Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Elörehajtó csízmasegítség?

Elörehajtó csízmasegítség?

Figyelt kérdés
Hogyan kell helyesen csinálni? Oktatóm azt mondta, hogy tegyem oda a csízmám, meg, hogy úgymond nyomjam meg vele a ló oldalát. De erre nem akar gyorsabban menni, ügetésbe váltani meg egyenesen rémálom. Csak úgy reagál ha rúgok egyet. De nem akarom rugdosni! Ja és az a másik, hogy másoknak engedelmeskedik nyomásra is csak nekem nem. Lehet hogy amiatt van hogy nem tudtam kellö tekintélyt szerezni? Hogyan tudnám megtanítani neki, hogy én vagyok a fönök?
2014. aug. 16. 14:24
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A "ló használata" már a földön kezdődik. Ha a földön nem tisztel, nyeregből sem fog, ebben biztos lehetsz. Tehát amikor vezeted, nem vezethet ő téged, de az sem opció, hogy úgy kell vonszolnod, nem léphet rád, és így tovább. Nem sunyíthat a bokszában, vagy felszállásnál nem indulhat el amíg jelt nem kap... Stb. Apróságok, sokszor, figyeld a jeleit, a ló pontosan megmondja mindig, mit gondol rólad, vagy épp mit nem.

Rugdosni pedig nem szabad a lovat, nem csizmával hajtjuk előre, hanem vádlival. Ha nem reagál a csizmasegítségre, akor azonnal ott a pálca, ha erre reagál, simi. Ezt addig ismételjük, amíg össze nem köti a kettőt: ha nem megy a csizmára, pálca a vége, jobb, ha már csizmára reagál...

Másik dolog: minden segítség fokozatos! Úgy zárom oda a vádlim elsőre, hogy észre se vegye, és ahogy nem reagál, fokozatosan egyre erősebben. Amint reagál, a nyomás megszűnik, ez a jutalma. Rá fog jönni, hogy ha már kevesebbre elkezd dolgozni, akkor hamarabb meg fog szűnni a nyomás, a végén már lehelet segítségekre is dolgozik. PErsze ez iskolalovaknál nem ilyen egyszerű, emrt sokan átmennek rajtukegy nap, egyik ilyen, másik olyan, akarva, akaratlanul eltompulnak kicsit, az edző feladata, hogy azért szinten tartsa a lovat.

2014. aug. 16. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Kihagytam, természetesen egyetlen segítség sincsen önmagában: nincs olyan, hogy csizma-csizma-csizma, nem emgy a ló, lekeverek egyet pálcával. Csizma+testsúly, két csizma, két ülőcsontocska hajt előre, ha a ló nem veszi, akkor van pálca.
2014. aug. 16. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
És testsúlysegítséggel, hogy lehet elöre hajtani?
2014. aug. 16. 14:48
 4/10 A kérdező kommentje:
Amúgy köszi majd kipróbálom legközelebb:)
2014. aug. 16. 14:49
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tanították? Hú, pedig a testsúly nagyon fontos dolog. No kezdjük az elején. Tegyük fel, lép a ló. Érzed, hogy az egyik oldalon kicsit "megsüllyedsz", a lábad a hevederhez közelít. Ezzel az oldali hátsó lábával lép a ló éppen. Ha mindig "megnyomod" kicsit ezt az oldalt azonos oldali testsúllyal, akkor a ló lassulni kezd, majd végül megáll!

Ha az ellenkező oldali csizmát zárod oda, mint ahogy éppen lép, az enyhe fokozó segítség, ugyanis az ellentétes hátsó láb előremozdulását sürgeti (minden mozgás a hátsó lábakból indul meg optimális esetben).

