Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyi ideig kell fekete...

Mennyi ideig kell fekete ruhát viselni?

Figyelt kérdés
2 hete hunyt el a szeretett nagymamám! Nagyon szerettem, és nagyon fáj, de nem szeretnék túl sokáig fekete ruhát viselni, mert csak jobban lehangol. Illetve nincs is sok, és pénzem se, hogy bevásároljak. 1 hónapig mindenképp szeretnék, de utána? Illetve mennyi időnek kell eltelnie, míg szabadon nevethetek? Mert néha bűntudatom van, ha jó a kedvem, mert félek, hogy az emberek azt hiszik, nem fáj. Pedig nagyon is.
2017. febr. 21. 19:51
1 2
 1/15 anonim válasza:
94%
Addig hordd amíg akarod,én nem jàrtam feketében mikor meghalt apukàm.
2017. febr. 21. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem csak feketében lehet megemlékezni. Sokkal fontosabb az, hogy belül mit érzel.
2017. febr. 21. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
93%

Ne legyen bűntudatod, ha jó a kedved vagy mosolyogsz. Ne érdekeljen, ki mit gondol, a te saját gyászod nem tartozik rájuk. A nagymamád biztosan boldog lenne, ha látná, hogy mosolyogsz, szokott jó kedved lenni!


Feketét pedig nem kötelező viselni, nincs előírva, hogy meddig kell, nem is mindenki hord feketét, amikor gyászol valakit. Te döntöd el, milyen módon szeretnél gyászolni.

2017. febr. 21. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
92%
Semeddig sem KELL.
2017. febr. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag előttem mindent leírtak. Úgy gyászolj, ahogy Te jónak látod. Ne a társadalmi elvárásoknak akarj megfelelni. Anyu és apu egy év különbséggel haltak meg :-( Egyszer nem voltam tiszta feketében. Nem ezen múlik, pedig rengeteget gondolok rájuk.

Szóval ahogy Te jónak látod. Azért meg ne legyen bűntudatod, hogy tudsz nevetni. Inkább örülj neki. Attól még szeretted Őt. Nem ezen múlik!

2017. febr. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
92%
Nagymamád sem szeretné, ha mindig szomorúnak látna ! Feketét, pedig az unokának már nem kellene hordania ! Egyébként, pedig ahogy érzed ! Ne foglalkozz senkivel, úgyis találnak hibát, ha akarnak !
2017. febr. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Általában a temetésig szoktak, de az sem kötelező.
2017. febr. 21. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2017. febr. 21. 21:16
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Ma már nagyon kevés helyen tartják a régi szokásokat. Szülőket, gyermeket, testvért 1 évig illett gyászolni. Illetve 6 hónap után félgyászt viselni, azaz szürke ruhát, vagy a feketén lehetett fehér minta is. Nagyszülőket, nagynéniket 6 hétig illett gyászolni.

Ma már sokan nem viselnek feketét, legfeljebb nem hordanak piros vagy egyéb élénk ruhákat, De gyászolni és sajnálni az elhunytat nem külsőséggel kell. Nevetni nyugodtan nevethetsz.

2017. febr. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Nekem anyukám hunyt el pár évvel ezelőtt. Nagyon szerettem őt, de egy percig sem voltam direkt feketében miatta. Alapból szeretem a fekete ruhákat, úgyhogy azt is hordok, de anyu mindig a színeset kedvelte és többször mondta is nekem, hogy ha megtörténik vele a legrosszabb legyek kedves nem gyászolni őt. Úgyhogy tiszteletben tartottam a kérését és ugyanúgy öltözködöm a halála után is, ahogy eddig.. és az egész család ugyanígy tett.

Az a fontos, hogy belül mit érzel. Ez a gyászolás, hogy lássák az emberek olyan kirakat-dolognak tűnik nekem. Idegeneknek semmi közük nincs ahhoz, hogy én elvesztettem valakit vagy sem, nem kell a sajnálkozás. Elég ha család, barátok tudnak róla. Ez már csak az én magánvéleményem.

2017. febr. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!