Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hobbiló takarmányozása?...

Hobbiló takarmányozása? (miből mennyit mikor hogyan)

Figyelt kérdés

Minden érdekelne egy átlagos hobbiló takarmányozásáról.

tegyük fel heti 5x dolgozik.

Úgy tudom a "standard" a napi 3x széna és 2x abrak.

Napi 3x mennyi széna? Egy jó nagy vasvillányi?

És mennyi abrak? 2x egy-egy fándli? És miből? Sima zab?

Ha roppantom az jobb? És ha be is áztatom?

Maccsot hogyan szokás adni, egy héten hányszor? És az tulajdonképpen mire jó?

A napi abrak mellé minden alkalommal kaphat néhány szem almát-répát?


Előre is köszönöm aki veszi a fáradtságot és válaszol a kérdéseimre! Sajnos jelenleg nincs lehetőségem szakkönyvet olvasni ezzel kapcsolatban.


2013. jún. 19. 22:29
 1/8 anonim ***** válasza:
A széna az előtte lehet egész nap, hisz az a meghatározó az étrendjében. A napi 2x-i abrak is jó és a legjobb, ha már zabot etetsz vele akkor roppantva ( jobban emészti) és áztatva előtte kb. fél órát( szintén jobban emészti és nem marad poros). A zabból ennyi munka mellett lehet 2-2 fándli is, bár ez attól is függ mekkora helyen van vagy éppen kell- e híznia kicsit. Maccsot én úgy tudom elég egy héten egyszer. Ez az emésztését segíti, mert korpa és lenmag van benne, ami könnyen emészthető és kisebb esély van a kólikára. Én úgy szoktam, hogy 2-3 naponta adok nekik forrázott lenmagot az abrakba. Persze mindig adhatsz neki répát-almát, ha jól tudom gond nélkül megehet egy nap 2-3 kg répát és 1-2 kg almát ezzel nem ártasz neki, jó vitaminforrás és szintén jó az emésztésre.
2013. jún. 20. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Széna mindegy, lehet napi 2-3×, vagy lehet előtte folyton. Minimum 5 kg kell belőle/nap, és 1 kg takarmányszalma. Abrakot napi 3-5× etetjük (nálunk pl. 08-12-16), roppantva, törve vagy zúzva (könnyebben emészthető) és vizezve (ha már kikeverted, nem áll el sokáig, tehát ne akard napokra előre megcsinálni), ha csak 1-2× adod, akkor gyomorfalrepedésben elpusztulhat. Az abrakadag standarden 0,5-1 kg / 100 testtömegkilogramm (ez napi átlag 2,5-5 kg egy felnőtt, nagy lóra számolva, ezt osztod el 3-5 alkalomra, a ló rendkívül falánk az abrakra, és ha előtte van, addig eszi, míg bele nem hal, mivel hányni nem képes, hamarabb reped szét a gyomra [telt állapotban sem éri el a hasfalat], és hacsak nem a műtőasztalon reped fel, akkor nem nagyon lehet már rajta segíteni), a munkavégzés függvényében, ki fogod tapasztalni, a tiednek mennyi kell a heti 5×-i munka mellé, nyáron lehet kicsit több, télen kevesebb. A legjobb abrak a zab, közepes energia és fehérje tartalma alapján, de etethető árpa is, zúzottan érdemes adni, energiatartalma a zabnál magasabb. Legvégső esetben ott a kukorica, energiában a leggazdagabb, törve vagy darálva érdemes adni, nagy mennyiségben rengeteg betegséget okozhat, ezért vigyázni kell vele, illetve hizlal, és nagyon izzad is tőle a paci...

E mellé a lónak kell napi 40-70 liter víz.

A répa nagyszerű dolog, adhatsz sárgarépát, cukorrépát vagy takarmányrépát is neki. Segíti a béltartalom továbbhaladását, ezért jótékony hatású, így etetheted takarmánykiegészítőként, nem jutalomként (csak a két szép szeméért ne jutalmazd, mert elszemtelenedik, úgy veszi, neki ez alanyi jogon jár, és elkezd követelőzni, csipkedni vagy harapni). Tehát gyakorlatilag minden etetésnél tehetsz be neki 2-3 szálat, ha megengedheted magadnak.

Ha tartósan áll a ló, akkor kevesebb abrakot adj neki, több szénát, és esetleg adhatsz mellé forrázott lenmagot (a sima lenmag nem jó), ez síkosítja a beleket, ezért megelőzheti a bélsálpangás miatti kólikát. Ezt etetheted hasas, vagy frissen ellett lóval is. Lábadozó vagy frissen ellett lónak esetleg adhatsz korpát is, az is remek dolog, legkönnyebben a búzakorpa hozzáférhető.

Legyen a ló előtt nyalósó, majd ő eldönti, szüksége van-e rá.

Ásványi anyag és vitaminkiegészítőkben csak akkor gondolkozz, ha a ló igényli, ekkor jó egy teljes vérképet kérni, és azt a takarmánykiegészítőt adni neki, amire szüksége van, mert ha csak véletlenszerűen kísérletezel, arra a gatyád rámehet.

