Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Otthon vagy bértartásban...

Leyyla9 kérdése:

Otthon vagy bértartásban olcsóbb/jobb tartani a lovamat?

Figyelt kérdés
A ló egy 15 éves Furioso-félvér.Most egy lovardában van tartva,de több ok miatt szeretnénk elhozni.Havonta 10 ezer forintot fizetünk a gazdának és még lovas iskolába is használja,azaz a ló pénzt keres neki.(Értelmes válaszokat várok)Előre is köszönöm.

2014. dec. 11. 20:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Én ugyan itthon tartom a lovamat, de hosszú távon bértartásban jobb. Ott ha megfelelő a hely akkor lovak között van, legelőre kiteszik, etetik, gondozzák, és a gazdának csak le kell lovagolnia vagy egyebek. De itthon etetni, takarítani, mozgatni kell. És ez iskola vagy munkahely mellett sokszor nehézkes. Én is iskolás vagyok még jelenleg és nagyon be kell osztani az időmet, amit persze nagyon szívesen teszek mert szeretem a lovamat, de mégis megfontolandó
2014. dec. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Havi tízből nemigen fogtok otthon kijönni. Felénk egy tízest csípnek le a bértartásból az istállók, ha használják a lovat, tehát még így is igen olcsón tartják nektek.


Otthon biztosan olcsóbb, viszont szerintem nem jobb. Én jobb szeretem, ha mindig van valaki a ló körül, én ezt otthon nem tudom biztosítani neki, ahogy a lótársakat sem, plusz szeretem a szabadnapjaimat, szeretek azért kijárni a lovamhoz, mert kedvem van (ami minden nap van), de nem azért, mert muszáj.

2014. dec. 11. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
1. válaszoló:én is suliba járok és a lovardába takarítom a helyt rendszeresen,szóval azzal nem lenne gond...köszi az értelmes választ!
2014. dec. 11. 20:54
 4/12 A kérdező kommentje:
2. válaszoló:Nem gondoltam hogy havi 10.000 forintból kijövünk... :)Max 20-30-ból.
2014. dec. 11. 20:58
 5/12 A kérdező kommentje:
Ja!És a második válaszolónak:Már 6 éve járunk ki a lovardába hetente 3-szor autóval,ami elég sokat fogyaszt.:) Úgy már nem 10.000 forint...
2014. dec. 11. 21:03
 6/12 sanyi26 ***** válasza:

Én otthon tartom a két lovamat és nagy átlagban kijön havi 15 ezer Ft/hó/ló. Ez úgy tudom kivitelezni, hogy nagyban (kamion tételben) rendelem a szálas takarmányt (közösen másik lovas barátommal), vagy magam hordom be lovas kocsival a földről, akitől megveszem a bebálázott takarmányt (így nem kell a szállításért fizetni és a lovak is mozognak egy kicsit). Természetesen betakarítás idején egyben veszem meg az egész évi adagot. Abrakolni én nem abrakolom őket, mert nem sokat dolgoznak és kis lucernán, korlátlan szénán és napi 3-3 kg répával nagyon jól néznek ki (max. télen kapnak mutatóban egy kis abrakot).

Amit tudomásul kell venni, hogy otthon tartott lovak mellett, nincs szabi, betegség, ünnep, másnaposság és még sorolhatnám, minden nap etetni, trágyázni, itatni kell, ha 80 km/h szél van, szakadó esővel akkor is. Ahogy írta valaki, hogy „ha kedvem van”, na ez ha otthon van a ló, akkor időnként át megy muszájba.

Ugye alapszabály, hogy lovat nem tartunk egyedül. Bár kibírja a szerencsétlen, mert kénytelen, de nagyon nem jó élet neki ha egyedül van és ha valaki egy kicsit is szeretni a lovát, akkor jó életet szeretne neki biztosítani, tehát erre is gondolni kell. Továbbá a lónak kell istálló, karám, takarmány tároló…

