonysággal megoldotta a hajtó a gondot), jövőre szabályba foglalták, hogy csak az számít érvényesnek, ha négykeréken érkezel be...


Ugyanez a fajtákra is, adott egy fajta, ami semmi létező versenyben nem teljesít jól, de mutatós? Tegyük pénzzé, idővel úgyis megjelenik egy-két verseny külön nekik, pl. a jármódjukban történő gyorsaságira, vagy abszolút show-irányba, pl. melyik mutat szebben, stb-stb.

2013. máj. 20. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nem akartam én a westernt védeni, félre ne érts :) de érdekes, amit írtál, én a hortobágyi csikós stílust a "suttogó-szerű" oldaláról még egyáltalán nem ismertem, csak láttam bemutatókat, és azok alapján ítéltem meg a dolgot. Nem tűnik annyira durvának, hogy kellemetlen legyen a lónak vagy ilyesmi, csak az angol meg a western alig látható segítségadásaihoz viszonyítva tűntek határozottabbnak a csikósok jelzései. Köszönöm hogy válaszolsz :)
2013. máj. 20. 20:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!