Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy működik a hivatalos...

Hogy működik a hivatalos névválasztás Magyarországon? A vezetéknév is szabadon választható, vagy anyuka/apuka vezetékneve kell, hogy legyen?

Figyelt kérdés
Szeretném "átíratni" a születendő gyermekemet az édesapja (volt barátom) nevéről a vőlegényem nevére, mert az apa lemond róla, beleegyezett, hogy ő nevelje fel (mert még tanul, és mert nem szeret engem).Mi ennek a hivatalos menete? Kell a vér szerinti apa aláírása? Házasságkötés után és születéskor ráér elintézni?

2015. júl. 6. 17:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
32%
10-es vagyok. Ha szülés előtt összeházasodtok, akkor egyértelműen Nagy lesz a keresztneve a születendő babának. (de mint említettem, be kell itt is vinni a házassági kivonatot ami 30 napnál nem régebbi) Ha meg nem lesztek házasok még akkor, meg fogják kérdezni, hogy az apa (Nagy) vagy a te vezetéknevedet kapja a kicsi. (nyilván ők nem fogják tudni, h nem a Nagy az apuka, hanem a Kiss. A párod nevére csak akkor vállald a babát, ha biztos vagy benne, hogy hosszútávu kapcsi lesz. Én ilyen esetben inkább a saját nevemre venném. Házasságkötéskor pedig a párod (Nagy) felvehti plusszban a te vezetékneved is a sajátja mellé kötőjellel írva, de akár (ha te pl Szabó vagy) ő el is hagyhatja a Nagy nevet és átírhatja az esküvő alatt Szabó Péterre. Ez is megoldás.
2015. júl. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
81%

10es. max. nem emlékszel, hogy kérdezték, de majd nézd meg a házassági anyakönyvi kivonatot, ott van rajta a születendő gyereketek vezetékneve. ugye meg van adva, hogy mik lehetnek, apa neve, apa-any neve, anya-apa neve, anya neve. ezt az esküvő előtt be kell x-elni.

kérdező, kérdezted mi az az apasági. ha nem vagy házas, akkor apasági nyilatkozatot kell tenni. tehát, hogy apa elismeri, hogy övé a gyerek. ha ez nincs, akkor a te nevedre kerül és a gyámhatóság majd a nyakadra jár, hogy mégis ki az apa és 3 éves koráig új anyakönyvit kap.

ezért írtam, hogy ha még nem szültél meg és nem vagy házas, akkor annyi az egész, hogy az új pároddal mész apasági nyilatkozatot tenni...

2015. júl. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hasznosak a válaszaitok!

Kérdésre válaszolva: nem vagyok házas, februárban fog megszületni (8-9 hetes most).

Ha nem jönne össze, apaságit az igazi apával kell csináltatni? Ehhez kell személyes megjelenés? Mert 250 km a távolság. Mikor lehet ezt, akár most is? Milyen hivatalb kell bemenni?

Köszönöm! :)

2015. júl. 8. 23:31
 14/16 A kérdező kommentje:
Elég necces, hogy megházasodom-e a közeljövőben, ha igen, akkor nem a szülés előtt valószínűleg. Az egyszerűség kedvvéért írtam vőlegényt, hogy a kérdésen legyen a hangsúly.
2015. júl. 8. 23:41
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Felejtsd már el az "igazi" apát!


Dehogy az igazi apával kell megiratni, minek, hisz az egy nyilatkozat, azzal kell megíratni, aki vállalja az apaságot. Az igazi apa menjen a búsba, főleg, hogy lemondott a gyerekről.

(most gondold el, aki úgy megy szülni, hogy nincs apa! azt nem írat senkivel ilyen papírt, bemondás alapján megy)

A gyereknek az legyen az apja, aki felvállalja!


"teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat" a nyomtatvány neve, és az Önkormányzatnál kérhető.

2015. júl. 9. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Csak egy fikció volt a szituáció, egy lehetséges kimenetel, de tudni akartam, hogyan működik ekkor az ügyintézés.

Közben a "vőlegény" elvette a legjobb barátnőmet, az édesapa apaságit tett, és azóta is 250 km-re lakik.

Az ő nevét kapta. Fontosnak tartom, hogy a gyerek tudja, kitől származik..

2018. jún. 11. 14:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!