Kezdőoldal » Állatok » Macskák » A házi macskák hajlamosak...

A házi macskák hajlamosak elpusztítani saját fajtársuk kölykeit?

Figyelt kérdés

Úgy jártunk, hogy egy nagy (eddig a házunk közelében sem látott színű) macska lefojtotta a 2 hetes kismacskát... Még sohasem történt ilyen nálunk.


Én is olvastam ezt a korábbi kérdést.: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__903374-mikor..


Csak le vagyok döbbenve a történtek előtt, köszönöm, ha ír valaki! Lehet az az oka, hogy 3 nőstény is van nálunk és nincs kandúr (ennyi nősténymacskánk még sohasem volt)?

(Egyébként fogamzásgátlóval megakadályozzuk a túlszaporodást, eddig sikeresen. A fenti fiatal nőstény macska volt, még nem gondoltuk, hogy lesz kölyke.)


Lehetséges, hogy a környékünkre keveredett egy különösen agresszív kandúr?



2016. jún. 19. 13:24
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

10.: Köszönöm szépen a választ!

(Azt hiszem, a probléma lehetséges megoldásait sikerült is felvázolnunk.)

2016. jún. 19. 14:43
 12/20 anonim ***** válasza:
42%
szóval, a hím, akár elpusztítja az uódait is,hogy újra párosodjék/párosodhassék. Macskáknál jellemző.
2016. jún. 19. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
75%

Ennek megértéséhez nézzünk szét kicsit Evolúció bácsi vegykonyháján.

A nőstény macska párzási időben minden hímmel párosodik, így biztosítja a termékenyülést, és azt, hogy életképes, erős utódok IS legyenek az alomban. (A gyengék elpusztulnak.) A hím macskának viszont elemi érdeke, hogy csak az ő génjei jussanak tovább. Ezért tehát elpusztítja a kölyköket, mert nem tudhatja, hogy az övé is köztük van-e, és befedezi a nőstényt újra. Az állatvilágban nem ritka jelenség ez, sőt egyes etológusok a gyermekgyilkosságok alapvető okait is ezzel magyarázzák.

2016. jún. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

És ezért van az, hogy a nősténynek elemi érdeke, hogy minnél több kandúrral párosodjon, mert így azon a sajátjuknak gondolják a kölyköt, és ha védeni nem is, de legalább nem ölik meg őket.

Ez egy jól működő evolúciós túlélési stratégia a "közösségben élő" macskáknál.

(Az egész kölyökgyilkolás dolog hasonló ahhoz, ami a oroszlánoknál is megfigyelhető, ott is van, hogy két-három hím uralja a falkát, vigyázva a másik kölykére is, mert nem tudja, pontosan csak melyik az öve. (És ott sem mindig rokonok a hímek.))

2016. jún. 19. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Érdekes, hogy van, aki azt írja, hogy a kandúr macskák felismerik az általuk nemzett kölyköket és azokat nem bántják, de olvastam olyat is, hogy minden macskakölyköt bánthatnak. Nyilván statisztikailag is működik a természetes szelekció a nagy számok "törvénye" szerint.


Nálunk nagy valószínűséggel nem a nemző kandúr pusztította el a kölyköt, hanem egy idegen kandúr (máshonnan is származnak, más tanyából, a nemző cirmos, az agresszív pedig fekete).


"Érdekesség", hogy az agresszív kandúr sosem volt itt, először láttuk és egy épület helyiségébe ment be a kölyökért (még annyit sikerült meglesni, merre megy haza, innen tudjuk, kb. hol lakik). Gyakorlatilag úgy tűnik, célzottan jött és célirányosan megkereste a kölyköt.

2016. jún. 19. 20:01
 16/20 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg egy igazi kóbor volt (olyan, amelyiknek nincs saját területe, egyik helyről a másikra vándorol, és ott hinti szét a magját, ahol tudja.)

A másik dolog:

Az urbanizált területen (emberek között, btw) élő macskák ismerik egymást, és azért tudják, hogy melyik melyikkel párosodott. (mármint az a kettő, amelyikre tartozik.) Szóval, nem a saját kölykeit ismerik fel, hanem annak nősténynek a területén lévő kölyköket, amelyikkel párosodott. Amik esélyesen a saját dns-ét is hordozza, szóval békén hagyja.

És akkor ott vannak a lakásban tartott állatok, vagy ahol egyértelműen "macska pár" van a játékban, és a végén ott vagyunk, hogy rájövünk, a macskák olyan állatok, ahol a szemelyiség legalább ha nem jobban számít, mint a genetikai program. De ebből már disszertáció is lehetne írni.

