Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Vemhesség? Mire figyeljek?

Vemhesség? Mire figyeljek?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Viszonylag régen foglalkozom lovakkal, viszont a kancák valahogy kimaradtak nekem, mindig herélteket lovagoltam. Most úgy hozta a sors, hogy egy kancával dolgozhatok együtt, aki nagy valószínűséggel vemhes. Szinte semmit nem tudok a vemhességről és próbáltam utánaolvasni, de részletesen sehol nem írja le. Meddig lovagolhatom majd, hanyadik hónapig, mire figyeljek esetleg a vemhessége alatt? Ha a csikó megszületik, körülbelül meddig maradhat az anyával? És mikortól kezdhetem újra lovagolni? (Csikóval lovaglás? Mikortól?) Ha van 5 szabad perced és otthon vagy a témában segíts nekem kérlek, nagyon sokat jelent minden apróság!

2017. aug. 28. 22:34
 1/7 anonim ***** válasza:
66%

Szia!

Én is lovagoltam annó egy vemhes kancát. Az ellés előtt 1 héttel vettem ki a munkából. Addig dolgozott, persze az utolsó hónapokban mérsékelten, lightosan. Azt szokták mondani, hogyha rendszeresen eleget mozog a kanca könnyebb lesz az ellés. Nálunk ez be is jött szerintem, semmi probléma nem volt, hamar lezajlott. Mikor megellett rögtön utána elkezdtünk a csikóval is meg a kancával is foglalkozni, hogy hozzá szokjon . 2 nap után vittük ki legelni őket , és azt hiszem 1,5 hét után elkezdtük visszaszoktatni a munkába. Először csak lépés, majd fokozatosan növeltük az időtartamot és az intenzitást. a csikó kb 1-2 hónapig ott volt amíg az anyja dolgozott, utána a boxban várta meg.Ha valamire kíváncsi vagy , kérdezz nyugodtan.

2017. aug. 29. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mi is ugyanígy dolgozunk a kancákkal mint az előző. Annyi különbséggel, hogy 2 hetes kortól elkezdjük a csikókat szoktatni arra, hogy amíg az anyja dolgozik, ő a boxban vár. Eleinte csak pár percet, majd fokozatosan fél- egy órát. Terepre választási koráig vinni szoktuk.

A kanca eleinte sokat nyerít, nyugtalan, sokszor idegesebb, mint a csikó, de egy-két hét alatt megszokja a csikó nélküli munkát. A csikóval együtt lovagolt kanca viszont sose figyel rendesen, mindig a csikót keresi. Ha ez neked nem gond, és a többi lovast se zavrja a pályán rohangáló csikó, akkor engedd ki a csikót is, az a jó ha mozoghat és levegőn van. Feltételezve azt, hogy a pálya zárt és biztonságos, ha tele van kacatokkal, vagy a csikó be tud menni a pályáról rendetlenkedni, akkor jobb ha mégis beszoktatod a boxba.

2017. aug. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Lenne még pár kérdésem: Az étrendjén módosítsak valamit? Esetleg vigyek neki többször pár kg almát, répát? Vagy nem szükséges? És az első válaszoló írta, hogy rendszeresen legyen mozgatva. Suliidőben általában hetente 1× lovagolom 1-1,5 órát, de azt intenzíven. Tanulunk új dolgokat, és sokat vágtázunk ugyanis mindkettőnknek szenvedélye a rohanás...:) Valamint hetente 1-2× földről munkát végzünk, most ezt szeretném tökéletesíteni nála. Ez így elég, vagy esetleg még többször kellene kijárnom?
2017. aug. 29. 10:50
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Heti egyszeri mozgatás lószar esti fénnyel. Ki kéne járni többször egy héten, és kevésbé intenzív munkával lemozgatni. Attól is függ, legelőn van-e, vagy karámban, de ellés előtt egy 2-3 hónappal már illik csökkenteni a munkát. Persze, utolsó hónapban is ki lehet járni sétaterepezni, de csak ésszel.
2017. aug. 29. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Heti 2× földről munka, 1× lovaglás. Földről ugyanúgy lemozgatom. Köszönöm a választ!
2017. aug. 29. 11:24
 6/7 anonim ***** válasza:

A heti egyszer, de akkor ami a csövön kifér eleve nem egy ideális mozgatási metódus,sőt. Heti 5-6szor kéne mozgatni.


Nálunk is az utolsó napig "dolgozott" a kanca, az utolsó kb két hétben már csak terepen vezetve sétált, vagy futószáron egy keveset, de addig lovagoltam. Kb fél óra alatt ellett.


Csikót két napos korától szoktattam, hogy adja a lábát, három napos korától a vezethetőséget is elkezdtük, meg a kötőfékhez szoktatást persze. Ugyanezen a napon elkezdtem ápolgatni is, csak úgy felületesen egy sima szőrkefével, hogy szokja. Patát csak az után kapartam, hogy magától lekopott az a rugalmas, gyökérszerű képződmény róla. Addig csak emelgettem, ha nem hisztizett (nagyon), letettem.


A kancát kb két hétre rá kezdtem lovagolni, de előtte kézen mér pár napot dolgozott, néztem, mennyire tud rám is figyelni (az első két napban nagyjából semennyire, de akkor nem is háborgattam, csak amíg kivezettem őket a bokszból).

Eleinte a csikó is ott volt, minket nem zavart sose, de aztán szép lassan megszoktattam, hogy ő a bokszban van addig.


Fél éves korában lett leválasztva, kb 6,5 hónaposan

2017. aug. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Almát ne! A túl sok alma nem jó a lónak, megérzi, de utána ne csodálkozz, ha beteg lesz (úgy emlékszem a patájától megy). Lehet kapni vemhes illetve csikós kancáknak való tápot, kiegészítőt. Amúgy ha nem biztos a vemhesség, érdemes ultrahangot csináltatok dokival.

Mi az elején kíméltük mindig, mert ki lehet garancia belőle a csikót. Aztán már normálisan dolgozott, utolsó 1-2 hónap megint könnyebb munka.

Amúgy érdemesebb lenne rendszeresebben mozgatni, heti 2-3 alkalom lovaglás és mellette földi munka.

2017. aug. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!