Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyire fontos a szemes...

Mennyire fontos a szemes takarmány?

Figyelt kérdés
Nem lovagolom minden nap, tehát mondhatni rendszertelenül lovagolom amikor időm engedi akkor ülök rá, alapból kicsit pörgős ló 17 éves. Télen kapott csak eddig szemes takarmányt de most úgy vettem észre hogy a tél kicsit meg viselte. Nem csont és bőr a bordái sincsenek ki de a farából kicsit fogyott. Mostanában kb. minden másnap lovagolunk. Fogai rendben vannak! Továbbra is adjam neki a zabot és lehet hogy úgy jobban szinten tudom tartani?

2015. márc. 29. 10:44
 1/9 anonim ***** válasza:

Alapvetően a mai világban elfelejtik az emberek, hogy a ló eredetileg nem magevő. Egy egészséges, jó kondiban lévő, ad libitum szénával ellátott és/vagy legelőn tartott egyednek nem kell semmi plusz (se zab, se táp).

A zabtól egyébként is csak pörög, attól se nem fog hízni, se semmi mást csinálni. Amúgy is pörgős lónak felesleges adni.

Adhatsz neki árpát, annak tényleg van értelme. Ugyanúgy kinyeri belőle a kellő energiát, de nem pörög annyira.

Szénázd folyamatosan, ha még nem volt add neki a féreghajtót és össze kell szedje magát.

Ha mégsem, akkor doki. Fogait is meglehet nézni, hátha emiatt fogyott.

2015. márc. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Az árpád hogy kell etetni? Áztatva? vagy elég csak vizezni? A fogai rendben vannak :) Féreghajtót pedig a jövőhéten hoznak elméletileg
2015. márc. 29. 15:56
 3/9 anonim ***** válasza:

Végre egy kérdés, ahol teljesen egyetértek az előttem szólóval.

Ad libitum széna, egy 17 éves lónak már amúgy is illik, a zab pedig teljesen hülye ötlet! Táp, vagy árpa lesz a megoldás.


Az árpát csak és kizárólag áztatva (órákig) szabad adni, vagy roppantva (esetleg darálva) és vizezve. Sokkal jobban bedagad, sokkal több vizet vesz fel, mint a zab. Én mondjuk zabbal felesben adom a lovaimnak, mert a zabnak is van azért előnye (pl a fokozott nyáltermelés, amit okoz).


Illetve ilyen korban szőrváltáskor esetleg kaphat kiegészítőket, és sok gyümölcsöt/zöldséget.

2015. márc. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Meg ne bántódj a "hülye ötlet"-re, kicsit rosszul fogalmaztam, inkább legyen úgy, hogy az árpa jobb választás szerintem is!
2015. márc. 29. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
Ha nincs rendszeresen lovagolva teljesen felesleges a zab, csak a fölös energia halmozódik tőle. Én még a rendszeresen lovagolt,munkában tartott lónak is feleslegesnek tartom, mivel kövérebb nem lesz tőle.
2015. márc. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez azért nem teljesen így van, fura dolog ez a zab, hizlalni lovat nem lehet vele, de egy rendszeresen munkába fogott lónál nem felesleges, vedd el egy távló, vagy ugróló, vagy ügető, vagy egyéb komoly munkát végző ló zab adagját és nézd meg hogy fog kinézni, azonnal összeszakad.


szóval sovány lóból zabbal nem lesz kövér, de normál lóból munka mellett zab nélkül simán lesz sovány, míg zabbal tartja a súlyát.

2015. márc. 29. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Félre értés ne essen a ló nem sovány! Csak a farából hiányzik egy kicsi. Árpát csak darálva vagy roppantva? Mert van itthon egy kevés de sajnos egyiket sem tudom egyenlőre megoldani . Simán áztatva nem ajánlatos? És a kukorica? Az árpától vagy kukoricától nem lesz menőseb?
2015. ápr. 1. 09:30
 8/9 anonim ***** válasza:

ha nem tudod roppantani, vagy darálni, akkor áztatva is jó, de akkor tényleg sokáig kell áztatni, hogy megpuhuljon a külső burka! tehát a legjobb, ha abrakoláskor már beáztatod a következő abrakolásra szánt adagot és így fél napig ázik.


kukoricától, árpától nem lesz menősebb, mint a zabtól. más az energia felhasználás, más az energia tartalom, próbáld ki nyugodtan, majd meglátod, eleve lova válogatja, hogy mire hogy reagálnak.


a kukoricával pedig nagyon vigyázni kell a magas fehérje tartalma miatt, tényleg csak fokozatosan szabad adni, ha nincs hozzászokva akár komoly következményei is lehetnek (patairha gyulladás). egyébként az inkább télre való, magas a fűtő értéke, de csak zsírosítja a lovat, én tavasztól azt nem adnék. persze ha van otthon és el akarod etetni, akkor lehet, de csak fokozatosan és ne sokat!

2015. ápr. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Utolsó: Nagyon köszönöm a segítséget ! Egyébként tavaly is hasonlóan voltunk , mikor el kezdett legelni akkor viszont szépen vissza jött az a kicsi na meg a plusz is jött :) Az árpát ki fogom próbálni
2015. ápr. 1. 17:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!