Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Bejött a lakásba egy katicabog...

Bejött a lakásba egy katicabogár. Hogyan legyek jó szállásadója?

Figyelt kérdés
Attól tartottam, hogy kint megfagy. Bent meg rálépek véletlenül. Ezért egy lyukacsos alufóliával fedett tiszta befőttes üvegbe raktam. Etetési, itatási, lakberendezési, vagy bármilyen egyéb gondoskodási tanácsot szeretnék kérni, mert én nem értek a katicabogarakhoz, de szeretnék jót tenni neki.

jan. 13. 09:38
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Nem tudsz vele jót tenni. Engedd szabadon.
jan. 13. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem várd meg, míg nappal nem lesz felétek fagy, és tedd ki valami ház oldalához, avarhalomra stb.

Benn túl meleg lesz neki, hogy kibírja élelem nélkül, mert nem fog hibernálódni, de enni meg nem tudsz neki adni ilyenkor (bár lehet ad valaki ötletet, ezt nem tudom).

De ha kiteszed úgy, hogy tud találni magának téli búvóhelyet, nem fagy meg egyből, akkor szerintem van esélye még túlélni a telet.

jan. 13. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
89%
A Katica levéltetvekkel táplálkozik. Ha nincs olyan benti növényed, amin vannak, valószínűleg nincs számára táplálékod. Ezen kívül, biztos vagy benne hogy katicáról van szó? 7 pettye van és piros? Ha nem, akkor egy harlekined van ami invazív faj, őt pusztítsd el
jan. 13. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A pettyeit megszámolni most nem tudom, mert raktam be neki egy papírt az üvegbe, elbújt az alá. De megnéztem a róla készült fotómat, az alpján szinte biztosan 7 pettye van. A színe pedig valahol a narancssárga és a piros között van.


Amúgy nagyon aranyos. Tettem elé egy vízcseppet, odament és egyből megitta az egészet.


Tehát ha nincs mit ennie, akkor a hibernálódás segít neki túlélni?


De a hibernálódásnál jobb túlélési esélyt biztosítana számára a táplálék?


Szóval ha szerzek neki levéltetveket, akkor az jobb számára, mint ha kirakom a télbe?

jan. 13. 11:30
 5/8 A kérdező kommentje:
A Wikipédia szerint levél- és pajzstetvekkel táplálkozik, és a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe tartozik. Ez nem egyértelmű számomra. Meg tud enni mást is, de az a 2 tetű a kedvence? Szóval ha az nincs a hűtőmben, akkor mondjuk főtt tyúktojáshoz mit szólna? Úgy harapdált engem is, hogy szerintem a tojást simán meg tudná enni. És van benne fehérje, mint a lárvákban. Vagy ettől baja lehet? Csak tudja ösztönösen, hogy mi jó neki... Vagy nem? Arra gondoltam, hogy adok neki kóstolót mindenből, aztán amit elfogyaszt, azt pótlom. A szőlőlevet megitta és semmi baja. A paradicsompürét megnyalva gyors tolatásba kezdett, mintha megijedt volna tőle. Valami adalékanyag mentes étel lenne jó neki, nem? Vagy megtévesztő a mindenevő megnevezés, és csak azok a tetvek jók neki?
jan. 13. 15:12
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A szőlőlé szerint amiatt tetszett neki, mert édes:

"A fertőzött részeken a pajzstetvek által kiválasztott, cukorban gazdag „mézharmat”-ra korompenész telepszik." (Wiki)

Ettől még nem biztos, hogy jó neki, de ennyire nem értek hozzá.

Azt tudom, hogy néhány országban tenyésztik a katicát bio-növényvédelem cèljából, talán ezen az úton elindulhatsz, hogy ott mivel etetik őket mesterséges környezetben, ha nem tetűvel...

De továbbra is azt gondolom, hogy ezzel max. a nappali fagyok végéig kellene kihúznia, utána az lenne neki a legjobb, ha egy napsütötte helyre tennéd, ahol van neki megfelelő telelőhely (házak déli fala, sűrű aljnövényzet stb.), és hagynád, hogy a saját bioritmusa szerint hibernálódjon.

jan. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem akarok levéltetveket adni neki, akkor már nem megmentőnek érezném magam, hanem mészárosnak. Meg lusta vagyok elmenni levéltetveket vásárolni. Akkor inkább hagyom hibernálódni. És ahhoz tényleg túl sok a 17 °C, állítólag 5-10 °C ideális, szóval a hűtőben jobb lenne neki, ha sötét dobozba raknám, csakhogy az nem elég zavartalan számára. Szóval kirakom. De nem most a fagyban, hanem egy melegebb napon a falevelekhez, ahogy a 2. hozzászóló is tanácsolta. És talán elbújik, hibernálódik. A tyúktojást meg megeszem helyette én. (ChatGPT szerint a katicabogárnak árthatna. Bár az több butaságot ír, mint én.)
jan. 13. 15:50
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak!
jan. 13. 15:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!