Valaki írta, hogy jobb a bértatás, mert mindig valaki van a lovakkal. Ezzel nem teljesen értek egyet több okból kifolyólag is. Először is éjszaka pont úgy nem néz a lovakra senki (tisztelet a kivételnek), bértatásban sem és otthon sem, mert a lovász is úgy ledöglik aludni éjszaka, mint a huzat. Én naponta minimum kétszer (reggel, este) látom a lovaimat, szerintem legtöbb lovardában ugyan ez a helyzet, reggel etetnek, este etetnek, a többi időben, jobb esetben kint van a karámban a ló, rosszabb esetben boxban álldogál. Szintén a bértatás ellen szól az én világomban, hogy ha én etetem őket, akkor biztos, hogy nem fog kapni berohadt, penészes szénát/lucernát. Bértatásban ebben nem lennék olyan biztos, hogy nem dobják oda elé a kicsikét elázott, picikét penészes takarmányt (mondjuk ilyen téren nem belőlem kell kiindulni, mert nagyon bizalmatlan vagyok és ezzel együtt nagyon igényes a lovak kajájára), valamint látom, hogy mennyit ivott, mennyit és milyet trágyázott, stb.

Ízlések és pofonok vagy pénztárca függő, de nekem nem érne meg havi 10 ezer forintot, hogy iskola lóként „üzemeljen” a lovam és tanulók „pattogjanak” a hátán.

Összességében a bértatás sokkal kényelmesebb, sokkal drágább, míg az otthon tartás olcsóbb, sokat kell dolgozni velük de én nyugodtabb vagyok mintha bérben lennének.

2014. dec. 12. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

No azèrt az is tèvedès, hogy olcsóbb, mert számold bele a legelő, istálló stb akár milliós árát, amit bèrtartásban megkapsz. Pl èn 30èrt tartom, de multkor csináltak homokos pályát, csak az volt fèl milka, pedig semmi extra, csak kis földmunka, szegèly ès homok szállìtás.

Egy ló esetèn nem èri meg otthon tartani, olyan többnèl fognak èrtelmes időn belül kifizetődni a beruházások.

2014. dec. 12. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ott, ahol én tartom, valamennyire szem előtt van a ló. Biztosan hamarabb észreveszik, ha kókadt, vagy ha lefekszik, mint én, aki mondjuk reggel héttől délután ötig nem látnám. Hogy milyen szálast kap, azt is látom majd minden nap. Van pálya, fedeles, itthon még ha nagyob területem lenne is szenvednék az időjárás és a talaj miatt, mert hát láttuk be, nem csak azért tartom, hogy nézegessem. Volt olyan időszak, mikor én láttam el munka mellett, voltak nehéz pillanatok.
2014. dec. 12. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Azt még hozzáteszem,hogy a gazda az reggel 7-kor elmegy dolgozni,és este 6-7 óra körül ér haza.És addig egyedül vannak a lovak. :/
2014. dec. 12. 11:05
 10/12 anonim ***** válasza:

Szóval nyúzzák a lovat, a kezdő gyerekek szét verik a hátát és még fizetsz is érte?:D Felénk is csinálták ezt a bértartott lovakkal. Napi 8-10 órát köröztek...El is lettek víve innen (majd az idióta gazda inkább eladta ennek a nyomor telepnek őket...jóformán rabszolgának).

Így van, otthon tartás legelővel, tárolókkal, istállóval (bár ez nem létfontosság fél rideg esetén), tényleg lehet milliós költség, ha rossz helyen laksz (lásd nyugat vagy Pest környéke, drága telkek) vagy épp ostoba az illető.

Jártam olyan helyen, ahol a tömény penészes körbálákat lökték a lovak elé...vagy ahol a berohadt lucerna bálát adták nekik. Sorolhatnám...Vannak jó helyek az tény, de ha valahol ott dolgozol (és nem 4-5 helyen dolgoztam már), akkor meglátod, hogy miket csinálnak és miken spórolnak az ahhoz képest mérhetetlenül drága bértartáson.

Én az otthon tartás híve vagyok megfelelő körülményekkel persze. Igaz, hogy én melózok ezzel is, de mivel a lovakkal/lovakból élek nem fáradság és tényleg azt kapják és annyit ami jár és kell.

Persze a sok úri lovasnak jobb, ha már az eleve nyergelt lovukra csak felcuppannak egy órára aztán visszadobják valamelyik csicskásnak, hogy sétáltassa le...

2014. dec. 12. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!