Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Melyik lofaj a legalkalmasabb...

Melyik lofaj a legalkalmasabb dijugratásra?

Figyelt kérdés
2013. jún. 4. 11:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Az európai sportló általánosságban elmondható, hogy ugrásra vannak szelektálva. Felesleges olyan lovat venni, aminél már a fajta neve alapból 1-2 millió (pl. würtenbergi vagy oldenburgi, stb), mert máshol fedezve egyből feladják a fajtájukat, mivel ez nem is fajta, hanem használati típus. Genotípusosan mind ugyanaz, ami azért van, mert nem zárt fajta, kívülről is fedezhet bármelyik ló, amelyikben látnak valamit, amit be akarnak emelni. Amelyiknek jó teljesítménye van, az egyből fedezésbe áll, azonban éppen emiatt, hogy ilyen nyitott, hatalmas a szórás - van köztük, amelyik Nagydíj szintet teljesít csuklóból, mert épp ráér, van, amelyiknek kis túlzással bár, de már a cavaletti rúd is túl magas.

Magyar sportlovak közt is találhatsz tehát ritka kiemelkedő példányt, ha épp egy jó génkombináció jött be - az ilyen lovak utódaikban ugyanezt a teljesítményt általában nem örökítik, mivel ők csak 50%-ot adnak, és baromi ritka, hogy a másik 50% pont megfelelő legyen... De a kiemelkedően jó lovak rosszabb utódai is általában jobbak, mint a rossz lovak önmaguknál jobb utódai.


Tehát összességében bármilyen sportlovat vehetsz, a lényeg, hogy egyedet nézz. Az ugrás elhanyagolható mértékben öröklődő képesség különben, elsősorban a környezeti tényezők, a lovas, a táplálék, a tartás, a ló és lovas idomítottsága, képzettsége, stb. számít egészen csikókortól.


Szóval magyar/dán/holland/német/stb. sportló, württenbergi, oldenburgi, vesztfáliai, gelderlandi, hannoveri, holsteini, selle francais, osztrák/bajor/cseh/belga melegvérű, stb-stb. Ugyanez a sportpóni, csak abban 25% póni génhányad kell, hogy legyen, ezt általában egy welsh póni biztosítja.


Jól ugrik még bármelyik magyar fajta, de őket inkább militaryra ajánlom, ott nincs akkora magasság, de hatalmas állóképesség és kitartás kell, valamint relatíve szép mozgás, jó idomíthatóság.

shagya arab, furioso-north star, gidrán, kisbéri.

Fogathajtáshoz pedig nóniusz, esetleg furioso, vagy a jól ismert lipicai.

2013. jún. 4. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Magyar sportló, holland és német melegvérű fajták.
2013. jún. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Az elsőnek igaza van abban, hogy a magyar és a holland, német sportfajták között az egyetlen számottevő különbség az áruk. A magyar sportló fajtában ugyanolyan jó képességű egyedeket lehet találni, mint a külföldiek között, csak lényegesen barátibb árfekvésben. Én azt mondom, hogy 1-1,5 millió forint a reális egy valóban jó képességű magyar sportlóért.

Érdemes még megnézni a kiszemelt ló származási lapját. Az ősök azért nagyjából engednek következtetni arra, hogy a lovadban "mennyi van".

2013. jún. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Utolsó - konkrétan ha a német sportló, vagy oldenburgi, akármi idejön ménként, és itt fedez, csikója pedig itt születik mondjuk egy holland sportlótól, akkor a csikó magyar sportló lesz. Erre értettem, hogy ezek máshol fedezve egyből feladják a fajtájukat, illetve a magukét megtartják, de az adott helyhez kötődő "másik" lesz a csikó sajátja ettől még. Épp ezért édes mindegy, milyen is a fajta maga, ezért kell egyedet nézni. A hatalmas szórás miatt a szülők teljesítménye sokszor lehet becsapó, de valóban érdemes azért rátekinteni, származási lap nélküli lóban meg gondolkodni se kell egy percig se, olyat már 150 ezerért elhoz akárhonnan... :)
2013. jún. 4. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Akkor ebben egyetértünk. :)

Hiába magyar sportló az adott ló a sütése szerint, lényegét tekintve, hogy lehet német vagy holland. Ezért tartom én jónak fontosnak azt, hogy megnézd a származási lapot, mielőtt vásárolsz. Hátha akad az ősök között valami "gyöngyszem".

150-ért azért én nem mernék lovat venni, hiába vannak mostanában a béka hátsófele alatt a lóárak. Esetleg csikót vennék ennyiért. Képzett lovat én azt mondom, hogy 1 millió körüli árfekvésben érdemes venni, ha biztosra szeretnél menni.

Persze ha bátor vagy, vehetsz olcsóbban is, ez csak az én véleményem. :)

2013. jún. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én 250 körül vettem lovat speciel, igaz, kellett munkabefektetés dögivel, de mostanra 6-800 körüli lenne az ára a tudása alapján, bár a mostani árak mellett kétlem, hogy valaki is elvinné ennyiért, ámbár nem is akarom eladni a drágát. :) Igaz, ha ténylegesen már képzett lovat akarsz venni, az drága, az meg a ráadás, hogy elrontani egy képzett lovat nem nehéz... Másik bosszantó tény, hogy egyes fajták ára az egekben van, csak a fajta miatt, holott teszem azt egy az egyben ugyanaz, mint a mgyar sportló...
2013. jún. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A választ leírák már.. de a kérdésedhez annyi, hogy nem lófaj mert a ló maga egy faj, hanem lófajTA.. :)
2013. jún. 4. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!