2016. jún. 19. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
55%

Ez sajnos nem így van. Tudom, nem könnyű ennyi rosszat feltételezni az ölbéli kis kedvencünkről, de ne feledjük; valójában ragadozó állat. Vérengző gyilkos.

A hímek nem ismerik fel a saját kölykeiket, és akkor is elpusztítják valamennyit, ha a nőstény csak vele párzott.

2016. jún. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Miquel,

Simán ellent mondasz a logikának, és a tapasztalatnak.

Hatalmas mennyiségű dokumentált eset van arra, hogy _nem_ pusztítják el a hímek a kölyköket.

És nem kevesebb van ennek a cáfolatára.

Tehát, nem jelenthetjük ki azt, hogy "de, elpusztítja, a sajátjait is" sem azt, hogy "minden kandúr csodaapa".

Azt, hogy felismeri a saját kölykeit, még én sem írtam soha, a vele párzott nőstény kölykeit ismeri fel.

(Itt hallgatólagosan el kell fogadni, hogy a macska egy eléggé értelmes állat ahhoz, hogy emlékezzen a múltra - ami egy érdekes kérdés, hogy megteszi-e.)

2016. jún. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Szerintem etológust kellene megkérdezni.


Bár a házimacskáknál tudomásom szerint a hímek nem tartanak "háremeket".:

"Néhány fajnál (ahol a hímek háremet tartanak) az intraszexuális szelekció gyakori velejárója a kölyökgyilkosság (infanticiditás) jelensége. Ez azt jelenti, hogy ha a „hárem ura” megváltozik, akkor az új hím megöli az elüldözött vetélytárs fiatalabb kölykeit. Ennek oka, hogy ilyenkor a nőstények előbb fogamzóképes állapotba kerülnek és az új hím számára hamarabb fognak kölyköket szülni (mivel az új szultánt is szorítja az idő – a „trónkövetelő” vetélytársak azonnal jelentkeznek). Ez a jelenség megfigyelhető például az oroszlánok, a vízilovak, a gorillák, páviánok, a makákók, a hulmánok és néhány rágcsálófaj között." forrás: [link]


Szerintem, egyébként, mint írtam, statisztikai alapon is működik az, ha az állatvilágban egy hím, időnként a lakhelyétől távol eső helyen saját fajának kölykei közül elpusztít párat. Mi a valószínűsége, hogy a saját kölykeit pusztította el (biztosan lehetne modelleket, becsléseket alkotni)?


Egereknél:

"Nem csak az anyaméhen belüli történések lehetnek jelentős hatással a felnőtt egyed viselkedésére, mint azt az előző bekezdésben láthattuk, hanem magával az anyával történtek is befolyásolhatják a kifejlett utódok viselkedését. Ingeborg Ward és munkatársai kimutatták pl., hogy ha a vemhes nőstényeket a nap folyamán többször erős fényhatásnak kitéve stresszelik, akkor hím utódaik

viselkedése eltérő lesz a nem stresszelt nőstényekéhez képest: A különbségek már kölyök korban megnyilvánultak, a stresszelt hímek kevésbé vettek részt a durva kölyökkori verekedésekben (4.20. ábra). Felnőtt korban további különbségek jelentek meg:

A méhen belül stresszelt hímek párzási viselkedése torzult, kisebb mértékben vettek részt kölyökgyilkosságokban, jobb apák voltak, és csökkent az aggresszivitásuk [ward92]."


De pl. rágcsálóknál, egereknél, patkányoknál a méhen belüli pozíció, tehát, hogy két hím testvérük (2M), vagy két nő ivarú testvérük (0M) között helyezkedtek-e el [Altbacker, 2002].


Azok a hímek, akik az egereknél 2M-esek, a következő jellemző rájuk.:


szexuális aktivitás: alacsony, szülői gondoskodás: gyenge, agresszió: magas, kölyökgyilkosság: alacsony


Míg a 0M-es egér hímekre ezt találták jellemzőnek.:

szexuális aktivitás: magas, szülői gondoskodás: erős, agresszió: alacsony, kölyökgyilkosság: magas


forrás: Barta Zoltán, Etológia: a viselkedés biológiája, DE, 2010.


Kérdés, házimacskákra vannak-e hasonló tanulmányok?

2016. jún. 22. 01:25
 20/20 A kérdező kommentje:
Az egereknél, úgy olvastam, hogy a nőstények is gyilkolnak kölyköket (közös nevelés van és egymást kihasználják, a sajátjukat neveltetik mással), viszont az egereknél, ahogy olvastam nem tökéletes a saját kölyök felismerési arány, ezért a gyilkos nőstények ritkábban kölykedzenek, hogy kisebb eséllyel gyilkolják saját kölykeiket (Barta Zoltán, az MTA doktora Debreceni Egyetem, 2013.).
2016. jún. 22. 01:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!