Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ügetésbe -> hogyan?

Ügetésbe -> hogyan?

Figyelt kérdés

Kezdő lovas vagyok. A ló, amin tanulok, hajlamos szemétkedni velem, amikor ügetésbe akarom indítani, és nem értem, hogy azért-e, mert rosszul adom a segítségeket, vagy csak keménykedik.

Konkrétan azt csinálja, hogy amikor megpróbálom az ügetést (derék előrenyom, csizma zár) akkor a körkarám belseje felé kanyarodik, és nem nagyon akar visszamenni, úgy kell visszahúzni, hogy újra kijöjjön a kör szélére. Szerintem nem adom a segítségeket aszimmetrikusan, úgyhogy nem nagyon értem, hogy ez mitől lehet. És még azt is meg kell jegyeznem, hogy máskor is szokott önfejűsködni. (Pl. megáll, ha látja, hogy nyitva a boxa, meg volt már olyan, hogy bement a boxba, amíg a hátán voltam és ott mentünk el a boxa mellett :D - ne röhögjetek ki, még nagyon kezdő vagyok, érzi rajtam.)


Örülnék annak is, ha valaki leírná azt, hogy pontosan hogy kéne csinálnom ezt a segítségadást, a derék előrenyomása és a csizma zárása egyszerre történik? Vagy egymás után? Mekkora erővel zár a csizma, és melyik részét a lábamnak kell odazárni, csak a bokát vagy a teljes vádlit? Bocs, hogy ilyen részletességgel akarom tudni, de rá akarok jönni a hibámra.



2013. okt. 11. 14:50
1 2
 11/17 Valletta ***** válasza:

Ugyan az a kettő. :)

Nem lesz majd ilyen bonyolult a lovaglás, ha kialakul az érzés, hogy te kontrollálod a lovat, a kezeid és a csizmáid között lesz a ló, nem kell majd egyszerű dolgokon ennyit gondolkodni.

2013. okt. 12. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

"Ezt:

"Én úgy tanultam meg kanyarodni, hogyha mondjuk kifelé akarok menni balra a kör széle felé: (mondjuk) bal szár megtart, a jobb száron kicsit engedek, bal lábam a rendes helyén, jobb lábam pedig hátrébb.""


vagy ezt:

"Ti meg azt írjátok, hogyha ki akarom vezetni a kör szélére (mondjuk balra), akkor a belső csizmámmal toljam és a külső szárat megtartsam?""


Egy kicsit én is megkavarodtam: most akkor balra fordulatot akarsz tenni vagy a bal szárral (jelen esetben a külső?) akarod kivezetni? A kettő között az a különbség hogy fordulatkor elhajlítod a lovat a belső csizmád körül, a kivezetéskor nem fordulsz el, mert akkor neki mennél a falnak/kerítésnek (a profik ezt comra való engedésnek vagy féloldalazásnak hívják, de ebbe most ne menjünk bele). Jól írtad le a dolgot, de ez így száraz elmélet és igazán csak a gyakorlatban fogod kitapasztani hogy mennyi erőt használj a segítségekhez hogy abból fordulat vagy kivezetés a patanyomra legyen. Egyenlőre arra koncentrálj hogy a szélső patanyomon megmaradva el tudd indítani ügetésbe. A későbbiekben te is meg fogod tanulni a különböző patanyomfigurákat egy másik pályán (pl. kígyóvonal, kiskör, nagykör...), de csak azután ha már önállóan meg tudsz maradni egy patanyomon.


Valletta: értem hogy mire gondolsz és egyet is értek veled, de az én szótáramban a 'tolni' szó a babakocsira és a bevásárlókocsira vonatkozik xD Lovagláskor ez a szó nekem félreérthető, hiszen ahogy te is írtad, a ló az aki támaszkodik és a zabla után mozdul. Jelen esetben pedig a kérdező egy kezdő lovas, és még nincs olyan összhangban a (valószínűleg iskola-)lóval, hogy az támaszkodjon.

2013. okt. 12. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Értem már valamennyire. Én eddig arról nem tudtam, hogy "oldalra tolni" is lehet a lovat (mint mondtam, nagyon kezdő vagyok még), én azt hittem, hogy szabályosan balra (kifelé) kell egy kicsit fordulnom vele, és ahogy megy előre, ugye majd kiér a patanyomra... :)

Gondolom ez is megfelelő, a lényeg, hogy odaérjek.


Akkor még az ügetésbe való indításhoz térjünk légyszi vissza: én ezt úgy szoktam csinálni, hogy odazárom egy pillanatra a csizmát, aztán (nem egyszerre...) a derekammal "lökök", közben egy icipicit engedek a száron. Mivel sosem indul el azonnal, ezért a derékkal több (3-4) "lökést" kell szinte mindig csinálnom, és a csizmát is többször érintem...


Ezt jól csinálom így egyáltalán? A fő gondom, hogy nem tudom, hogy 1. amikor odaérintem a csizmát, azzal egyszerre kell-e lökni, 2. jól csinálom azt, hogy folyamatosan megismétlem, vagy ki kéne tartani ezeket a mozdulatokat? Pl ha a csizmát egyszer odatettem, akkor ott is tartsam, amíg elindul, vagy jó a folyamatos ismétlés?

2013. okt. 12. 17:04
 14/17 anonim ***** válasza:
A lovaglásról tudni kell, hogy nem úgy működik hogy megcsinálod a tanult mozdulatokat és mint egy gombnyomásra a ló elindul. Vagyis az ügetésbe indítás ne olyan legyen, hogy egyszercsak gondolsz egyet és hirtelen meglököd a derekaddal meg a csizmáddal. Először készítsd fel a lovat, hogy valami történni fog: élénkítsd a lépést, fogj rövidebb szárat (ha eddig hosszú száron ment), jelezz neki egy félfelvétellel. Ha ez megvan, utána nézz ki egy pontot: egy fa, bokor, vagy amit az oktatód mond (szegezd rá a szemeidet), ahová ha odaérsz onnantól fogva ügetni akarsz. Ezt a ló is észre fogja venni, hogy a lovasa valamit akar tőle és így könnyebben veszi az indítást, mintha hirtelen "derült égből villámcsapás" ügetést akarsz.
2013. okt. 12. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Ja igen, ez így jó elindításnak: "odazárom egy pillanatra a csizmát, aztán (nem egyszerre...) a derekammal "lökök", közben egy icipicit engedek a száron." Persze nem kell másodpercre pontosan egyszerre a derekaddal és a csizmáddal mozdulnod, a lényeg hogy a ló ebből megértse hogy mit akarsz.

Bocs, ezt még kihagytam az előző válaszomból :)

2013. okt. 12. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=0rEyeQEpBBE Ez egy egész jó oktató videó kezdőknek, bár a lánynak is még lenne mit tanulnia (ne tévesszen, meg vannak hibái neki is). Nem mondja a videóban, de az ügetés elindításánál látszik, hogy a ló nem azonnal indul el, hanem először csak élénkebb lépésre vált. Ez a ló már tudja hogy mit kell csinálnia és együttműködő is (nem úgy mint az iskolalovak többsége), ezért pár élénkebb lépés után szépen elindul.

Ennél jobb videót most nem találtam, de te is keresgélhetsz. Ha esetleg tudsz angolul, akkor sokkal több részletes és jobb minőségű oktatóvideót találhatsz.

2013. okt. 12. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszi hogy válaszoltok, kezd tisztulni a kép :) Ha valakinek van még válasza, szívesen fogadom, és fel fogok pontozni mindenkit...
2013. okt. 12. 22:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!