Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tehetek ebben az esetben...

Mit tehetek ebben az esetben az örökölt házzal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Édesapám halála után a feleségével közösen fele-fele arányban örököltük meg édesapám házát, mert a feleség is már gyermekrésznyit örökölt. Illetve az én felemen haszonélvezeti jogot is kapott.

A házban én már két éve nem jártam, mivel nem volt túl békés az öröklés menete, mindent magának szeretett volna a feleség, és nem hiányzott nekem a veszekedés, a legtöbb dolgot ráhagytam. Így a házból semmit nem hoztam el, egy fényképet sem és nem nyúltam semmihez. Most levélben tájékoztatott a édesapám felesége, hogy szeretné megvasarolni 3 millio forintert az en hazreszemet, illetve nyáron javitani kell valamit rajta, aminek a felét kotepes vagyok kifizetni, különben beperel. Egyetemista vagyok, nem nagyon van pénzem olyan házat felujitani, ahol nem is élhetek. De 3 millioert sem szeretném odaadni, hiszen ha a haz osszedolne, csak az üres telek magában érne 6 millio forintot a merete es elhelyezkedese miatt, igy nevetségesen kevésnek tartom az ajánlatot, amikor egy teljesen lakható, szép és jo állapotú hazrol beszelunk, ehhez hasonlo allapotu es meretu ház 3 telekkel odebb 25 millio forintert kelt el néhány honappal ezelőtt.

Ti mit tennétek a helyemben?



2020. jún. 10. 16:19
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%
Ugyvedet keresnék. Es gyorsan vallalnek valami munkat, hogy az ugyvedet ki tudjam fizetni. Ez tulmutat a gyakori kerdesek torzskozonsegen. Helyi ugyvedet keress, aki a helyi ingatlanarakkal tisztaban van. Ne keslekedj.
2020. jún. 10. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
81%
Nos, nagyon semmit nem tudsz tenni. Miután haszonélvezeti joga van, eladni csak a halála után tudod másnak. Amigbeletben van, elovasarlasi joga van. Lehet kerni a kozos tulajdon megszüntetését, de ez hosszadalmas és a vége akár kényszer értékesítés is lehet, ami azt jelenti,hogy jóval érték alatt árverezik el és így is úgyis ő elvez elővételi jogot.
2020. jún. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
100%
#1-nek teljesen igaza van. Ez bonyolult és súlyos anyagi terheket magában hordozó jogi eset. Fordulj ügyvédhez!
2020. jún. 10. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
22%
Pereljen, nem kell semmit kifizetned. Biztos, hogy van haszonélvezete? Ha örökölt egy gyerekrésznyit, akkor a haszonélvezet már nem áll fenn, vagy egyik vagy másik.
2020. jún. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
88%

4!


Dehogynem. Az örökölt rész az ő tulajdona, a másik részre pedig halalig tarto hazsonelvezeti joga van.

2020. jún. 10. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
100%

Javaslom azt a pártízezer forintot érdemes lenne beruházni és első körben a teljes ingatlanra csináltatni kellene egy hivatalos ingatlanforgalmi értékbecslővel egy értékbecslést. Ezt szakértői véleményként el szokták fogadni. Innentől teljesen egyértelmű, hogy mennyit ér a részed, hiszen a tulajdoni lapon százalékosan rajta van. A haszonélvezeti jognak is van értéke. Ezt is szokták forintosítani. Mivel azt mondtad, hogy a nőnek az is van rajta. De ez a tulajdoni lapról egyértelműen kiderül.

Tulajdoni lapot lekérhet a Takarneten ügyvéd, de még ingatlanos is. És javaslom, ha megvan a matek, kezdeményezd te a közös tulajdon megszüntetését (azaz fizessenek ki onnan).

2020. jún. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
85%

Elnézést de nem úgy van, hogy ingatlant egyenesági rokon örököl (azaz ebben az esetben a gyerek) és csak haszonélvezeti jogot kap a házastárs?

Az ingóságnál van egy gyermekrésznyi örökség a házastársnak is nem?

2020. jún. 10. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
21%

7!


Nagy esellyel eleve közös tulajdon volt a ház. Jó ideje már amúgy a házastárs is orokol egy reszt.

2020. jún. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
92%

"c.) a házastárs törvényes öröklése


Az özvegy törvényes öröklésének jogi alapját az örökhagyóval fennálló házassága teremti meg. Az özvegy azonban akkor is kiesik az öröklésből, ha az örökhagyó halálának időpontjában a házastársi életközösség nem állott fenn és annak visszaállítására sem lett volna mód.


– egyedüli örökösként: A magyar jog az özvegyet csak leszármazók és az örökhagyó szülei hiányában tekinti önálló örökösnek. Ebben az esetben azonban az ági vagyon kivételével az egész hagyaték őt illeti.


– leszármazók melletti örökösként: holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakon, a hagyaték többi részéből pedig egy gyermekrész illeti.


– szülő melletti örökösként: az örökhagyó leszármazói öröklésének hiányában a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakat. Az ezen kívüli hagyaték felét a túlélő házastárs örökli, a másik felét az örökhagyó szülei fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kieső szülő helyén a másik szülő és a túlélő házastárs örököl fejenként egyenlő részben."


Hát a kettes és hármas bajusznál leírtak szerint nem örököl ingatlan tulajdonjogot a házastárs ha van az elhunytnak gyereke. Valószínű lehet, hogy valóban csak a fele volt az apáé és így lett az a fele a gyereké. A haszonélvezeti jog az sajnos valóban van.


Kérdező sajnos ezt egy jó ügyvéddel kellene megpróbálnod rendezni.

2020. jún. 10. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
26%
Nem lehet ugyanaz a személy tulajdonos is és haszonélvező is. Benne van a Ptk-ban. Vagy a felén tulajdonos, a felén haszonélvező?
2020. jún. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!