Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Milyen báb lehet?

Milyen báb lehet?

Figyelt kérdés

Sajnos fotót nem tudok róla mutatni, de olyasmi, mint egy halálfejes lepke bábja (kinézetre, méretre nem tudom, egyezik-e), általában a kertben szoktam találni ásás közben. A nagysága kábé 2-3 centi, pár hete, mikor találtam, már körkörösen mozgott a vége.

Ha behoznám, vagy külön raknám egy földdel teli dobozba, rendesen kikelne? Utána persze elengedném, csak kíváncsiságból :) bár nem hiszem, hogy idén még találok ilyet.


2015. máj. 19. 00:01
1 2
 1/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Valószínűleg lepkebáb. Hogy milyen, az jó kérdés, méret alapján inkább valamelyik bagolylepkére tippelek, pl. Noctua-fajok, a halálfejes lepke elég ritka és nagyobb a bábja. A körkörös mozgás igazából azt jelzi, hogy él, de abból nem mondható meg hogy mikor fog kikelni.

Ha beviszed, akkor föld sem kell neki feltétlen. Sokan egy sima vödröt vagy dobozt használnak keltetőnek, amit "kibélelnek" gézzel vagy hálóval, hogy a lepke fel tudjon rá mászni ha kikel. Pár naponta egy kevés vízzel meg kell spriccelni, hogy legyen elég pára a levegőben neki (ha túl száraz a levegő, előfordulhat hogy nem tud kikelni és a bábba szorulva elpusztul a lepke) és más dolgod nem is nagyon van vele.

2015. máj. 19. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, tegnap találtam egyet, hamar be is hoztam, kicsit aggódtam, hogy még él-e, de az imént felvettem, és mozogni kezdett, szóval kíváncsian várom a fejleményeket, holnap keresek is valami dolgot tetőnek, nehogy elrepüljön, aztán majd jelentkezem, miféle lett az eredmény :)
2015. máj. 21. 01:20
 3/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
Ne számíts arra, hogy pár napon belül lesz eredmény, az is lehet, hogy csak jövőre fog kikelni, vagy ősszel. Viszont a tető felesleges, legalábbis ha minden nap rá tudsz nézni, mert egy ideig nem fog elrepülni, szóval valószínűleg látod majd, ha kikel. A lényeg, hogy legyen valamennyi pára és valami ág vagy háló vagy bármi, amire majd a lepke fel tud mászni hogy kinyújtsa a szárnyait. Meg persze elég hely arra, hogy ki tudja majd nyújtani a szárnyait.
2015. máj. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Van a szobában két akvárium, szóval páratartalom az van bőven, talán túl nagy is, és szerintem helye is lesz elég, őszintén bízom benne, hogy nem kell olyan rengeteget várnom, amíg kibújik :D


Lehet, hogy hülye kérdés, de növekedhet a báb, vagy ilyen pici fog maradni? Nem találtam hirtelen vonalzót, de ekkora: [link]

2015. máj. 21. 11:26
 5/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
Ekkora fog maradni. Pontos fajt nem tudok mondani, de az biztos, hogy bagolylepke, nekem most a fűbagoly-bábjaim néznek így ki, az is lehet esetleg, vagy valamelyik földibagoly.. De ne várj valami nagyon tarka jószágot, esélyes hogy csak egy kisebb, szürke lepke lesz belőle. És lehet, hogy még június-júliusban kikel. Azért sok sikert! :D
2015. máj. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Az jelenthet valamit, ha a báb elsötétült?
2015. máj. 26. 13:23
 7/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
Igen, nemsoká kelni fog. Vagy a lepke, vagy egy fürkészdarázs/légy belőle, de inkább lepke. A legbiztosabb, ha most nem nyúlsz hozzá, ilyenkor már érzékenyebb és könnyen megnyomódhat a lepke, szóval várj, pár nap múlva kel, ha minden jól megy. Addig spricceld meg egy kevéske vízzel, mondjuk naponta, hogy tuti ne legyen száraz a levegője. (Az is jó, ha az ujjadról cseppentesz be mellé egy csepp vizet.)
2015. máj. 26. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

A vízpótlás megvolt, azt hittem már, kiszáradóban van, mert éreztem én is, hogy kicsit puhább lett a báb (nyomogatni nem nyomogattam, csak érezhetően besüllyedt itt-ott a báb), bízom benne, hogy nem egy darazsat "gondoztam" :D

Kábé hány óra/nap, mire a kikelés után repülni kezd?

2015. máj. 26. 19:23
 9/11 A kérdező kommentje:

Jelentem, világra jött! :D

Eléggé beszartam tőle, mivel a mellettem lévő radiátorra raktam még délután (áttettem nagyobb műanyag vödörbe, hogy legyen helye), és csak azt láttam fél órája, hogy a függönyön van valami nagyobbacska dolog. Szaladtam is pohárért, és papírért, lekapartam, egy kis fotó, majd vissza a dobozba, majd holnap reggel kirakom így mindennel együtt, most amúgyis esik az eső.

Röhögtem volna, ha kimászik belőle egy légy, de szerencsére nem, egy ilyen pokémon lett belőle:


[link] (szegény szemeit kivakuztam, de anélkül nem nagyon lehetett látni)


[link]


Köszönöm a segítséget, ha jövőre találok egyet, szerintem azt is behozom, csak ügyelni fogok arra, hogy rakjak tetőt is, úgy talán nem kapok infarktust :)

2015. máj. 26. 21:25
 10/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

A lekaparás nem biztos, hogy jó ötlet volt. Ez azért néz így ki, mert amikor kikel, még nem a teljes méretükben jönnek vele a szárnyai, hanem később nyújtja ki őket. Ha minden simán megy, akkor reggelre ki fogja nyújtani, vagy még előbb, de ha esetleg a hátára esett vagy hozzáért valami a szárnyakhoz, akkor nagy esély van rá, hogy sajnos így marad és röpképtelen lesz. Egyébként a függönyön nyugodtan elcsüngött volna, még egy darabig nem repül. :D

Mindenesetre reméljük, nem lett baja. Fajt nem tudok a képek alapján mondani, de továbbra is fix az, hogy bagolylepke és a legjobb tippem, hogy Noctua-faj (sárgafűbagoly). Éjjeli lepke egyébként. Ha teszel fel reggel egy képet, amin teljesen ki vannak nyújtva a szárnyai, akkor tehetek még egy próbát.

2015. máj. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!