Előrehajtó segítség esetén, egyenes vonalon egyformán terheled a két ülőcsontocskád, és lazán követed a ló mozgását. Ha kicsit megfeszíted a derekad, nem követed a mozgását, a ló lassulni fog, hozzáidomul ahhoz a tempóhoz, amit diktálsz. Ha ellenkezőleg, elkezded kitolni magad alól a lovat, és gyorsabb tempót veszel fel, mint amit ő felkínált, akkor ő is fokozni fog. Más jármódba váltásnál sokkal határozottabban, "erősebben" megtolod a lovat, előre, amivel egyidejűleg egyszerre rázársz hevederhelyen vádlival. Nagyon fontos, hogy ettől még nem belepattansz a nyeregbe, ha pattogsz a hátán, az fáj neki, az erre mutatott fokozás a fájdalom elől való menekülési reflex megnyilvánulása: ez minden esetben kerülendő, hiszen azt kéred tőle, hogy bízzon benned, és azt tegye, ami mondasz, ez összeférhetetlen azzal, hogy elmeneküljön előled.


Amúgy szakirodalom! Én csak ezt tudom ajánlani, hidd el, remek dolog. Egyből megmutatja, ha rossz helyen tanulsz, vagy, ga valamit az edződ nem tud jól elmagyarázni - van ilyen, hogy mindig így magyarázza, általában mindenki meg is érti, de te valahogy nem, mert nem a Te nyelveden szól hozzád úgymond.

2014. aug. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Más jármódba váltásnál* -> természetesen ügetésbe, lépésből, mivel a kérdésben erről volt szó. :)
2014. aug. 16. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha oktatóval lovagolsz, akkor azt kell csinálnod, amit ő mond. Csizmára csak úgy lehet érzékennyé tenni a lovat, ha a segítség erősségét soha nem növeljük, hanem pálcával egészítjük ki. Tehát zárod a lábad, megadod az esélyt a lónak, ha nem indul el, akkor pár másodperc múlva újra zárod a lábad és a pálcával megcsíped a csizmád mögött a segítséggel egyidőben. Ezt kell következetesen ismételgetni addig, amíg a ló nem indul meg csizmára. Általában pár ismétlés elegendő.
2014. aug. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azt is hozzátenném, hogy légy határozott, akard, amit kérsz lótól. Ha fejben nem vagy 100%-ig ott, akkor a ló ezt tudni fogja és a tojik rád. Ha ügetést kérsz tőle, akkor az legyen ügetés. Ahogy az egyik előző válaszadó is mondta, csípd meg a vállát, hogyha nem akarja teljesíteni a feladatot, ezt pontosan egyidejűleg tedd a csizmasegítséggel.
2014. aug. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Pluszban még: egyetértek az előző, részletes válaszolóval, nekem is úgy tanították, hogy csípő folyamatosan hajtja a lovat, nem úgy ülünk rajta, mint egy darab fa. Jármódváltásnál, a csípő hajt, csizma zár. Ha a ló nem kezd ügetni, csizma elvesz és szorosabban odazár, ha erre sem, akkor megint elvesz, szorosabban odazár, csípés pálcával és amint üget a ló, a csizma nyomása megszűnik, de nem esel szét, tartod magad, hajtod csípővel folyamatosan a lovat, különben megáll. Ha érzed, hogy lassul a tempó, akkor a csizma, megint finoman odazár. És határozottan mindent.
2014. aug. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ugyanúgy, ahogyan ügetésből vágtábaugratásnál, lépésből ügetésbe emelésnél is él a dolog: csak rendes, kontrollált lépésből lesz valamirevaló ügetés. Ha a ló elrongyol ügetésben, mint, ha a Kincsem Parkból jönne ügetőversenyről, abból az életben nem lesz értékelhető vágtamunka. Lépésből ügetésbe ugyanez érvényes: ha széthullott a ló, akkor nem forszírozom tovább, hogy márpedig ügessen, összeszedem magam, és a lovat megint, megteremtem az állapotot, előkészítem a lovat a feladatra, és úgy ugratom ügetésbe ismét.
2014. aug. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!