Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » A vas tud ürülni a szervezetből?

A vas tud ürülni a szervezetből?

Figyelt kérdés
Ma túltoltam valamennyire a vasat a szervezetemben a paranoiám miatt. Enyhe vashiányra (ami akár lehet mérési pontatlanság is, ugyanis 14 volt a minimum érték, az én értékem pedig 13.2 lett) vettem vaspótló rágótablettát, bevettem belőle kettőt, egyet délelőtt, egyet délután. Ezzel a két tablettával 200 mg vasat vittem a szervezetembe. Igen ám, azonban szedek multivitamint, és csak most láttam, hogy abban is van vas, 4.2 mg. Tehát több mint 200 mg vasat vittem be a szervezetembe, plusz az étellel, amit ettem. (Már nem is tudom, hogy hány többlet százalék a napi ajánlott beviteli referencia érték tekintetében.) Lehet ettől komoly bajom, vagy majd ürülni fog úgyis belőle? Végülis csak 1 nap csináltam ilyet, vaspótlót nem is fogok többet bevenni, nem is tudom, hogy minek vettem.

2021. ápr. 12. 21:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Alkohol és C vitamin megköti. Különben ürül, persze.
2021. ápr. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem lesz tőle semmi bajod.

Amúgy tud ürülni, főleg nőként, menstruáció okán.

2021. ápr. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Tehát akkor ne szedjek C-vitamint pár napig?
2021. ápr. 12. 21:40
 4/11 A kérdező kommentje:
Férfi vagyok.
2021. ápr. 12. 21:40
 5/11 anonim ***** válasza:

Jaj, hát persze hogy örül, és még Magneto se tudja kiszedni a véredből, mint az egyik filmben.


13.2 meg nem vész, nekem valahol 7-8 között volt, és élek azóta is - persze szedem a tablettát.


Fekete, vagy sötétebb székletre számíthatsz, ne ijedj meg tőle.

2021. ápr. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Akkor ennyitől nem kapok vasmérgezést. Megvágni sem kell magam, hogy a vérrel együtt távozzon a többlet vas (csak vicc).
2021. ápr. 12. 21:52
 7/11 anonim ***** válasza:
Éppíttetsz egy nagy fura világító piercinget a dekoltázsodba te leszel Tony Stark.
2021. ápr. 12. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

A vasnak nagyon rossz a felszívódása, úgy 15-20% akkor, ha jó felszívódású vasvegyületet szedtél be, mert a rossznak még rosszabb. Ráadásul egy csomó minden akadályozza a felszívódását. Ezért (is) ajánlják éhgyomorra, C-vitaminnal beszedni. Ha nem így szedted be, még rosszabb felszívódásra számíthatsz. Növények vastartalma szintén nagyon gyengén hasznosul, az állati jobban, de a húsokban sincs túl sok vas, az inkább a májban szokott lenni, az ember meg nem tol májat éjjel-nappal.

Lehet, hogy a véletlenül "túladagolt" vasból max. a napi beviteli értékhez fogsz hozzájutni. A vashiányosok azon erőlködnek, hogy a napi 100+ mg-os adagokkal hónapok alatt egy kis emelkedést elérjenek, nem olyan egyszerű ez, hogy neked meg hopp, majd mind felszívódik. Ha valaki vasat akar pótolni, nagyon rá kell feküdnie és érdemes előbb a jobban felszívódó és emésztési/széklet gondokat nem okozó természetes pótlással próbálkoznia. Már ha bírja a belsőségeket.

2021. ápr. 13. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

#8


Tehát a lényeg, hogy akkor nem fogok mérgezést kapni. Egyébként azóta nagyon sötét szürke a székletem, szinte fekete, szóval ürül kifelé. Meg gondolom, hogy vizelettel is ürül, stb. Maradok csak a multivitaminnál, abban van minden, C-vitamin is.

2021. ápr. 13. 10:52
 10/11 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%
Ami a székletet színezi, az leginkább a fel nem szívódott vas. Multivitaminból ne számíts vasra, meg inkább semmilyen ásványi anyagra sem. Rossz felszívódású vegyületek és egymást is akadályozzák a felszívódásban, legalábbis a multik 95%-ában.
2021. ápr. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!