Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan kell csinálni vagyonlis...

Hogyan kell csinálni vagyonlistát vagy házassági szerződést?

Figyelt kérdés

Mindketten felépítettük már az életünket, mikor egymásra találtunk. Most összeházasodnánk, de én előhozakodtam egy olyannal, hogy írjuk le, ki mit visz a házasságba. Nem azért mert nem bízom benne, hanem mert mindkettőnknek van gyereke és ha velem v. vele történik valami, gyerekeinknek legyen a kezében valami, hogy márpedig X összeg őt is illeti.

Az ilyesmit közjegyző előtt írják két tanuval, vagy csak a közjegyző jelenlétében? Ingatlant és bankba tett pénzt szokás beleírni?



2014. máj. 6. 15:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Legjobb ügyvéddel, vagy közjegyzővel készíttetni. Ők minden lehetséges esetre felkészülnek. Olyanra is, amire egy laikus nem gondol.
2014. máj. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Forduljatok ügyvédhez. Természetesen ingatlant, készpénzt, bankbetétet és mindent amit csak akartok bele kell és lehet írni.
2014. máj. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Egyértelműen jó ügyvédet keressetek, amikor én próbálkoztam ilyennel (2001) az ügyvéd szt mondta, felesleges úgy is mindent a feleség visz, mert van egy olyan kikötés, hogy a szerződés a feleségre nézve nem lehet hátrányos...

A ti esetetekben a gyerekek bonyolítják a helyzetet, mert ott meg a gyámhivatal kavarhat be

2014. máj. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem a feleségre nézve nem lehet hátrányos a házassági szerződés, hanem nem lehet méltánytalan. Nagy különbség, habár legtöbb esetben tényleg a nő az, aki gyengébb szerepben van.

Kérdező, szerintem célszerű egybekötni egy végrendelkezéssel, ha főleg a gyerekek jussa miatt izgultok, hogy mi az, amire ne kerüljön özvegyi haszonélvezet stb.

Ingatlan esetén a vagyonszerződés csak akkor lényeges, ha a hiteltörlesztés a házasság fennálta alatt történik, mert akkor az a rész is közös vagyon, az inyt tartalmazza, hogy mikor lett vásárolva, tehát azt, hogy házasság előtt/után, a szerződés legfeljebb megerősít. Ami fontosabb, hogy olyan dolgokat írjatok össze, amelyek értékesek vagy csak nem akartok kavart, hogy kié micsoda, amelynek az eredete nem bizonyítható, pl. festmény, aminek már nincsenek meg a papírjai, a nagyi Zsolnay étkészlete, családi ezüst stb.. Na, és persze a kp. Én az egyszerűség kedvéért azt javasolnám, hogy a házasságkötésig keletkezett pénz legyen egyértelműsítve különvagyon, és legyen rögzítve, hogy ki az örököse. Ami meg a házasságkötés után keletkezik, az legyen közös (már ha közös kasszán akartok lenni), és ott is rögzítsétek, hogy halál esetén az kié legyen, milyen arányban.

2014. máj. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A szerződést ügyvéddel érdemes megfogalmaztatni, és utána közjegyzővel közokiratba foglaltatni. (A közokirat számít feltétlenül és teljes mértékben bizonyítéknak a benne foglaltakra nézve, tanú nem kell.)


Ha a két fél a házasságba jelentősen különböző mértékű vagyont visz be, akkor az eltérés mértékét szokás hangsúlyozni, illetve azt hogy emiatt eltérő tulajdoni arányt szereznek.


Pl. ha a férfinak van 10 milliója a nőnek nulla, és egy 10 milliós lakást terveznek venni, akkor érdemes írni.


De ha a férfinak 10 milliója van, a nőnek meg 5 milliója és 30 milliós házat vesznek, akkor a különbség már nem olyan nagy, hogy vagyonjogi szerződést érdemes legyen írni.


Ingóságok közül csak azokról érdemes rendelkezni, amik hosszú távon is jelentős értékkel bírnak (pl. egy 5 éves 1,5 milliós autóról nem, de egy ugyanennyibe kerülő festményről már igen).



minta:

[link]

2014. máj. 6. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Mi úgy csináltuk, hogy leültünk, leírtuk, hogy mink van, mit szeretnénk, miben egyezünk meg (egy házassági szerződés NEM csak a vagyonról, pénzről szólhat, hanem pl. közös gyermek esetén kinél marad esetleges váláskor, ki hogyan szeretne temetést stb.- bármi, amiben a felek meg akarnak egyezni vagy egyikük halálával kérdéses lehet).


Aztán elmentünk egy ügyvédhez, aki ezt átnézte, kérdéseket tett fel, tanácsot adott- újra átgondoltuk, az ügyvéd végleges formába öntötte, aláírtuk, ellenjegyezte, adott belőle több példányt nekünk is, illetve nála is van letétben, valamint megbízható családtagnak is adtunk lezárva (pl. halálesetre).

Mindez valamennyi pénzbe került ugyan, de mindkettn egyetértettünk abban, hogy szükséges, mert a házasság gazdasági közösség is, nem csak érzelmi összetartozás.


Szerintem érdemes mindazt belevenni, ami számotokra fontos, nálunk a férjem külföldi állampolgár (unión kívüli) így pl. a házasságkötésünk előtt pl. még a születendő gyermekünk vallási neveléséről is megegyeztünk, mert ez nekünk fontos volt.

2014. máj. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!