A cukor rendkívül tömény, megeszi, mert édes, de nem egészséges egyáltalán, sőt... A fogainak is csak árt, azt ne adj neki. Ha jutalmazni akarod, akkor lehet kapni gyógynövényes jutalomfalatokat, ha nincs megfelelő legelő, akkor ez minimális pótlásnak már jó.

2013. jún. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Egészet szorozd be kettővel, mert lovat egyedül nem tartunk, minimum egy póni kéne mellé (pl. shetland). Nagyon jó, ha melléjük van egy bő 1 hektáros legelőd, amin elmászkálgathatnak legalább napközben, és minden lóra egy minimum 4×4-es, vagy 5×5-ös boksz (hogy ha baj van, tudd őket boksznyugalomra "kárhoztatni").
2013. jún. 20. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ha nincs kint legelőn, akkor szénának mindig kell előtte lennie, bőven! Például amikor én egy hobbi lovat "bébiszittertem": egész este legelőn volt, reggel 1 fándli zab. Még délelőtt dolgoztam vele, majd utána kitettem legelőre, dél körül kapott egy kis zabot(a mennyiséget az határozta meg, hogy mennyi ideig legelt előtte, reggel milyen munkája volt és a nap folyamán még milyen munkája lesz), tegyük fel dél előtt egy laza idomító edzés, délután egy könnyű terepre viszem, akkor mehet neki 2 fándli zab. Vissza érek kiteszem legelőre, este felé 1 talicska széna és annyi. Amikor pedig nincs legelési lehetőség akkor minden "kiteszem legelő" helyett, beborítok neki 2 talicska szénát minimum. Fontos viszont még hogy ez is, mint minden, ló függő! Függ a ló korától, nemétől, magasságától, súlyától, vérmérsékletétől, munkájától stb.. Nyilván Egy 700kg-os, 170cm mar magas, herélt hidegvérűnek sokkal több takarmányra van szüksége, mint egy ugyanannyi munkát végző 400kg-os 155cm magas arab kancának.


A zab roppantva az igazi, beáztatni csak ha nagyon poros vagy a paci kehes. De egy teljesen egészséges lónak, az egyáltalán nem poros zabot is nyugodt szível beáztathatod, nem felesleges, de nem feltétlenül van rá szüksége.

Mi az állatorvosommal és 2 edzőmmel állítottuk össze a lovam takarmányát, persze de ő elég komoly versenyló. A machra nekem azt mondták hogy alig dolgozó, hobbi lónak felesleges pénzkidobás adni, csak a nagyon igénybe vett ló teljesítményének növelésére használatos, egyébként 1 héten 1x pihenőnap előtti estén kell megetetni vele, és enyhe hashajtós hatása is van olykor.


Nekem a lovam mindennapi takarmánya közé tartozik 2 vödör alma-répa kombó (néha esetleg még dinnye meg gyümölcsök amiket szeret), össze darabolva, meg mosva, imádja és tele van vitaminnal, nyugodtan lehet adni minden lónak. Én a "fő étkezések" között (reggeli munka után pl. de még a déli étkezés előtt, aztán dél után, de még az este előtt), szóval így napi 5x eszik. A zabjába egy kanál mézet és pár szem almát-répát(darabolva!) mindig kap, ez semelyik lónak nem árt, sőt nagyon hálásak lesznek érte. Mondjuk az enyémnek versenyló mivoltja miatt nem igen szabad sokat legelnie, ezért nagyon sok tápot, vitamint, táplálék kiegészítőt, lucernát, kukoricát kap. Egy hobbi ló takarmányozása ennél azért jóval egyszerűbb. Legeljen sokat, egy ló mindene a fű, és akkor alig kell valamit adni neki, hisz a fű helyettesítheti a szénát.


Ha 1. ló akkor én mindenképp kikérném egy szakember véleményét is azért(orvos, edző, esetleg kovács) aki látja a lovat, és eltudod neki mondani mit, hogyan, és mennyit fog menni a ló. Mert a túl sok takarmány épp olyan káros mint a nem elegendő takarmány!

2013. jún. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Hú, mindenkinek köszönöm a válaszokat, nem gondoltam volna hogy ilyen részletesen írtok majd! :O :)


A zabot áztatni csak meleg vízben szabad? Miért?

2013. jún. 21. 12:59
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Mi kútvízzel áztatjuk, ugye az elég hideg semmi baja nem lesz tőle főleg nyáron, télen is csak arra kell ügyelni, hogy ne fagyjon meg talán akkor praktikusabb melegen. Hamarabb megszívja magát meleggel, de nyugodtan adhatod hideggel is.
2013. jún. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Alkattól is függ van olyan amelyik füvön abrak nélkül is kövér rendszeres munka mellett, de van olyan is amelyik nehezen hasznosítja vagy nehezen hízik pl.: telivér
2013. jún. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek!
2013. jún. 22. 22:15

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!