Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha egy ló ridegtartásban van...

Ha egy ló ridegtartásban van tartva, tényleg kevesebb az esély, hogy bekólikázzon?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a lényeg a takarmányozás és mozgatás, hogy a takarmány jó minőségű legyen, ne változtassuk meg hirtelen a mennyiséget, és a mozgatását se nagyon módosítsuk nagyobb mértékben.

De olvastam valahol, hogy ha egy ló ridegben van, erre kevesebb az esély.


És mindig azt olvasom, hogy műtét is lehet belőle, ha túl későn veszik észre. Mit jelent ez, hogy "túl későn"?



2014. szept. 13. 16:09
 1/4 A kérdező kommentje:
Az utolsó kérdést úgy értem, hogy hogyha pl. a lovon este "jön ki" a kólika, akkor ha d.u. 3-kor megy ki hozzá a gazdája, az nem lesz túl késő?
2014. szept. 13. 16:13
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát mondjuk a túl későn az relatív. A kólika nem egy fix betegség, hanem egy gyomor és/vagy béltáji fájdalom, amolyan tünetegyüttes, de a kiváltó ok bármi lehet.

A kólika esélye ridegben annyival kevesebb, hogy a ló tud mozogni, de ettől még nincs mindentől védve.


A túl későn dolog meg... Hát attól függ, mi a baj kiváltója. Ha túlzabálta magát abrakkal, és megrepedt a gyomorfala, akkor az a ló már reggel 9-re se lesz meg, nem, hoy délután 3-ra. Ha csak szorulása van, akkor még menthető a helyzet, de ugye itt is bele kell venni, hogy ha a ló fetreng, akkor bélcsavarodást okozhat magának, ami nála nem áll helyre magától, ugyebár.

Egyébként meg, ha a lovászok nem veszik észre/basznak szólni, amíg a gazda ki nem ér, az elég kínos.

2014. szept. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az már igencsak késő, de az is késő lehet már, ha csak egy óra múlva veszi észre. Helyzetfüggő, kólikafüggő, mert ha későb csípik el, magától nem lddik meg, késő a görcsoldó,a beöntés, későn kerül a ló a műtőbe... mindenesetre enyhén szólva nem ideális, ha egy lóra délután háromkor néznek rá először mondjuk reggel hat helyett.


A kólikázás esélyét annyiban csökkenti a ridegtartás, hogy állandóan tud mozogni a ló, nincs bezárva, állandóan tud legelni, kevésbé terheli meg a gyomrát mondjuk adott mennyiségű abrak, mint annak a lónak, ami egy kopasz karámból bekerül a boxba, kap egy tisztességes mennyiségű abrakot, kevés szénával, aztán ott álltó helyében kell megbírkóznia a dologgal, max hemperegni tud.

2014. szept. 13. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

kevesebb az esély, ez közelebb áll a ló természetes táplálkozásához, ott se állva eszik, hanem menet közben. a mozgás serkenti a bélműködést.


én régebben tartottam olyan ridegtartásban a lovam, ahol tényleg nagy helyen voltak beálló nélkül, több etetővel, sok ló együtt. mondjuk 3 karámban összesen volt 30-40 ló. abrakot kaptak, nem is keveset, sőt, túl sokat, mégis az 5 év alatt amíg ott voltam összesen 2x volt kólika, az egyik vemhes kancánál csikókólika, a másik pedig húgykólika, mindkettő műtét nélkül kiérkező orvos és sok sétáltatás segítségével elmúlt.


5 év 30-40 ló 2 kólika szerintem elég jó arány.

2014. szept. 14. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!