Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet cselekvőképtelenn...

Hogyan lehet cselekvőképtelenné tenni egy nagykorút?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy nem így kellene fogalmaznom, de nem tudom, hogy mi az eljárás, és hogy mi a megfelelő elnevezése. Az anyósomnak szeretnék segíteni, mert a sógornőmnek problémái vannak. Orvosi igazolásunk nincs róla, de az egész család tart attól, hogy ha az anyósommal valami történik, akkor a sógornőm el fog veszni, leleményes rosszakarók kisemmizik stb. Képtelen a cselekedetei következményeivel számolni. Nem látja át a pénz fogalmát, nem tud beosztással lenni stb. Van egy kislánya, aki 12 éves, és neki is vannak tanulási és egyéb problémái. A legjobbat szeretnénk nekik, hogy boldoguljanak az életben, ha "egyedül" maradnak. Persze mi a férjemmel segítenénk nekik, de nekünk is van családunk, és nem tudnánk együtt élni. Megoldás lehet ez? Tud valaki valamiben segíteni, hogy mit lehetne tenni? A sógornőm a szülői házban él az anyósommal és a lányával.
2011. febr. 16. 10:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ilyen formán semmit nem tudsz tenni. Ha szétnézel a nygvilágban rengeteg ilyen ember van. Mégis cselekvőképesek. Sajnos ezt nektek kell elintéznek és lehet, hogy csak a lelki ráhatás lehet megoldás. Márha ez működik nála.
2011. febr. 16. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Gondnokság alá lehet helyeztetni, de ezt a bíróság mondja ki, megfelelő orvosi igazolások kellenek hozzá. Nem tudom, hogy indulj el, de szerintem először a háziorvossal kéne beszélni, ő biztos meg tudja mondani, mi a pontos menete a dolognak, ha indokolt.
2011. febr. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez nehéz meccs lenne! Gondolom nem beszámíthatatlan! Meg ha nem volt még belőle komolyabb probléma, akkor nehéz!

Ismerősöm volt apósa alkoholista, kórházba került. Előtte roma nők elloptak tőle több százezer forintot! Amikor ismét kórházba került a fia is ezt akarta, amit te, hogy nehogy még a lakást is elszedjék tőle valahogy. A doktornő, ahelyett, hogy segített volna, megvádolta a fiát és a menyét, hogy ki akarják semmizni.

2011. febr. 16. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ha csak ennyi, amit leírtál, nincs olyan bíróság, aki cselekvőképtelennek nyilvánítaná. És ha gondnokság alá helyezik, az ki lenne? Te, aki nem tudod vállalni? Vagy azok, akik kisemmizik majd? Szerintem egyébként pont az anyós lenne, ha meghal, ugyanott vagytok.
2011. febr. 16. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem akartam részletezni a problémáit, de vannak, de beszélni lehet vele....sajnos pont azért mert nem fog fel ilyen dolgokat, ő biztos belemenne-ez kicsit ellentmondásos, de remélem érthető. Akkor valószínű mondom anyósomnak, hogy próbáljon beszélni a házi orvosukkal. Azért köszönöm a válaszokat.
2011. febr. 16. 10:34
 6/12 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszolónak igaza van.....hát nem tudom....mit kéne tenni...
2011. febr. 16. 10:35
 7/12 anonim ***** válasza:
Az illetékes gyámhivatalnál kell intézkednek, ők megindítják a pert ha a orvosszakértői vélemény alátámasztja, hogy cselekvőképtelen részben, vagy teljesen.
2011. febr. 16. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Szomorú helyzet lehet ez, de nem biztos, hogy az a jó megoldás, amit most annak látsz. Amennyiben a sógornőd képes az önálló életvitelre, nincs olyan ok, amiért gyámság alá helyeznék. Felnőtt ember, szavazni is mehet, dönthet a saját életéről. Az "okosság" nem feltétel ahhoz, hogy valaki önállóan élje a saját életét.


Az a félelmed, hogy kisemmizik viszont megoldható, szerintem kezelhető e nélkül is. Én úgy látom, a legjobb ha szorosabb kapcsolatot ápoltok, és eléritek, hogy a bizalmas kérdésekkel automatikusan hozzátok forduljon.

Biztosíték lehet az is, ha megfelelő megállapodásokat, szerződéseket köttök. Ehhez nem igazán értek, ügyvéddel kellene konzultálnod, talán köthettek eltartási szerződést, vagy ahhoz hasonlót, amikor is nem tudják kisemmizni, mert nem lesz a háza, vagyona felett teljesen döntési helyzetben. Ekkor persze a kislánya lehetne a kedvezményezett, különben még arra a gondolatra jutna valaki, hogy ti vagytok azok, akik ki akarják semmizni, ami persze kerülendő. Sajnos megértem, hogy ettől félsz, valóban sok ilyen esetről lehet hallani, olvasni. Ugyanakkor én amennyire lehet bátorítanám az illetőt, csak a legeslegfontosabb esetekre (ingatlan például) kell ilyen biztosíték. A gyámság azért rossz, mert az illető ezzel feladja azt az önállóságát is, ami eddig megvolt neki, és ettől még jobban leépülhet. Ha ellenben valaki rá van szorítva, hogy önálló legyen, akkor fejlődni fog és önállóbb is lesz! Ez a tapasztalatom.

2011. febr. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Azzalazonban számolj,hogy ha gondnokság alá helyezik, hogy nem beszámítható akkor a kislányáról se tud gondoskodni hivatalosan s elveszik tőle. Akkor jobb esetben még nálatok (mint rokon) lenne a gyerek. Kész vagy róla is gondoskodni?
2011. febr. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Hát ez nagyon bonyolult eset. Sajnos tud önálló döntéseket hozni, de nem számol a következményekkel. Volt néhány hónap az életében, amikor a ház külön lakrészében élhetett, kapott pénzt, hogy vásároljon, főzzön, a rezsit inkább az anyósom fizette biztos, ami biztos alapon....pár napig a lánya anyósomhoz járt át vacsorázni, mire anyósom megkérdezte a sógornőmet, hogy miért nem vásárol be, főz valamit, erre kiderült, hogy három napja elfogyott a pénze, nem evett semmit, nem mert szólni neki....

Őszinte leszek, nem hinném, hogy be mernék vállalni egy már 12 éves problémás gyereket, és itt nem anyagi dolog miatt, hanem félteném a családom, mert biztos vagyok benne, hogy nagyon sok problémánk lenne....lehet, nem is foglalkozom ezzel mert azt nem akarom, hogy bárki azt gondolja, hogy mi akarjuk kisemmizni....lesz, ahogy lesz :(

2011. febr. 16. 12:05
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!