Kezdőoldal » Állatok » Lovak » 3 éves kancám lusta és hogyan...

Kriszten kérdése:

3 éves kancám lusta és hogyan tudnám megmozgatni anélkül, hogy elvenném a kedvét az egésztől? Ha tehetné éjjel-nappal csak legelne.

Figyelt kérdés

Olyan problémám van, hogy kaptunk egy 3 éves kancát lovagolható és kocsizható.Nálunk van 2 hónapja, természete nyugodt, de nem tudom el dönteni hogy bízik-e bennem vagy nem.Most értem el hogy a lábait szó nélkül adja(amint le rakom az első lábát már emeli a hátsót).Sunyít sokat de nem csipked meg keresi a társaságom. Ha szabadon van akkor követ ha éppen nem eszik ugyanis imád enni, igazi bélpoklos. Tünemény ha nem kell dolgoznia ugyanis ha el megyünk vele lovagolni akkor megy egy darabig aztán megáll és hisztizik mint egy gyerek, mert nem hajlandó tovább menni illetve húzza a lábait mintha elakarna aludni útközben ezáltal botladozik. Ha éppen szépen sétál(ennél még nem jutottunk nála többre)mindig dicsérem hogy ezzel is ösztönözzem.Futószáron sem hajlandó dolgozni inkább befordul elém és odajön hozzám.Vagy ha az ostorral csak rá segítek(nem ütöm meg)akkor megáll, a farával oda farol és rúgna.Nem hajlandó dolgozni lusta lett nagyon.Nem tudom hogyan lehetne megmozgatni.A zablát is nehezen tudjuk be rakni a szájába. Tudom hogy nem tisztel eléggé.

Be ismerem kezdők vagyunk mi szarvasmarhához vagyunk szokva és minden tapasztalatot amit szerzünk arra mi jöttünk rá.Volt gazdája nem messze lakik tőlünk és szerintünk úgy van vele, hogy túl adott a lovon és többet nem foglalkozik vele. Egyszer vitt el minket lovagolni a egy fél órára, azóta mi igyekszünk ki tapasztalni a dolgokat.Megakadtunk a lustaságánál és segítséget szeretnék kérni,hogyan tudnánk ezen változtatni.

Remélem a lényeget sikerült leírnom.


Válaszotokat előre is köszönöm!


2013. dec. 7. 20:49
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Ilyenkor futószáron vágj oda neki az ostorral,de érezze is.Ha rúg,akkor is,és hajtsad.Az a baj,hogy tudja h úgysem bántod,és kihasznál.Nem lehet,mert még jobban a fejedre nő.Terepen is,pálca.Megáll,pálca.vagy vidd ki egy mezőre és futószrazd le.Hogy tudja,h munka van.Nem kell félteni,nyugodtan csapj rá egy kettőt az ostorral.
2013. dec. 7. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A 3 éves ló még gyerek, egy csikó és szó sincs arról hogy lusta lenne. Az ellenszegülést is azért csinálja mert megteheti, mert senki sem szab gátat neki és mert abban a korban van, hogy most feszegeti a határait. Talán kegyetlenül hangzik, de ilyenkor igenis oda kell neki csapni, különösen ha rádfarol (most csak fenyeget, de idővel egyre rosszabb lesz).

Jobb ha felkeresel egy szakembert, akár úgy hogy ő megy ki hozzátok vagy ti viszitek oda a lovat egy időre.

2013. dec. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
70%
(Első vagyok) teljesen egyetértek az utolsóval.
2013. dec. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
90%
Nagyon jó példa arra, hogy miért ne vegyen tapasztalatlan lovas lovat, de főleg ne csikót. A lóval nem az a baj, hogy lusta, hanem hogy egyrészt konkrétan semmibe vesz titeket, másrészt egy hároméves csikó, ami jó, ha párszor ment életében nyereg alatt. Nem nagyon lehet tanácsot adni, hogy mit csináljatok, mert ez könyvnyi téma. Először is vegyétek meg A fiatal hátasló alapkiképzése c. könyvet, hogy valami fogalmatok legyen a dologról, majd kerítsetek egy olyan szakembert, vagy akár csak egy környékbeli jó (!) lovast, aki segítene nektek a lovat is és titeket is képezni. A lovas belovagló alá beadni nem megoldás, mert ha hazamegy, seperc alatt vissza fog állni a mostani állapot. Nem a ti hibátok, hogy nem értetek a lóhoz, ne érts félre, ez egy sport, egy szakma, amit ugyan úgy meg kell tanulni, mint a marhával való bánásmódot például, méghozzá olyantól, aki ért hozzá és ott van helyben és elmagyarázza nektek a dolgokat.
2013. dec. 7. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
91%

