Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Létezik olyan, hogy macska...

Létezik olyan, hogy macska depresszió? Hogy segítsünk?

Figyelt kérdés

Kedves Cicások!

Van nekünk egy nagyon okos, toleráns 11+ éves macskánk, ivartalanított kandúr. A költözéstől kezdve a házfelújításig mindenhez jól alkalmazkodik. Annyira megértjük egymást a macskával, hogy egymásra nézünk és tudjuk, mit szeretne a másik.

Júliusban örökbe fogadtunk egy másik cicát. Kényszer megoldás volt, el akarták altatni és segíteni akartunk. Az összeszoktatás visszagondolva egész jól sikerült. Idős cicánk jól vette az akadályokat. Legalábbis úgy tűnt. Eleinte azért meg volt zavarodva, nem értette mi ez a másik macska. De három héten belül elértük azt, hogy egyedül hagyhattuk őket napközben és este is együtt aludtak. A fiatalabb, nemrég befogadott cica elég erőszakos, domináns és kissé aktív, ivartalanított nőstény. Olyan, mint idősebb cicánk fiatalabb kiadásban viselkedésben.

Hazudnék, ha azt mondanám, nincsenek vagy nem voltak verekedések. Volt, hogy vízzel kellett őket leválasztani egymásról, annyira bedurvultak. Egymás előtt esznek, isznak már. Igazából, ha kell egymás tányérjából is esznek. Igyekszünk mindkét macskával egyenlően bánni, sőt, az idősebbel még jobban, mint eddig. Szeretett cicánk már régebben sem mozgott annyit, és a játék iránt is hamar elveszti érdeklődését, de ez így volt régen is.

Pénteken elkezdődött a probléma, bár előtte is láttuk, hogy idős macskánk többet alszik, de azért fiatalkával futkározott, verekedtek, játszottak.

Pénteken már állatorvoshoz vittük. Egy szokásos macskahányás után nagyon furán viselkedett. Lelassult, csak nézett maga elé a parkettára. Nem nézett a szemembe, ahogy szokott. És aznap csak reggel evett, az eset pedig 16 óra előtt volt. Azonnal vittük dokihoz, aki mindent rendben talált. Vért is vettek. Magasabb volt a cukra. De ezt azzal magyarázta a doki, hogy stresszhelyzetben ez előfordul.

Hétvégére azért egészen olyan volt, mint régen. Még játszott is. Nagyon örültem, meg is nyugodtam. Ma, hétfőn, újra valami furcsa vele. Amikor hazajöttem munkából, nem kérte az ételt, nem jött elém. Próbáltam etetni (jutalomfalat és az imádott sajt se kellett). Inkább alszik. Olyanokat is megenged, amit eddig sose (hasát simogatni). Nem dorombol már annyit, nem néz értelmes szemével annyira. Látom rajta az "élet fáradalmát" és iszonyú bűntudatom van, hogy lehet a másik macska miatt bedepizett. Lehet azzal, hogy befogadtuk a másikat, elcsesztem a nyugdíjas éveit? Nem érdekli semmi, a játék se, le van lassulva és bazira aggódom. Néha, amikor megrázza a bundáját, úgy látom, mintha elveszítené az egyensúlyát, de azért nem esik el. Mindig velem aludt az ágyban, most kinn alszik, igaz a másik cicával egy szobában, de mégis külön. Néha ül és néz a semmibe, mereng. Ez régen is jellemző volt, de ez most valahogy más.

Nagyon rossz, hogy nem tudjuk, hány éves pontosan. Lehet 11, de lehet 15 is.

Hogy segítsek neki? Van valami, amivel jobb lenne a kedve? Vagy ez az öregség?

Próbáljam ki a Feliway Classicot? Menjek tovább esetleg a cukor vonalon? Van, aki azt mondja, túlságosan figyelek rá. De egyszerűen én látom, hogy valami nagyon negatív változás elkezdődött. És a legrosszabb, hogy nem tudom, amikor nem vagyunk itthon, nem történik-e esetleg olyan verekedés, ami miatt fáj valamije?

Van, akinek van bármilyen tapasztalata? Vagy tanácsa?

Köszönöm!



#macska #segitswg
2021. okt. 19. 22:36
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
46%
Szerintem csak simán az öregség miatt van. De annyira aranyos volt ez a szöveg, hogy ennyire aggódsz érte, hogy ennyire szereted (én is imádom a sajátomat).
2021. okt. 19. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
57%

Nem szabad mindenféle idegen macsekot behozni a saját falkádba. Ezt a macska óriási stresszként éli meg, kivéve ha párt alkothatnak. A depressziót te nem fogod észrevenni mert a macskák ügyesen titkolják de a betegséget amit ez okoz azt már igen.

Egyébként a három éves kandúrom így pusztult el most egy hete, lefososodott majd megfázott és csontra lefogyott hogy eldőlt a saját súlya alatt. Nem tudtuk megmenteni semmivel. Most a macska anyja depis hogy elvesztette, keresi állandóan és szomorúan gubbaszt. Egyébként én is hogy ilyen hülye voltam.

