Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kancát lehet valahogy ivartala...

Kancát lehet valahogy ivartalaníttatni? Vagy kanca és mén együtt tartása hogyan ebben az esetben?

Figyelt kérdés
Két fedezőmén lovam volt eddig, de az egyiket sajnos el kellett altatni nemrégiben :( Vettem azóta egy új lovat (pontosabban mentettem, rossz helyről van), egy ango-arab kancát, amit két csődör mellé nem akartam hazahozni, ezért bértartásban van, de most haza szeretném hozni, mert egyedül lova tartani nem szeretnék. A ménem viszont fedezőmén, nemrég volt a ménvizsgája. Szóval ki nem heréltethetem, de akkor hogy tarthatnám együtt ezzel a kancával? Kanca lovat nem lehet ivartalaníttatni valahogy (pénz nem akadály, nem érdekel ha drága)? Csikót még véletlenül se akarok...

2017. aug. 10. 20:30
 1/5 A kérdező kommentje:
A kanca még csak 3 éves, nyers, a csődör meg egy karakán paci, hozzáértő kell mellé. Rám hallgat, de mivel van mellettük lovász is, rá már nem biztos...
2017. aug. 10. 20:33
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehet ugyan, de itthon nem jellemző. Az ivartalanítás minden faj esetében komoly hasi műtétet jelent, illetve háznál nem is nagyon elvégezhető, állatkórházat kell felkeresned hozzá.

Amennyire tudom, főleg kockázatos esetekben szokták megcsinálni, pl. daganat esetén.


Közben googléztam neked egy sort, egy ilyet találtam:


"- Elég valószínűtlen, hogy egy ilyen beavatkozás helyben, a ló tartási helyén elvégezhető lenne. Egy ilyen műtét esetében mindenképpen javasolt és indokolt az állatkórházi elhelyezés.

- Sokkal egyszerűbb, olcsóbb és kockázatmentesebb egy mén herélése, mint egy kanca ivartalanítása. Bármilyen nőivarú állat ivartalanítása komoly hasi műtét. Egy herélés sem veszélytelen, de kisebb a kockázata és a ló sokkal hamarabb felépül belőle.

- És persze nem véletlen, hogy általában (hazánkban és világszerte is) a tenyésztésbe be nem vont méneket herélik és nem pedig a kancákat ivartalanítják. Éppen ezért a méntartó felelősségének tekinthető, hogy gondoskodjon a különféle „balesetek” elkerüléséről. Gondolok itt a nem kívánt csikókra, illetve arra is, hogy a mén a sárló kancát hajtva magában, más lovakban, emberekben, illetve berendezésekben is kárt tehet.


Két méncsikó felnevelése után én is nagy dilemma előtt álltam, mikor arról kellett dönteni, hogy meghagyjuk-e a megtartott csikónkat ménnek. És bár magam sem akartam ezt korábban elhinni, bizony a ló és a magunk életét is egyszerűbbé, kellemesebbé tesszük, ha a tenyésztésbe bevonni nem kívánt mént heréltetjük.

De ha az ilyen szubjektív szempontokat figyelmen kívül is hagyjuk, a költségeket, kockázatokat és a felépülés időtartamát is figyelembe véve én szívem szerint lebeszélném a kanca ivartalanításáról."


Én a helyedben megkeresném az állatorvost, aki a lovakat ismeri, hogy segítsen megfelelő kórházat találni, ill. szakembert, akivel egyeztethetsz az alternatívákról.

2017. aug. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Meg lehet ezt azért oldani egyszerűbben is. Mondjuk anyagilag kicsit megterhelő (bár gondolom az ivartalanítás se 2 forint). Annyi, hogy mindent úgy kell átalakítani, hogy külön tudd szedni őket. Külön karám, külön boksz stb. Nyilván nem olyan jó nekik, mintha teljesen együtt lenének tartva, de jobb mintha egyedül lennének. Mondjuk méntől függ egyébként, nálam volt olyan mén, amelyik a működő villanypásztoron is áttört a kancához. De egy próbát megér. Plusz nyilván ha a kanca sárlik, akkor maradjon az istállóban, vagy minél távolabb a méntől. Ha meg sajnos mégis megvan a baleset, akkor undorító csúnya dolog, de vetéltetés állatorvossal.
2017. aug. 11. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Igazából én is csak végső megoldásként gondolkoztam az ivartalnításán, mert nem akarom ilyen "traumáknak" kitenni, mikor előző helyén éheztetve volt és lehet verték is :( Ehhez képest annyira szeretetre méltó, kedves kanca, az sem utolsó szempont, hogy a gyerekeimet is szereti, nem szeretném bántani még ha nem is számítana annak. Megpróbálkozom a második megoldással, bár nem szeretném ha csődört 5 percenként orrba kéne vágni ha sárlik a kanca, meg hát átugorhatná a villanypásztort, ha nagyon akarná, 2 métert lovas nélkül átvisz ha akar (jó ugró). Mondjuk a csikót biztos el tudnám adni az apja miatt (ritka fajta + nagyon jó származási csődör, az apja nagyon híres ló), de nem akarok zugcsikókat gyártani.
2017. aug. 11. 09:47
 5/5 anonim ***** válasza:
Hát nem lenne zugcsikó, adsz magadnak fedjegyet, ha már megvan a baj, de nyilván jobb lenne, ha nem lenne ilyen baleset. Nehéz ügy, igazából sok múlik a ménen is. Első körben én mindenképp felhívnám a kórházat (egy kancát úgyis be kell vinni ilyen műtéthez), és tőlük érdeklődnék, hogy minél átfogóbb képet kapjak, hogy ez hogy működik/működhet, és mivel jár(hat), mert ezek nélkül nem lehet felelős döntést hozni.
2017. aug. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!