Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha a választott keresztszülők...

Ha a választott keresztszülők külföldi állampolgárok, hol kell/hol lehet megkeresztelni a gyereket? Folytatás lent:

Figyelt kérdés

A választott keresztszülők nem tudnak magyarul, ebben az esetben tarthatjuk a gyerek keresztelőjét ott, ahol ők élnek? Vagy itthon is, nem érdekes, hogy nem tudják, miről van szó? Kell, hogy a pap őket és minket is ismerjen?

Néhány helyen van olyan szokás, hogy a gyerek a második keresztnevét a keresztszülő után kapja, viszont itthon elvileg nem lehet "külföldiesen" írni a nevet... Ilyen esetben, ha a keresztanya nevét szeretnénk adni, kapunk vajon rá engedélyt, vagy eleve ne is gondolkodjunk ezen?

Ezeknek hol és mikor kell/lehet utánajárni? Még nem született meg a baba, most szeretnénk keresztszülőket választani, de nem igazán tudjuk, mikor és hol kell ennek utánajárni... Köszönöm.



2015. jan. 18. 17:25
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem kaphat ilyen esetben sem olyan nevet, ami nincs benne a magyar utónévszótárban.

Hogy a keresztelő hogyan zajlik le, arról a papot kérdezd meg. Szerintem nem akadály, hogy külföldiek. Csak kell valaki, aki fordítja nekik, amit szükséges.

2015. jan. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Magyarországon nem szokás a keresztszülők nevét adni a gyereknek. Ha akarják adhatják. Viszont csakis is magyarosítottan adják meg. Arra hivatkozni, hogy külföldi a keresztanyuka/apuka és ezért akarod úgy a baba nevét ahogy ők írják, nem fogják engedni. Ha van magyarosított verziója akkor mehet. Ha nincs, akkor kérvényt adsz be, és magyarosítva megadják. A keresztelést meg jobb ha egy paptól kérdezed meg.
2015. jan. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Rendben, hogy paptól, csak külfölditől vagy itthonitól. Egyébként itthon is szokás, mi a Dunántúlon lakunk, és a környéken ismert ez a szokás; nem országfüggő.

Láttam már egy csomó nevet nem magyarosan leírva, ezért gondoltam, hogy indokkal elfogadhatják. Nekem is van olyan ismerősöm, aki minden különös ok nélkül kaphatta a nevét pl y-nal írva, noha ilyen változat nincs az engedélyezett utónevek között.

Magyarul elég idétlen, hogy mondjuk Steven nevű keresztapa esetén Sztívn vagy István legyen szegény gyerek.

Köszi a válaszokat, de egyébként ezek sejtések és azon alapulnak, amit én is tudok, hogy elvileg nem lehet, vagy esetleg valami kapcsán utánajártál a témának?

2015. jan. 18. 18:27
 4/9 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: 18 év alatti személy is lehet keresztszülő? A választott keresztanyukánk 16, ez vajon akadály?
2015. jan. 18. 18:28
 5/9 anonim ***** válasza:

Milyen vallás szerint?

Római katolikus?

A keresztszülő nevét bérmáláskor szokás felvenni, mármint a bérma-keresztszülőét.

Keresztszülő római katolikus lehet, aki meg van keresztelve, volt elsőáldozó. Lehet 16 éves is.

Ha már dolgozik, akkor fizetni kell az egyházi adót.

2015. jan. 18. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem kaphat idegen nevet. Ha valakinek egyik szülője külföldi vagy már Magyarországon született, de a neve a felmenői miatt külföldi, akkor azon a Nagykövetségen, Konzulátuson kérhet igazolást, amelyik országhoz tartozik. Így lehet itthon valakinek külföldi neve, külön engedélyeztetés nélkül.
2015. jan. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azt, hogy te láttad hogy valaki nem magyarosítva írta a nevét, még nem jelenti azt, hogy úgy is van hivatalosan anyakönyveztetve. Magyarországon csakis olyan nevet adhatsz a gyermekednek ami szerepel a MTA Nyelvtudományi Intézete által anyakönyvi bejegyzésre alkalmasnak minősített utónevek listáján.

Az idegen hangzású nevekről is van szabályzat.

Linkelem neked

" Az idegen nyelvi eredetű újabb utóneveknek a magyarban meglevő, tehát már meghonosodott megfelelőit ajánljuk bejegyzésre, ha vannak ilyenek (pl. Casper helyett Gáspár, Deniel helyett Dániel, Catharina helyett Katalin)"


" Ha az idegen névnek nincs magyar megfelelője, abban az esetben javasoljuk a bejegyzést, ha a név valamely nyelvben, kultúrában, vallásban hiteles módon igazolhatóan névként használatos, jelentése a magyarban nem pejoratív (nem rosszalló hangulatú) és nem sértő. Fontos szempont, hogy a kérvényezett névről egyértelműen el lehessen dönteni, hogy női vagy férfiutónévről van-e szó."


Nekem is van nem egy olyan ismerősöm aki nem magyarosan írja a nevét, mert manapság ez a divat. De minden hivatalos helyen csakis magyarosítva írhatja le.

Hogy melyik paptól érdeklődj? Ott ahol a keresztelőt akarjátok csinálni.

2015. jan. 18. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Bettynek van anyakönyvezve, nem Bettinek, hivatalos papír szerint is, nem szó szerint kell érteni, hogy "ő így írja a nevét". Ez egy a sok közül. De lehet, hogy mindenki külföldi felmenők alapján lett anyakönyvezve másképp. A szabályt én is tudom, de azzal nincs tapasztalatom, mennyi kivételt szoktak tenni. Lényegtelen, tulajdonképp nem fontos; a gesztus számított volna.

És annál a papnál akarom, amelyiknél lehetőség van rá... Nem tudom, hogy külföldön lehet-e keresztelni magyar gyereket egyáltalán. Ott lenne praktikus, lévén ott érti meg mindenki, hogy miről van szó. Illetve nem tudom, most mennyire veszik szigorúan, de régen kellett, hogy a pap ismerje a keresztszülőt; nyilván a mi esetünkben az itteni pap egyáltalán nem ismeri.

2015. jan. 18. 19:09
 9/9 anonim ***** válasza:

nálunk ez ugy zajott, hogy én forditottam a család kulfoldi tagjainak.. én erre eloszor nem is gondoltam, csak mikor mondta a pap, hogy akkor On fog forditani, kikerekedett a szemem, -igen, igen, persze, majd én. :D

második keresztnév adásrol én még nem hallottam (csak bérmálás esetén), ilyenkor védoszentet kell választani, az kerul rá az emléklapra is.

2015. jan. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!