Le se csinálja, mi van, azért megy addig is, amíg megy, mert ő menni akar. Nem lusta, csak ő irányít, az van, amit ő akar. Le kell fektetni vele, hogy Te vagy az alfa, nem ő, mert különben a ló elkezdi átvenni a vezetést, és ez neked nem jó, mert idővel oda fajulhat a dolog, hogy odarúg egyet páros lábbal, ha épp zavarod a köreit, vagy beleharap a válladba, stb. Ha sunyít, azonnal vágd orron! Ha nem megy, hajts hozzá, had rúgjon, ne foglalkozz vele, rúgótávon kívülre küld, téged ne érjen el, és hajts hozzá, ne az legyen, amit ő kitalál, mert akkor elkezd dirigálni. Ha nem tisztel, akkor nem is bízik benned, hiszen ha nem te vagy a vezért kettőtök között, akkor senki sem vagy úgymond, oda küld, ahova akar, stb. Ne félj, hogy "bántsd": ha a csikó ménesben próbálgatja a határait, és elkezdi csipkedni a vezért, vagy kekeckedni vele, akkor az egyrészt olyat odaküld neki, hogy még másnap is szédül tőle, másrészt ha a csikó nem akar odébb menni, hát úgy kergeti körbe az egész ménes körül, hogy aztán eszébe nem jut a "lustálkodás", meg az "én nem, nincs kedvem" hozzáállás. Ennek a leszögezése a legfontosabb, de tudni kell, mikor mit csinálsz, az nem működik, hogy tegnap sunyított, ma jól elverem. Mindig azonnal legyen következménye, ha hülye, vagy szemtelen, és azonnal legyen meg a jutalom is, ha valamit jól csinál. Azért, mert ütemtelenül döcög előre, amerre épp lát, nem kell megdicsérni, mert ezt ő már tudja, ha be van lovagolva.

Hívjatok szakértőt, nem baj, ha nincs papírja, sőt, édesmindegy, hogy van, vagy nincs, tudása legyen, az a fontos. Olyan tudása, amit érdemes átadni, mert azt bárki mnodhatja, hogy persze-persze, értek én hozzá... Az a legjobb, ha szakirodalmat is átfutsz, mert így már lesz képed róla, ki ért hozzá, és ki tesz csak úgy.

2013. dec. 7. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az, hogy a lovad keresi a társaságod, meg úgy elvan veled, még nem jelenti azt, hogy tisztel. Ezért sunnyog, ezért fordul be, ezért rúgna, ezért hisztizik.

Ne hagyd rá ezeket, mert csak rosszabb lesz.

Bánj vele határozottan, és ha rád fordul fogd megkötőféket/kantárt azt olyat rúgj alá, hogy zörögjön. Ez így elég kegyetlennek hangzik, de a lovak sem simogatják egymást, amikor a rangsort elintézik. A domináns igen is fejezze ki a dominanciáját, vagyis neked kell az erősebbnek lenned.

Ne aggódj nem tudsz akkorát rúgni, mint egy másik ló, de azért a pacc megérzi és megfogja érteni a jelzést, hogy bizony átlépett egy bizonyos határt.


Ez van, ezt ha szerencséd van max 1 vagy 2 alkalommal kell eljátszani és nyugi lesz. A kajánál is, ne hagyd legelni, akkor egyen amikor te akarod, ne amikor ő. Más jelekre is oda kell figyelni, és a megfelelő mértékben reagálni kell rá. Lehet elég lesz csúnyán nézni és rászólni.

Ha kivívod a tiszteletet, akkor sokkal könnyebb és nyugisabb lesz az életetek.

2013. dec. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és azon vagyok, hogy keressek valakit a környékben aki segít. Tisztában vagyok vele,ő egy csikó mi meg kezdők és tudom hogy nem tisztel.De igyekszek mindent elkövetni,hogy ezen tudjak minél előbb változtatni.
2013. dec. 9. 13:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!