2021. okt. 19. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Feliwayből pont nem a classic kellene, úgy tudom van a friends ami ide illik. Én bevetném, nem veszítesz vele semmit.
2021. okt. 19. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Esetleg amíg nem vagytok otthon ne hagyjátok őket egy légtérben és nézd meg változik-e. De egy 15 éves cicánál normális hogy "belassul" nálunk van rgy kb 11 éves cica, néha játszik de már nem nagyon érdekli, főleg inkább alszik, meg azért menekül a porszívó elől. Másik állatorvossal is meg lehet próbálkozni, de ha mindenki azt mondja semmi baja akkor nem tehetsz többet. A leírtak alapján szerintem nem a kiscica miatt van, mert akkor mindig így viselkedne. Próbáld visszaszoktatni az ágyba magad mellé hátha megnyugszik tőle. Nekem a pizsamámat szereti a mai napig nyalogatni, ha szomorú a cica akkor megengedem neki és visszaszokik mellém mint régen. De az idős cicák egy bizonyos kor felett kb egész nap alszanak (bár a fiatal cicák is sokat alszanak, ez tagadhatatlan)
2021. okt. 19. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Azt írod látta orvos, nyilván kitapintotta volna... szóval kaki van? Másik miatt nem jár az alomra (pl. megijesztette a másik, vagy kitúrta) és visszaszorítja? A pocaksimi utalhat erre.
2021. okt. 19. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem érdemes lenne különválasztani a kettőt, ha lehetséges, a kisöregnek is lenne egy szobája, meg a fiatalkának is, hátha kevesebb stressz éri ezáltal és kicsit megnyugszik a lelke. De sajnos elképzelhető az is, hogy megöregedett és már ezt a stresszt nem viseli el, lehet lassan el kell engedi... Mindenesetre próbáld nyugodtabbá tenni a napjait, ha lehetséges.
2021. okt. 19. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
91%

Próbálj meg vele aludni.


A mi cicánk annyira megsértődött, amikor befogadtunk egy kiscicát, hogy 2-3 hónapon keresztül nem volt hajlandó bent aludni a házban. Pedig addig mindig bent aludt. Felfújta magát, ha meg akartam simogatni. Vérig volt sértve. Akkor is, ha a kiscica a közelben se volt, nem akart megbocsájtani. Nem tudtam ölbe venni, pedig olyan bújós volt, mert kimeresztette a karmait és addig kapálózott, amíg le nem raktam. Néhány hét után megelégeltem ezt a hisztit és erőszakkal beraktam a fotelbe az ölemben és megnéztünk egy filmet. Menekült volna, de nem engedtem, simogattam végig. Nagy nehezen megnyugodott, de a film végén megint kikéredzkedett. Másnap kora reggel felébresztett nagy nyávogva az ajtó előtt ült és amikor kinyitottam, ott várt egy ajándék: egy döglött cickány. Egy hét múlva kaptam még egyet.:D Tudni kell, hogy akkor 1,5 éve fogadtuk be, olyan 7,5 éves lehetett, előtte gazdátlan cica volt, a szomszéd etette. De annyira csak a száraz tápot szerette, hogy az állatorvos azt mondta rá, na még egy drogos macska. Mert kb. undorral elfordult, ha nyers húst adtam neki. Már 5 éve a mi cicánk, ez alatt az 5 év alatt ez a 2 alkalom volt, hogy cickányt kaptam tőle. Szóval így bocsájtott meg. De bent aludni csak akkor volt hajlandó, amikor már kb. befagyott a valaga novemberben. Akkor aztán átaludta a telet a radiátoron és megbékélt a helyzettel. Már évek óta nem látok rajta semmi feszültséget. De tényleg hónapokba telt, mire kiheverte, hogy új cica érkezett a családba.

2021. okt. 20. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem a másik cica miatt vab, a leírtak alapján őt már elfogadta. Lehet, hogy semmi komoly, várj egy kicsit, minket is ledönt néha a lábunkról valami kisebb betegség, lehet, hogy nála is erről van szó. Az én nagyobb cicámnál is volt már, hogy 2 napig nen igazán evett, sőt, szinte fel se kelt a helyéről, aggódtam, mondtam is, hogy ha másnap is ez lesz, megyünk orvoshoz, aztán varázsütésre megjavult.
2021. okt. 20. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindenkinek!

A Feliway Friends ment nekik a legelején. A Classicot azért próbálnám meg, mert szerintem se teljesen a másik cica a gond. Kár hogy nem lehet ezt is, azt is :)

Mindenki válasza hasznos volt, elnézést akiknek mellé kattintottam, de új felület nekem ez a gyakori kérdések.

Egy válaszoló írta, hogy volt -e kaki. Volt és van is szerencsére. Mindent megvizsgált. Szervi baj nincs elvileg.

A különválasztásról annyit, 2-3 hónap után, hogy nagyon sokáig külön aludtak, és ettek. Ők maguk valasztottak egy idő után azt a megoldást hogy egy szobában alszanak.

Igyekszem a stresszt levenni a lábáról később. Nagyon szeretem, mindig együtt vagyunk.

2021. okt. 20. 07:53
 10/17 anonim ***** válasza:
A fizikai oldalról közelítve, adsz neki esetleg valamiféle vitamint? Az lehet kicsit felélénkítané.
2021. okt. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!