Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Névváltoztatás kiskorúként?

Névváltoztatás kiskorúként?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 16 éves vagyok és szeretnék vezetéknevet változtatni. Anyukámmal élek, ő a gondviselőm, de még apám nevét viselem, ami egyre jobban zavar. Nem szeretem az apámat, nincs vele kapcsolatom, mert igen korán felismertem milyen ember is ő. Kb. másfél éve jutott eszembe az, hogy nevet változtassak, fél éve pedig anyukám is tudja és édesapám legutóbbi cselekedete után pedig úgy döntöttem itt az ideje meglépni azt amit eddig nem. Utána olvastam a dolgoknak de egy-két rész kissé homályos. Kell édesapám beleegyezése a dologba? Felvehetem egy felmenőm (ez esetben a dédnagymamám leánykori) nevét vagy a közeli rokonságból való családnevet? Mennyi időbe telik míg lezajlik a névváltoztatás? A papírjaimat (igazolványok, anyakönyvi kivonat, bizonyítványok) gondolom újra kell csináltatnom. Ez mennyi időbe telik? Az értelmes és hasznos válaszokat előre is köszönöm.

2016. jan. 13. 23:40
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, kell apukád beleegyezése. Legalábbis én így tudom, nekem volt egy osztálytársam, akinek szintén elváltak a szülei, nem is tartotta a kapcsolatot az apukájával, fel akarta venni a nevelőapukája vezetéknevét 14 évesen, de nem lehetett, mert kiskorú volt és a vérszerinti apukája nem adta a beleegyezését. Várnia kellett, még betölti a 18at, neki azt hiszem kicsivel kevesebb, mint két hónapot kellett várnia és igen, újra kellett csináltatni minden okmányát, ezeket rendes határidővel csinálják, ugyanannyival, mint amennyit pl akkor kell várnod ha megújítod a személyid.


Felveheted felmenőid nevét.

2016. jan. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Az első jól írta. Annyival egeszitenem ki, hogy ha valóban sor kerül rá, az megfelelő indok a 18 év felett esetlegesen fizetendő tartásdíj erdemtelenseg miatt való megszüntetésének és kitagadhat az oroksegbol is.
2016. jan. 14. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. A tartásdíj miatt nem aggódok, most sem fizeti rendesen és az összeg is nevetségesen kevés (a havi bérletem áránál csak egy kicsit több). Általában ünnepek előtt kierőszakolja anyukámnál, hogy küldjön el hozzá, nem szeretek menni de muszáj, ilyenkor ad pár ezer forintot de erre sincsen szükségem. De az, hogy a beleegyezésére is szükség van bajossá teszi a dolgot, mert nem valószínű, hogy belemenne, hogy csak úgy eldobjam a nevét.
2016. jan. 14. 08:38
 4/9 anonim ***** válasza:
60%

Mi éppen a héten változtatunk vezetéknevet (a férjem nevét annak idején elgépelték írógéppel és azóta is össze-vissza írogatják a hivatalok is).


Elővettem neked a nyomtatványt, ott ha kiskorú a névváltoztató, akkor törvényes képviselődnek kell hozzájárulnia.


Az anyakönyvvezető (ha pl. bp-i vagy, bármelyik kerületben) ad egy nyomtatványt, kitöltitek.


A miénknek 10.000 Ft az illetéke, de a tiédről az anyakönyvvezető majd ad tájékoztatást. Nekünk azt mondta, hogy ez csak eljárási díj, vagyis nem egy bizottság ül össze tanakodni a kérelem felett, hogy na, megadjuk-e, hanem megkapod az engedélyt.


Ne akarj történelmi nevet felvenni (Andrássy, ilyesmi) és írd be indoknak nyugodtan azt, hogy a rokon családnevét miért akarod felvenni, legyen valami személyes indokod rá.


A névváltoztatás elbírálásának egy hónapon belül kell megtörténnie, akkor kapsz egy új anyakönyvet postán (legalábbis nekünk így lesz), és új iratokat tudsz majd csináltatni. A régi anyakönyvet csatolni kell a kérelemhez, azt megsemmisítik, HA elfogadják a kérelmed.


Írj esetleg egy kérelmet, ha mondjuk sürgős valamiért a névváltoztatás (akár pl. lejáró személyi vagy útlevél, vagy felvételizel), hogy soron kívül bírálják el a kérelmed.:)


A papírjaidat pár héten belül újra tudod csináltatni, nekem a házasságkor gyorsan megvolt minden.

2016. jan. 14. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ezek szerint nem kell apám beleegyezése? Nos a dédnagymamám leánykori nevét szeretném felvenni, mert nagyon szép, nem sűrűn hallani és egy nem magyarnak sem akad bele a nyelve, ami ugye számít mert sokat járok külföldre. Utána néztem, volt M.o.-n egy ilyen nevű nemesi család, ugye ez nem akadályoz? A név írásmódja nem különleges. Igazából nem sietek sehova, de jövőre mindenképpen készen kell lennem vele, mert vizsgázok, felvételizek, stb... Nagyon köszönöm, hogy írtatok. :)
2016. jan. 14. 22:29
 6/9 anonim ***** válasza:
De kell, már többen is leírtak, hogy ha kiskorú vagy, kell.
2016. jan. 15. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Utolsó, a negyedik válaszoló írta, hogy a törvényes képviselőmnek kell hozzájárulnia. Édesanyám a törvényes képviselőm. Apámnak csak láthatási joga van, de egy időben még ezt is elvették tőle.
2016. jan. 15. 14:22
 8/9 anonim ***** válasza:
Apának is bele kell egyeznie m ugyanis a nevvaltoztatas az egyik olyan a négy jog közül, amihez minden esetben kell a különelo szülő belehpgyezese is.
2016. jan. 15. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, állampolgárságának megváltoztatása és iskolájának, életpályájának megválasztása

Csaladjogi törvény

2016. jan. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!